Tráviaci systém: význam, funkcie

Tráviaci systém na 3D ilustrácii

Asi každý má jasno v tom, že tráviaci systém nie je jediný orgán, ale kombinácia, systém niekoľkých orgánov, ktoré sa navzájom veľmi líšia. Mnohí majú tendenciu domnievať sa, že pozostáva iba zo žalúdka a čriev. Samotné trávenie ako-také skutočne do značnej miery prebieha v týchto orgánoch. V žiadnom prípade však tieto dva orgány nie sú jediné, ktoré tvoria túto komplexnú jednotku. Žlčník, alebo dokonca aj pankreas vykonávajú taktiež mimoriadne dôležité funkcie v záujme zabezpečenia správneho trávenia.

Z akých častí sa skladá tráviaci systém človeka? Aké má funkcie?

Hlavnou funkciou tráviaceho systému je rozklad, vstrebávanie tekutín a živín prijatých do organizmu a následné vylučovanie odpadových látok z tela. Pri každodennom fungovaní nášho organizmu majú jeho bunky mimoriadnu potrebu energie a rôznych iných látok (vitamíny, stopové prvky atď.). Ich nedostatkom by bolo ich fungovanie v podstate nemožné. Navyše je prirodzeným procesom, že každodenne odumiera mnoho buniek. Ide síce o absolútne normálny jav, predsa len je potreba postarať sa nejakým spôsobom o neustále doplnenie buniek. Práve na to potrebuje organizmus aj energiu a “stavebný materiál”, ktoré získava z prijatej potravy.

Tráviaca sústava zohráva dôležitú úlohu pri uspokojovaní spomínanej potreby energie a ostatných látok. Rozkladá a premieňa živiny na látky, ktoré môžu využiť organizmus a bunky vo svoj prospech. Tento zložitý komplexný proces v sebe zahŕňa niekoľko krokov, zainteresovaných orgánov, a je takmer nemožné poznať a pochopiť ho od začiatku do konca. No existuje niekoľko dôležitých vecí, o ktorých je potrebné vedieť, ktoré môžu hrať dôležitú úlohu v našom každodennom živote a pri udržiavaní nášho zdravia.

Na odľahčenie spomínaného traktu sa v mnohých prípadoch odporúča kúra na očistu čreva, alebo detoxikácia organizmu. Samozrejme, treba konať obozretne a poradiť sa s lekárom.

Tráviaci systém: rozdelenie na jednotlivé časti

Trakt nezačína v žalúdku, ani v pažeráku, ako sa mnohí domnievajú, ale v ústach. Dokonca sa samotné trávenie sa nezačne vtedy, keď sa jedlo dostane do našich úst, ale ešte predtým. Vplyvom vône jedla (napr. čerstvo upečeného chleba, obilnín) začnú naše slinné žľazy produkovať väčšie množstvo slín. V ústach zuby rozdrvia potravu, takže sa zmieša so slinami, čo na jednej strane napomáha plynulému postupu potravy v pažeráku. Na druhej strane látky prítomné v slinách začnú okamžite rozkladať uhľohydráty (sacharidy).

Jedlo vstupuje do žalúdka cez pažerák nie vplyvom gravitácie, ale pomocou pohybu, ktorý sa nazýva peristaltika. Ide o kontrolované vlnité sťahovanie a uvoľňovanie pažerákového svalu. Rovnakú formu pohybu používajú napr. červy pri pohybe. Vďaka tomuto druhu pohybu by sme mohli dokonca prehĺtať aj v tom prípade, že napríklad stojíme na hlave (sme hore nohami). Čo môže byť ešte bežnejším príkladom a mnohí z nás si to ani neuvedomujú, že môžeme bez problémov jesť a piť a pri polohe ležmo. Pričom je pažerák napoly v horizontálnej polohe.

Potrava sa následne dostáva do žalúdka a čriev, o ich štruktúre a úlohách sa obšírnejšie venujeme v ďalších článkoch. Žalúdok a črevá vďaka svojim pohybom potravu ďalej rozdrvia a zmiešajú s rôznymi tráviacimi enzýmami. Väčšinu takejto potravy absorbuje tenké črevo a hrubé črevo, zvyšok sa zase vylúči vo forme stolice. 

Časové obdobie tohto procesu sa môže líšiť v závislosti od jednotlivcov, avšak úplné vylúčenie, vyprázdnenie živín z organizmu môže trvať hoci aj týždeň. Jednotlivé časti tráviaceho traktu (hlavne žalúdok a črevá) a ich úloha sú dnes už pre väčšinu z nás pomerne známe. No ako bežný, priemerný ľudia vieme oveľa menej o tom, aké úlohy majú hormóny a tráviace enzýmy, resp. orgány, ktoré ich produkujú a dávkujú. Rovnako ani o tom, ako sa pribúdajúcim vekom trávenie mení.

Úloha hormónov a tráviacich enzýmov pri fungovaní tráviaceho systému

Už teda vieme, že v rámci tráviaceho systému prijatá potrava postupuje prostredníctvom sťahovania svalov jednotlivých orgánov. Vieme aj to, že v črevách sa vstrebáva. Otázkou však je, že toto všetko sa uskutočňuje ako a prečo. A tu prichádzajú na rad vyššie spomenuté hormóny a tráviace enzýmy.

