Zápal pečene – rozpoznajte problém včas!

Zápal pečene - hepatitída

Mnohé ochorenia produkujú okamžité príznaky, na základe ktorých určite vieme, že máme problém. Pokiaľ pociťujeme príznaky ako napríklad nevoľnosť a vracanie, horúčka, alebo hnačka, s najväčšou pravdepodobnosťou predstavuje príčinu chrípka. Aj keď nepatríme medzi tých, ktorí často navštevujú lekára, v záujme zmiernenia príznakov pre istotu absolvujeme potrebné vyšetrenia. Bohužiaľ, nie všetky choroby možno tak jednoducho rozpoznať. Zápal pečene, známy aj ako hepatitída, je dlhodobo bezpríznakový a keď sa príznaky objavia, býva spravidla už neskoro. Preto treba vedieť, čo môžeme urobiť, aby sme podporili zdravie pečene a predišli vážnejším problémom.

Hepatitída – o čom je vlastne toto ochorenie?

Samotný zápal heparu – hepatitída je samozrejme zápalový stav pečene. Tento stav je nebezpečný, pretože môže viesť k fibróze, alebo zjazveniu pečeňových tkanív. Zjazvenie je poškodenie pečeňového tkaniva, po ktorom už takéto tkanivo nebude schopné správne vykonávať svoju funkciu. V závislosti od základných príčin zjazvené pečeňové tkanivo zaberá pomaly miesto zdravého tkaniva, doslova ho postupne nahradí a tak vzniká stav nazývaný cirhóza pečene.

Pokiaľ k tomu dôjde, pečeň sa stane doslova nefunkčnou a nebude schopná detoxikovať, ani vykonávať iné životne dôležité funkcie, ako napríklad tvorba bielkovín, alebo podpora trávenia (napr. tvorbou žlčovej tekutiny). Pokiaľ pečeň prestane fungovať, môže to mať smrteľné následky, jediným riešením v prípade spomínanej cirhózy je vlastne už iba transplantácia pečene.

Príčiny zápalu heparu, teda hepatitídy

Toto ochorenie – vlastne stav – môže mať celý rad príčin. Najčastejšie ho spôsobujú vírusy, no rovnako môže na pozadí prepuknutia choroby stáť aj nadmerná konzumácia alkoholu, nezdravý životný štýl, a nezriedka aj užívanie určitého druhu liekov. Rovnako sa môže stať, že je aktuálne prítomných hneď niekoľko vyvolávajúcich dôvodov u niektorého pacienta, čo má za následok vážnejší a rýchlejší priebeh ochorenia.

Aké druhy hepatitídy rozoznávame?

Celkovo situáciu znásobuje aj fakt, že okrem vyššie spomínaných faktorov, autoimunitných ochorení môže hepatitídu vyvolať – spôsobiť aj 5 nepríjemných, infekčných vírusov. Hovoríme o hepatitíde typu A, B, C, D, E .

“A” variant

Hepatitída typu A je relatívne krátkodobé ochorenie, ktoré v celosvetovom merítku ročne postihne približne jeden a pol milióna osôb. S týmto typom máme ešte šťastie, keďže vo väčšine prípadov zmizne bez potreby vážnejšej liečby. Vírus hepatitídy A sa šíri najmä prostredníctvom kontaminovaných jedál a vody.

“B” variant

Tento typ už predstavuje o niečo vážnejší problém. Môže prepuknúť do chronického stavu a spôsobiť závažnejšie príznaky. Hepatitída B, získaná v detstve, máva často dlhodobý priebeh. Symptómy chronickej hepatitídy B sa objavujú pomaly a infekcia prebieha pomerne dlho bez akéhokoľvek povšimnutia. Šíri sa najmä telesnými tekutinami.

 “C” variant

Vírus typu C je rovnako veľmi častou príčinou hepatitídy. Priebeh infekcie môže byť akútny, alebo chronický. Pri akútnej hepatitíde C sa príznaky objavia do 1-2 týždňov po infikovaní. Naproti tomu chronická verzia môže pretrvávať mesiace, alebo dokonca roky. Situáciu ešte zhoršuje skutočnosť, že v tomto prípade už nástup príznakov naznačuje pokročilý stav ochorenia, kedy je už pečeň vážne poškodená. Ide ochorenie prenášané krvou, takže ju možno dostať len kontaktom s krvou infikovanej osoby. V minulosti nebol pri transfúzii krvi vykonávaný skríning na hepatitídu, a tak sa vo viacerých prípadoch stalo, že pacient dostal pri operácii krv infikovanú hepatitídou, ktorá následne roky nepozorovane ničila pečeň.

