Crohnova choroba – ako ju možno zmierniť?

Crohnova choroba patrí medzi menej známe ochorenia tráviaceho systému. Celkovo ňou trpí veľa ľudí, no jej výskyt nie je príliš častý. Napríklad v Spojených štátoch amerických bolo diagnostikovaných menej ako 1 milión ľudí, čo je relatívne nízke číslo v porovnaní s celkovým počtom obyvateľov 350 miliónov.

Toto ochorenie patrí do skupiny zápalových ochorení čriev, nakoľko pri jeho priebehu dochádza k zápalu vnútornej steny čriev, čo má za následok ďalšie problémy. Je to trochu podobné kolitíde, čo je tiež zápalové ochorenie čriev, ale existujú určité rozdiely.

Crohnova choroba väčšinou spôsobuje zápaly v tenkom a hrubom čreve, no môže postihnúť celý tráviaci trakt. V porovnaní s kolitídou teda prekvapivo môže spôsobiť dokonca zápal a ulceráciu v ústach či konečníku. Stáva sa, že zaútočí len na určité časti tráviaceho traktu, zvyšok zostane nedotknutý. Škála je široká, pokiaľ ide o závažnosť; jej príznaky sa môžu pohybovať od miernych cez ťažké až po život ohrozujúce. Choroba je chronická, takže je dlhodobá a môže vás sprevádzať aj celý život.

Existuje niekoľko typov Crohnovej choroby v závislosti od toho, ktorú oblasť tráviaceho traktu postihuje:

Ileitída: Zápal postihuje iba tenké črevo.

Ileokolitída: Tu sa zápal okrem tenkého čreva už rozšíril aj do hornej časti hrubého čreva.

Gastroduodenálny: Pri tomto type sa zápal vyskytuje v dvanástniku a žalúdku.

Jejunoileitída: Tu sa zápal objavuje v bodoch v hornej časti tenkého čreva.

Aké sú jej príznaky?

Príznaky Crohnovej choroby sú podobné ako pri iných ochoreniach tráviaceho systému. Príznaky ako sú napríklad:

Hnačka
Horúčka
Únava, vyčerpanie
Bolesti brucha
Strata váhy
Strata chuti do jedla
Častejšie pohyby čriev
Ako sa ochorenie postupne zhoršuje, môžu sa objaviť nové a závažnejšie príznaky. Môžu sa vytvárať fistuly, čo sú “tunely” medzi dvoma bodmi tela, ktoré by nemali byť spojené; ako napr. črevá a niektorá iná oblasť v okolí. To je tiež nebezpečné, pretože hnis a črevný obsah, ktorý sa hromadí v čreve, môže spôsobiť infekcie v iných častiach tela.

Vo väčšine prípadov sa príznaky ochorenia objavujú postupne. V niektorých prípadoch však môžu nastať náhle, no nie je to veľmi časté. Niektoré príznaky sa môžu časom zhoršovať, môžu nastať obdobia, kedy ochorenie prepukne a ustúpi.

Dôvody jej vzniku

Napriek tomu, že nejde o nové ochorenie, presné príčiny Crohnovej choroby sú stále nejasné. Pri absencii dôvodov na základe výskumu môžeme hovoriť o predisponujúcich faktoroch. Jedným z takýchto faktorov, ako mnoho iných chorôb, sú genetické faktory. Ak sú medzi predkami takí, ktorí týmto trpeli, potom je veľká šanca, že to môže byť jeden z dôvodov, ak sa to tu vyskytne.

Okrem dedičnosti môže ísť aj o autoimunitný pôvod. Rovnako ako pri iných ochoreniach, imunitný systém z nejakého dôvodu zaobchádza s určitými časťami tráviaceho traktu ako s nepriateľom a napáda ich, čím spôsobuje ich zápal.

Svoju úlohu v jeho rozvoji môže zohrať aj fajčenie. Na základe výskumu viac ako polovica ľudí s Crohnovou chorobou sú fajčiari, čo naznačuje, že fajčenie je dôležitým faktorom pri jej vzniku, nakoľko cigaretový dym obsahuje tisíce rôznych zlúčenín a fajčenie ovplyvňuje aj krvný obeh v črevách. Presný mechanizmus toho nie je známy.

Možným spúšťačom je aj nedostatočná rovnováha črevnej flóry alebo infekcia napadajúca tráviaci systém.

Hoci rozvoj Crohnovej choroby nie je špecificky spojený s konzumáciou žiadneho jedla, tučná strava do istej miery zvyšuje riziko vzniku ochorenia.