Účinky hormónov

Úloha hormónov sa dá najjednoduchšie pochopiť tak, že na ňu budeme hľadieť ako na istý druh chemického príkazu. Akonáhle sa špecializované bunky daného orgánu stretnú s určitými hormónmi, tento orgán to pochopí ako nejaký príkaz. 

Na samotnom procese trávenia sa zúčastňuje veľké množstvo hormónov, ktorých vymenovanie by zabralo veľa času. Pozrime sa však na niektoré z nich, ktoré môžu pomôcť pochopiť fungovanie tohto procesu.

Grelín: Produkuje sa v žalúdku a hrá úlohu pri vytváraní pocitu hladu. 

Gastrin: Tento hormón sa produkuje vtedy, keď je žalúdok vplyvom prijatého jedla zväčšený. Gastrin stimuluje produkciu kyseliny chlorovodíkovej (kyseliny soľnej) v žalúdku a vylučovanie ďalších enzýmov, ktoré sú potrebné v súvislosti s trávením potravy. 

Cholecystokinín: Produkuje sa je v dvanástniku, jeho úlohou je spomaliť vyprázdňovanie žalúdka. To je vlastne logické, pretože takto ostáva črevám čas na strávenie jedla, ktoré sa do nich práve dostalo. Resp. stimuluje žlčník, aby vylučoval žlč do čriev, aby sa vďaka tomu potravy dokázala rozložiť a vstrebať v črevách.

GLP-1: Produkuje sa v črevách a zastáva hneď niekoľko funkcií. Jeho úlohou je regulácia vyprázdňovania žalúdka a kontrola hladiny inzulínu. Pokiaľ by sa obsah žalúdka vyprázdnil do čriev naraz, absorpcia ktorá tu nastáva by spôsobila náhle zvýšenie hladiny cukru v krvi. To pre diabetokov nie je práve najlepšie. Tomu sa však dá vyhnúť postupnosťou a správnym dávkovaním inzulínu. Okrem mnohých iných tieto hormóny podniecujú fungovanie žalúdka a čriev. Je dôležité dbať na zdravie orgánov, ktoré ich produkujú (napr. pankreas, štítna žľaza, žlčník a pod.), a pravidelne absolvovať skríningové vyšetrenia.

Vplyv pokročilého veku na proces trávenia

Vplyvom pokročilého veku sa v našom tele odohráva mnoho zmien a systém sa zmenám tiež nevyhne. Starnutie samotné svojim spôsobom nie je problémom. Avšak kvôli niekoľkým súvislostiam sa predsa len oplatí dohliadať na tento proces.

Žalúdok starších osôb už neprodukuje také množstvo kyseliny. To môže ovplyvniť trávenie, nakoľko kyselina vo veľkej miere prispieva k rozloženiu prijatej potravy. Vznikajú poruchy trávenia, ktoré nikomu neprospievajú. 

Rovnako, ako ostatné svaly organizmu, aj svalstvo orgánov zúčastňujúcich sa na trávení sa pribúdajúcim vekom “unaví”. To má za následok spomalenie prehĺtania a prechodu živín tráviacou sústavou. V takom prípade sa potrava zdržuje dlhší čas v hrubom čreve, takže vstrebáva z neho väčšie množstvo tekutiny a to môže viesť k vzniku zápchy.   

Funkcia liekov

Vo vyššom veku už pravdepodobne musíme užívať niekoľko druhov liekov na rôzne neduhy, ako sú napríklad vysoký krvný tlak, či bolesť kĺbov. Tieto lieky však okrem riešenia jedného problému vytvárajú zároveň aj ďalší, pretože účinné látky v nich obsiahnuté môžu ovplyvniť chemické procesy trávenia, čo má tiež za následok zápchu a niekedy dokonca aj vznik vredov. Lieky na zmiernenie zápalu, napr. liečivá obsahujúce ibuprofen, zvyšujú riziko vzniku vredov.

Súvislosť medzi tráviacim systémom a rakovinou

Pokročilým vekom prichádza bohužiaľ aj zvýšené riziko vzniku rôznych nádorových ochorení. Tieto vznikajú často ako dôsledok nesprávneho fungovania tráviaceho traktu, ktorého rovnováhu je možné narušiť vyššie uvedeným spôsobom. Najúčinnejšou zbraňou proti obávanej rakovine môže byť pravidelný skríning a diéta primeraná nášmu veku a zdravotnému stavu, šitá na mieru. V tomto veku sa odporúča konzumovať menej mliečnych výrobkov a červeného mäsa. Okrem toho, že by sa malo konzumovať čo najviac vlákniny, taktiež je vhodné dohliadať aj na dostatočný príjem železa, vápnika, vitamínov B12 a D. Vitamíny a minerály sú po celý život dôležité a zdravý životný štýl si ich prísun priam vyžaduje. 

http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/gi/index.html 

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/features/anti-inflammatory-drugs-rheumatoid-arthritis

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.