“D” variant

Vírus typu D je málo známa verzia infekcie, ktorú je možné dostať len vtedy, ak je pacient už infikovaný vírusom typu B. Aj v tomto prípade sa môže vyskytnúť akútny a chronický priebeh, ale našťastie táto verzia môže prejsť sama. Rovnako ako pri variante B sa šíri krvou a telesnými tekutinami. V súčasnosti na ňu nie je známy žiadny liek, no očkovanie proti vírusu B môže byť skvelým pomocníkom v prevencii.

“E” variant

Nakoniec existuje ešte menej známy variant hepatitídy, a to typ E. Ide však o chorobu prenášanú vodou, pri ktorej je však bežný aj prenos výkalmi, infikovanými potravinami, ale dokonca aj z matky na plod počas tehotenstva. Práve to predstavuje nebezpečenstvo najmä pre tehotné ženy. Našťastie, nejde o častý typ, no v prípade nedostatočnej hygieny a nečistej pitnej vody ju môžeme dostať a spôsobiť si tak vážne príznaky.

Stukovatenie pečene – steatóza

Hoci steatóza pečene si zaslúži, aby sa o nej hovorilo samostatne, stojí za zmienku ako jedna z možných príčin zápalu pečene. Steatózna pečeň je vlastne hromadenie tuku v pečeni. Existuje niekoľko druhov tohto steatózy (alkoholická a nealkoholická) a môže sa vyvinúť v dôsledku viacerých faktorov. Obezita, nesprávna výživa, alebo aj cukrovka (diabetes) sú pomerne častou príčinou stukovatenia heparu. Rovnako ako infekcia, zostáva dlho asymptomatická. Hromadenie tuku však nakoniec spustí zápal, ktorý následne povedie k fibróze a cirhóze.

Nevhodný životný štýl tiež neprospieva

Bez slova by nemal ostať ani tento dôležitý faktor. Dlhodobá konzumácia alkoholu mimoriadne poškodzuje pečeň a je takmer isté, že skôr či neskôr povedie k zápalu pečene. Odbúranie alkoholu spolu s ďalšími toxickými látkami vykonáva pečeň. V rámci tohto procesu vznikajú ďalšie toxíny ako produkty rozkladu, ktoré poškodzujú pečeň.

Konzumáciou alkoholu, samozrejme, nemáme na mysli pohár vína k večeri, ktoré môže byť dokonca aj zdravé, ani prípadne pitie na koncertoch či festivaloch, ale vážny alkoholizmus, ktorý trvá roky. Treba si však uvedomiť, že alkoholická hepatitída vzniká aj v dôsledku krátkodobého, no intenzívneho pitia.

Je samozrejmé, že okrem alkoholu je rovnako škodlivé, ba v niektorých prípadoch ešte škodlivejšie pre pečeň, užívanie drog. Drogy potrebuje telo odbúrať rovnakým spôsobom a túto úlohu prenecháva taktiež na pečeň. Vzhľadom na to je v obehu je dostupných veľa druhov prostriedkov, a denne sa objavujú novšie, je mimoriadne ťažké odhadnúť ich účinok na pečeň.

Príznaky zápalu pečene

Zápal heparu má veľmi typické, v niektorých prípadoch akútne príznaky, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Príznaky problémov s pečeňou dokážeme pomerne ľahko rozpoznať, ak sa však už prejavia, často to naznačuje pokročilý stav ochorenia. Ide najmä o nasledovné:

  • Únava, vyčerpanie
  • Príznaky podobné chrípke
  • Chudnutie bez zvláštneho dôvodu
  • Zväčšené brucho, bolesti brucha
  • Nechutenstvo
  • Stolica farbou pripomínajúca hlinu
  • Tmavý moč
  • Žlté sfarbenie pokožky a očných bielkov
  • Poruchy pamäti, nižšia duševná výkonnosť, ťažkopádne, spomalené myslenie

Diagnostika a liečba ochorenia

Ak sú už prítomné príznaky, jednoduchšia je aj diagnostika hlavného problému, no často už tu, žiaľ, došlo k výraznému poškodeniu pečene. Výskyt príznakov vírusovej hepatitídy závisí od priebehu ochorenia. Pri akútnom ochorení sa vyvinú do 1-2 týždňov, pri chronickom ochorení môže byť pacient roky asymptomatický. Vírusovú hepatitídu najlepšie odhalí krvný test. Odber krvi je vhodný aj na to, aby lekár najskôr skontroloval, či sú funkcie pečene v poriadku. Prítomnosť určitých enzýmov, alebo iných látok, môže byť použitá na určenie celkového zdravotného stavu heparu, čo môže byť dobrým východiskovým bodom pre ďalšie vyšetrenia. V prípade potreby lekár vykoná biopsiu, čo je histologický rozbor na určenie rozsahu zjazvenia pečene. Okrem toho je k dispozícii aj CT, MR a ultrazvuková diagnostika. Jedným z cieľov týchto vyšetrení je identifikovať zdroj problému, takže nemá zmysel zakrývať, ak máme napríklad problémy s alkoholom.