Liečba

V súčasnosti neexistuje spôsob, ako ju vyliečiť, ale je možné ju liečiť. Cieľom liečby, podobne ako pri liečbe kolitídy, je predĺžiť bezpríznakové, miernejšie obdobia a zmierniť vzplanutia. Vhodnou liečbou je možné výrazne zlepšiť kvalitu života.

Prvým krokom správnej liečby je diagnostika. Podobne ako pri iných ochoreniach tráviaceho ústrojenstva aj tu sú možné viaceré vyšetrovacie metódy. Odber krvi a stolice sú pomerne bežné, no do úvahy prichádza aj kolonoskopia a rôzne zobrazovacie postupy ako CT či MR.

Samotná liečba sa často robí pomocou antibiotík a kortikosteroidov. Samozrejme, môže sa to líšiť od jednotlivca k jednotlivcovi, berúc do úvahy typ a závažnosť symptómov. Do úvahy prichádzajú aj lieky, ktoré znižujú aktivitu imunitného systému, keďže ochorenie si môže spôsobiť aj samotný imunitný systém. Ak je problémom hnačka, môžu byť potrebné antibiotiká. Keďže zapálené miesta na vnútornej stene hrubého čreva alebo tenkého čreva môžu aj prasknúť, nie je vylúčená nutnosť operácie. Ani operácia nie je definitívnym riešením ochorenia, jej účelom je odstrániť infekciu spôsobenú perforáciou, prípadné vnútorné krvácanie a ohrozenie života.

Čo sa stane, ak sa nelieči?

Nikto sa nechce každodenne zaoberať príznakmi Crohnovej choroby, no napriek tomu mnohí ľudia návštevu lekára stále odkladajú. Ako pri iných chorobách, ani tu to nie je veľmi dobrý nápad. Crohnova choroba – najmä ak sa nelieči – výrazne zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

Okrem toho sa môžu vyvinúť fistuly, ktoré sa môžu infikovať, keď sú naplnené hnisom.

Ako ďalšia komplikácia sa môžu vyvinúť vredy a môže dôjsť aj k nepriechodnosti čriev, čo si tiež vyžaduje chirurgický zákrok.

Okrem toho môže byť problémom aj podvýživa a anémia. V dôsledku dlhotrvajúcej hnačky nedokážu črevá absorbovať živiny v primeranej miere, čo povedie k podvýžive, aj keď inak jeme normálne, zdravé množstvo jedla.

Vnútorné krvácanie spôsobené vredmi a zápalmi spôsobí anémiu, keďže nám neustále uniká krv.

Existujú aj prírodné metódy liečby?

Keďže pôvodná príčina ochorenia nie je známa, jeho liečba je tiež veľmi náročná. Hoci jedlo nie je špecificky zodpovedné za jeho vývoj, tučnejším jedlám sa treba vyhýbať, ak ochorenie existuje. Zabudnúť treba aj na fajčenie, ktoré okrem tohto ochorenia poškodzuje zdravie aj mnohými inými spôsobmi.

Podľa štúdie z roku 1996 môže rybí olej pomôcť predĺžiť obdobie bez príznakov. Rybí olej vďaka obsahu omega 3 mastných kyselín zmierňuje zápaly, takže dokáže zmierniť aj prejavy Crohnovej choroby, no ako iné ju nelieči natrvalo.

Ďalšou možnosťou je užívanie probiotík. Probiotiká sú účinným a prirodzeným riešením mnohých iných ochorení tráviaceho systému. Do akej miery môžu liečiť Crohnovu chorobu, je v súčasnosti stále kontroverzné a vyžaduje si ďalší výskum. Čo stojí za zdôraznenie je, že v posledných rokoch množstvo výskumov potvrdilo podiel stavu črevnej flóry na vzniku a priebehu Crohnovej choroby.

V dôsledku toho existuje dobrý dôvod predpokladať, že probiotiká, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou črevnej flóry, môžu pomôcť udržať ochorenie na uzde a zmierniť príznaky. Zatiaľ však nie je presne jasné, ktoré bakteriálne kmene môžu mať pozitívny vplyv na stav ľudí trpiacich týmto ochorením. Isté však je, že aj keď antibiotiká zabraté na Crohnovu chorobu vyriešia jeden problém, hneď rodia ďalší, pretože ničia črevnú flóru. Probiotiká sú výborným riešením, ako to obnoviť, preto sa ich konzumácia popri antibiotikách určite oplatí.

Zdroje:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199606133342401#t=article

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1856223/

https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/crohns-disease/symptoms-causes