Potravinová intolerancia: aké má príznaky a ako sa dá liečiť?

Potravinová intolerancia je v modernej spoločnosti čoraz častejším javom, ktorý ovplyvňuje každodenný život mnohých ľudí. Hoci si ju mnoho ľudí zamieňa s potravinovou alergiou, je dôležité tieto dva stavy rozlišovať. Líšia sa príčinami, prejavmi aj možnosťami liečby.


Čo je to potravinová intolerancia?

Ide o stav, pri ktorom organizmus nedokáže správne stráviť určité potraviny alebo ich zložky, čo vedie k nepríjemným príznakom. Odlišuje sa od potravinovej alergie, ktorá predstavuje prehnanú reakciu imunitného systému na konkrétnu potravinu. Kým potravinová alergia môže vyvolať okamžité a potenciálne život ohrozujúce reakcie, príznaky potravinovej intolerancie sa zvyčajne vyvíjajú pomalšie a len zriedka predstavujú vážne zdravotné riziko. (1) Napriek tomu môžu spôsobiť množstvo nepríjemností, ako sú tráviace ťažkosti, respiračné (dýchacie) príznaky či hormonálne poruchy.


Príčiny potravinovej intolerancie

K vzniku tohto stavu môže prispieť viacero faktorov:

● Nedostatok enzýmov: Ak chýbajú určité enzýmy alebo tvorba enzýmov nefunguje správne, organizmus nedokáže rozložiť niektoré zložky potravín. Napríklad nedostatok enzýmu laktázy spôsobuje laktózovú intoleranciu (neschopnosť tráviť mliečny cukor – laktózu).

● Potravinové prídavné látky: Niektorí ľudia sú citliví na konzervanty, farbivá alebo zvýrazňovače chuti (napr. glutamát sodný)

● Farmakologické faktory: Niektoré prirodzené zlúčeniny (chemické látky) v potravinách, ako napríklad kofeín alebo histamín, môžu u citlivých jedincov vyvolať intoleranciu.

● Citlivosť na zložky potravín: Niektoré bielkoviny alebo iné zložky môžu dráždiť tráviaci systém.


Príznaky potravinovej intolerancie

Príznaky môžu byť rôznorodé a často sa zamieňajú s inými ochoreniami. Najčastejšie ide o problémy s tráviacim systémom, ale objaviť sa môžu aj kožné či neurologické prejavy. Podľa výskumov trpí mnoho ľudí intoleranciou roky bez diagnózy, keďže symptómy sa nemusia objaviť okamžite po konzumácii jedla.

Tráviace ťažkosti

Najčastejším príznakom potravinovej intolerancie sú tráviace ťažkosti.  Patrí medzi ne nadúvanie, kŕče v bruchu, hnačka, zápcha a nevoľnosť. Podľa staršej štúdie až 60% pacientov so syndrómom dráždivého čreva (IBS – Irritable Bowel Syndrome) vykazuje intoleranciu na niektorý typ sacharidov FODMAP – fruktóza (ovocný cukor), laktóza (mliečny cukor), galaktány, fruktány či cukrové alkoholy (napr. xylitol, sorbitol).

Nadúvanie a kŕče v bruchu sa najčastejšie spájajú s intoleranciou laktózy alebo fruktózy, pretože tieto látky v čreve kvasia a spôsobujú tvorbu plynov. Dlhodobé tráviace poruchy môžu narušiť rovnováhu črevnej mikroflóry, čo vedie k ďalším problémom vrátane zvýšenej zápalovej reakcie.

Kožné problémy

Hoci je to menej známe, potravinová intolerancia môže spôsobiť aj kožné ťažkosti. Histamínová intolerancia sa často prejavuje ekzémom, začervenaním pokožky alebo žihľavkou. Podľa výskumov sú ľudia s intoleranciou na mliečne bielkoviny náchylnejší na akné a zápalové kožné reakcie, keďže mliečna bielkovina ovplyvňuje tvorbu kožného mazu a zápalové procesy.

