Spôsoby očisty čreva v záujme ich detoxikácie

Skôr, ako by sme začali rozoberať tému možných dostupných metódach, môže u každého oprávnene vyvstať nasledovná otázka. Prečo môžu byť spôsoby očisty čreva a znalosti o nich vôbec užitočné. A pokiaľ áno, aké sú to? Podstatou črevného detoxu je to, aby sme s menším pričinením odstránili toxické látky, ktoré sa v nich postupne nahromadili. Prostredníctvom potravy a okolitého prostredia do organizmu neustále vnikajú toxíny a škodliviny. Tie následne pečeň rozkladá a posúva do čriev s tým cieľom, aby ich vyprázdnili spolu so stolicou. 

Nedá sa však vylúčiť, že to tak dopadne zakaždým takto jednoducho. Spomínané toxicity sa totiž môžu hromadiť v črevách, odkiaľ vstrebaním vďaka funkcii čreva a jeho povrchu prenikajú naspäť do nášho obehu. Takto v podstate v tele postupom času vznikajú čoraz väčšie usadeniny toxických látok. A práve na tento problém vie ponúknuť riešenie detoxikácia črevného systému. Jej podstatou je, aby boli škodliviny, ktoré nevyšli spolu so stolicou, vyplavené z čriev. Princíp funguje podobne ako čistenie odpadových a kanalizačných potrubí, samozrejme so sofistikovanejšími metódami a väčšou starostlivosťou.


Očista čriev – kedy a u koho ju vykonať?

Existuje viacero príznakov, ktoré môžu naznačovať, že nášmu organizmu by prospela detoxikačná kúra zameraná na tráviaci trakt. V prípade, že sa cítime unavení, vyčerpaní a bez energie, môže byť jednou z príčin nahromadenie toxínov, s ktorými si telo nedokáže poradiť inak, než že vynakladá nadmerné množstvo energie na ich vylučovanie.

Kedy zbystriť pozornosť?

● Problémy s pokožkou: Kožné vyrážky, akné či iné nezvyčajné prejavy na tvári alebo tele môžu byť znakom toho, že pečeň a črevá sú preťažené toxickými látkami. Pleť je totiž výborným indikátorom vnútornej rovnováhy organizmu.

● Tráviace ťažkosti: Nadúvanie, zápcha, hnačka, nepravidelné vyprázdňovanie alebo pocity plnosti po jedle môžu poukazovať na to, že črevá potrebujú pomoc s elimináciou odpadu a nestrávených zvyškov.

● Znížená schopnosť koncentrácie: Aj poruchy pozornosti a sústredenia môžu mať súvis so zaneseným tráviacim traktom. Dôvodom je, že črevá pri zlom stave nedokážu dostatočne vstrebávať dôležité vitamíny a minerály – najmä tie, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervovej sústavy (napr. vitamíny skupiny B).

Kedy je najvhodnejší čas na očistu čriev?

Z hľadiska prevencie a podpory celkového zdravia sa odporúča zaradiť očistné kúry aspoň dvakrát ročne, ideálne na jar a na jeseň:

Na jar: Po zime, kedy môže telo trpieť nedostatkom čerstvých vitamínov a minerálov, je dobré pripraviť črevá na zvýšený príjem zdravej stravy. Vyčistený črevný systém dokáže efektívnejšie vstrebávať živiny z čerstvej zeleniny a ovocia.

Na jeseň: Očista pomáha telu “upratať” po letných excesoch – či už ide o stravu bohatú na mastné jedlá, alkohol, alebo nepravidelné jedenie počas festivalov a dovoleniek. Detoxikáciou tak zároveň posilníme organizmus pred zimným obdobím, ktoré je pre imunitu náročné.

Aj keď očista čriev nie je liečbou ochorení, je účinným spôsobom, ako podporiť prirodzené detoxikačné procesy organizmu, zlepšiť trávenie, vstrebávanie živín a tým aj celkovú vitalitu. Pred začatím akéhokoľvek detoxikačného režimu je však vždy rozumné poradiť sa s lekárom, najmä ak máte chronické ochorenia alebo užívate lieky.


Radikálnejšie metódy očisty čriev

Aj keď nepatria medzi najobľúbenejšie postupy, existujú aj intenzívnejšie spôsoby očisty čriev ako samotná diéta. Jednou z takýchto možností je klystír (výplach čriev). Tento zákrok môže byť nevyhnutný napríklad pred kolonoskopiou (endoskopickým vyšetrením hrubého čreva), aby lekár získal čo najjasnejší obraz o stave čreva.

V prípadoch veľmi ťažkej zápchy, keď už nezaberajú ani bežné preháňadlá, môže byť klystír posledným riešením.

Podstata tejto metódy spočíva v tom, že špecialista cez zavedenú hadičku do konečníka prepláchne črevá pomocou niekoľkých litrov vody. Do vody sa niekedy pridávajú aj rastlinné prášky alebo dokonca káva.

Ak patríte k hanblivejším a radšej by ste sa pustili do tohto zákroku doma, radšej si to rozmyslite. Bez odbornej praxe, sterilného zdravotníckeho vybavenia a správnej techniky môže byť takýto pokus mimoriadne nebezpečný. Preto by ste takéto zásahy mali vždy zveriť do rúk skúsených odborníkov.