…takže ako na to?

Liečba prebieha terapiou primeranou základnému zdroju problému, často aj hospitalizáciou. Pokiaľ je spôsobená vírusovou infekciou, vo väčšine prípadov sú bežným riešením lieky. Samozrejme, všeobecne sa odporúča aj abstinencia a bezpečný sexuálny život, no najmä ak mohli okrem infekcií zohrať úlohu pri poškodení pečene aj tieto faktory. V najhorších prípadoch poškodenia možno pristúpiť k transplantácii pečene, hlavne ak je poškodenie už nezvratné.

Prevencia

Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť zápalu pečene, v závislosti od príčiny, na ktorú sa chcete zamerať. Ochoreniu spôsobenému vírusovou infekciou je najlepšie sa vyhnúť prijatím vhodných preventívnych opatrení. V niektorých krajinách je kvalita pitnej vody obzvlášť zlá, preto sa pred cestou do zahraničia oplatí informovať sa o miestnych pomeroch. Namiesto kontaminovanej vody z vodovodu si môžete vybrať balenú minerálku, aby ste sa vyhli infekčným chorobám. Pravidelné umývanie rúk je tiež nevyhnutné, pretože niektoré varianty sa prenášajú aj  jedlom a stolicou. 

Dôležitá je aj správna ochrana počas intímnych chvíľ, ktorá sa môže zachytiť telesné tekutiny ako prípadný zdroj infekcie. Riziko možno znížiť aj menej častým striedaním partnerov. Rovnako sa oplatí dať zaočkovať proti kmeňom vírusu hepatitídy, na ktoré je už očkovanie dostupné.

Pomôcť môžu aj liečivé rastliny

I napriek tomu, že lekárom nariadenú terapiu nemožno inak nahradiť, niektoré liečivé rastliny môžu byť mimoriadne vhodné na udržanie zdravia pečene. Tieto by sa mali v rámci všeobecnej starostlivosti o pečeň aplikovať ako doplnok liečby a nie namiesto nej. 

Zinok

V skutočnosti to nie je liečivá rastlina, no zinok patrí medzi dôležité stopové prvky, a v prípade infekcie hepatitídou C klesá jeho množstvo v organizme. Zinok je potrebný pre správne fungovanie imunitného systému, pre syntézu DNA a pre zdravý vývoj plodu. Možno ho užívať ako doplnok výživy, no obsahujú ho rastliny, ako je kôpor, bazalka, mak, alebo rasca.

Kurkuma

Kurkuma je indické korenie, ktoré okrem tradičnej indickej medicíny napr. používajú sa aj v kari. Aktívnou zložkou je kurkumín, ktorý má výborné antioxidačné a silné protizápalové účinky.

Púpava lekárska

Mnohých by ani nenapadlo, že rastlina, ktorá rastie roztrúsená takmer všade a považuje sa za burinu, môže mať liečivé účinky. Podľa jednej relatívne novej štúdie je však extrakt z púpavy schopný zlepšiť vážne poškodenie pečene u potkanov. Aj keď to nevyhnutne neznamená, že tak isto účinkuje aj v prípade človeka, výsledky sú v každom prípade sľubné.

Pestrec mariánsky

Inak nazývaný ostropestrec, tiež známy aj ako silymarín, je liečivá rastlina používaná v tradičnej medicíne už dlho. Vďaka protizápalovým zložkám a flavonoidom, ktoré obsahuje, môže byť mimoriadne nápomocný. Viaceré štúdie preukázali liečivý účinok pestreca mariánskeho na pečeň. Vitamíny E a A, a napríklad aj selén, sú obzvlášť dobré antioxidanty, ale táto bylinka mala podľa jednej štúdie desaťkrát silnejšie antioxidačné účinky v pečeni ako vymenované prvky.

Nezanedbateľným úkonom je napríklad aj detoxikácia pečene, ktorá je v rámci prevencie mimoriadne užitočná.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11896/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3214335/

http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.568.4153&rep=rep1&type=pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8063808/

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.