Ak ste však rozhodnutí vyskúšať niečo účinnejšie než len diétu, môžete začať šetrnejším spôsobom: skúste ráno a večer vypiť pohár vlažnej slanej vody – ideálne nalačno. Tento jednoduchý domáci trik dokáže jemne prepláchnuť črevá a uľaviť pri zápche. Samozrejme, odporúča sa byť pritom nablízku toalete.


Všeobecne známa metóda na čistenie čriev: ľanové semienka

Ak vás radikálnejšie zásahy do organizmu príliš nelákajú a radšej by ste ostali pri jemnejších metódach, ľanové semienka môžu byť výbornou voľbou. Sú totiž mimoriadne účinné pri prirodzenej očiste čriev.

Na tento účel sa najviac odporúčajú mleté ľanové semienka. Jednoducho ich môžete zaradiť do raňajok – ideálnym spôsobom je zmiešať čajovú lyžičku čerstvo pomletého ľanu s jedným kelímkom kefíru a skonzumovať. Štúdie, ako napríklad “Ľanové semienko ako stratégia na zlepšenie ľudského zdravia” ukazujú, že mleté ľanové semienka majú tú schopnosť, že v črevách napučia, čím podporujú zdravé pohyby čriev a prirodzené vyprázdňovanie, pričom pomáhajú dôkladne prečistiť črevný trakt. (1)

Hoci aj ľanový olej je zdravý – najmä pre vysoký obsah omega-3 mastných kyselín – pokiaľ je naším cieľom predovšetkým očista čriev, mali by sme dať prednosť mletým semienkam. V tomto prípade je totiž dôležitý nielen samotný obsah prospešných látok, ale aj objem a konzistencia. Nezabúdajme tiež, že ľan by sa mal mlieť vždy čerstvý, tesne pred konzumáciou, pretože po zomletí rýchlo stráca svoju účinnosť.


Všeobecné zlaté pravidlo: veľa piť

Hlavný dôraz v tomto prípade patrí čistej vode. Samozrejme, že na preplach čriev potrebujeme veľké množstvo tekutiny. Tá pomôže tiež zabezpečiť hladkú a rovnomernú cestu stolice a vyplaviť škodlivé látky z čriev. Navyše, pravdepodobne všetci radšej prijmeme toľké množstvo tekutín ústami a obávaný klystír ponecháme pre najpálčivejšie prípady. Podľa odborníkov v sštúdii “8 spôsobov, ako si doma urobiť prírodnú očistu hrubého čreva” ľudské telo potrebuje v záujme prečistenia čriev minimálne 2 litre tekutín denne, no nebude na škodu, ak ich vypijeme aj viac. (2)


Vláknina – kráľovná všetkých metód čistenia čreva

Na mnohých miestach sme už mohli čítať o dôležitosti príjmu správneho množstva vlákniny, a veru nie náhodou. Vláknina tvorí nestráviteľnú súčasť stravy, no jej nevyhnutnosť pre zdravú funkčnosť čriev nemožno poprieť. Napomáhajú premene stolice na správnu textúru a tým účinne spolupracujú na prirodzených detoxikačných procesoch nášho tela. 

Vláknina – tým, že reguluje rýchlosť, akou sa potrava ešte pred premenou na stolicu pohybuje tráviacim traktom – môže pomôcť udržiavať stabilnú hladinu cholesterolu a podporiť dôkladné trávenie potravy. Okrem toho doslova „pozametá“ črevá, pretože pri prechode cez hrubé črevo mechanicky odstráni usadené toxíny. Tie sa následne môžu spolu so stolicou bezpečne vylúčiť z tela.


Črevný detox pomocou liečivých rastlín

Ani samotná detoxikácia čriev nie je témou, o ktorej by sme mohli povedať, že na ňu príroda neponúka žiadne riešenie. Čo sa toho týka, môžeme si dokonca aj vyberať. Na detoxikáciu odporúčame hneď niekoľko liečivých rastlín, ktoré pomôžu účinne odstrániť škodliviny nahromadené v črevnom systéme.

Očista čriev bylinkami je účinný prírodný spôsob, ako zbaviť organizmus nahromadených toxínov a podporiť zdravie tráviaceho systému. Koreň ibišteka, psyllium a aloe vera môžu mať všetky očistný účinok. Alebo pomleté šupky semien skorocelu. Vďaka svojmu laxatívnemu účinku dokážu naštartovať metabolizmus.

Rovnako odporúčame vyskúšať aj zázvor, pretože pomáha pri trávení. Môžeme ho konzumovať ako čaj, alebo dokonca primiešať do iných nápojov. 

Skvelým doplnkom procesov čistenia čriev sú aj chia semienka. Vďaka tomu že obsahujú omega-3 mastných kyselín pomáhajú nielen vyčistiť črevný trakt od nahromadených toxícíd. Sú tiež výborným zdrojom vlákniny. Vzhľadom na to, že chia semienka absorbujú veľké množstvo vody, dbajte na to, aby ste ich konzumovali až keď z nich vznikne gélovitá hmota. Treba ich vopred namočiť. V suchom stave odoberajú vodu zo sliznice hrdla, tam môžu priľnúť a človek sa začne dusiť.


Vedecké zdroje:
1. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6567199/
2. https://www.healthline.com/health/natural-colon-cleanse