Neurologické príznaky

Intolerancia môže mať aj psychické a neurologické prejavy. Citlivosť na lepok môže spôsobovať úzkosť, depresiu a problémy so sústredením. Podľa jednej štúdie až 40% ľudí s neceliakálnou gluténovou senzitivitou (neceliakálna = bez príznakov celiakie, ale s citlivosťou na lepok) pociťuje neurologické prejavy ako chronickú únavu či bolesti hlavy.

Histamínová intolerancia sa často spája s bolesťami hlavy a migrénami, keďže histamín ovplyvňuje cievy a činnosť neurotransmiterov (prenášače nervových signálov). (2) Potraviny s vysokým obsahom histamínu – ako víno, čokoláda či zrejúce syry – môžu migrénu u citlivých osôb spúšťať.

Dýchacie ťažkosti

Hoci potravinová intolerancia zvyčajne nevyvoláva život ohrozujúce reakcie ako alergia, v niektorých prípadoch sa môžu objaviť mierne respiračné symptómy – upchatý nos, chronická nádcha či kašeľ. Intolerancia na mliečne bielkoviny býva spájaná so zvýšenou tvorbou hlienu, čo môže sťažovať dýchanie.

Hormonálna nerovnováha

Hoci ide o menej preskúmanú oblasť, niektoré štúdie naznačujú, že intolerancia môže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu. Mliečne výrobky môžu obsahovať hormóny, ktoré ovplyvňujú hladinu estrogénu a prispievať k menštruačným poruchám alebo hormonálnemu akné.

Autoimunitné reakcie a chronický zápal

Aj keď intolerancia sama o sebe nie je autoimunitné ochorenie, dlhodobé zápalové reakcie môžu prispievať k vzniku autoimunitných stavov. Napríklad lepok zvyšuje priepustnosť črevnej sliznice („leaky gut“ – syndróm zvýšenej priepustnosti čreva), čo môže spustiť autoimunitné reakcie pri chorobách ako Hashimotova tyreoiditída či reumatoidná artritída.

Niektoré príznaky sa objavujú už pár hodín po konzumácii potraviny a ich intenzita závisí od množstva prijatej látky.


Typy potravinovej intolerancie

Najčastejšie formy sú:

Laktózová intolerancia (neznášanlivosť mliečneho cukru)

Laktózová intolerancia vzniká v dôsledku nedostatku enzýmu laktázy, ktorý štiepi mliečny cukor – laktózu. (3) Ide o najrozšírenejšiu potravinovú intoleranciu na svete. V niektorých populáciách (napr. v Ázii či Afrike) dosahuje výskyt viac ako 70%. Príznaky: nadúvanie, bolesti brucha a hnačka po konzumácii mlieka alebo mliečnych výrobkov.

Histamínová intolerancia (precitlivenosť na histamín)

Je spôsobená nedostatočnou aktivitou enzýmu diaminooxidázy (DAO) (enzým odbúravajúci histamín), ktorý rozkladá histamín – látku prirodzene prítomnú v zrejúcich syroch, víne, niektorých rybách. Symptómy zahŕňajú bolesti hlavy, kožné vyrážky, upchatý nos, tráviace problémy. Diagnózu pomáha stanoviť meranie hladiny DAO enzýmu a eliminačná diéta (postupné vylučovanie potravín).

Intolerancia na mliečne bielkoviny (neznášanlivosť bielkovín v mlieku)

Vzniká ako reakcia na bielkoviny v mlieku – kazeín (hlavná bielkovina v mlieku) alebo srvátku (vedľajší produkt pri výrobe syra). Na rozdiel od laktózovej intolerancie môže hrať úlohu aj imunitný systém, hoci nejde o klasickú alergickú reakciu. Prejavuje sa tráviacimi ťažkosťami, ekzémom (zápalové kožné ochorenie), chronickou únavou, hnačkou a kožnými problémami.

Intolerancia lepku (neceliakálna gluténová senzitivita)

Gluténová citlivosť (citlivosť na lepok) sa môže vyskytovať v troch hlavných formách: celiakia (autoimunitné ochorenie tenkého čreva), neceliakálna gluténová senzitivita (NCGS – citlivosť na lepok bez celiakie) a alergia na pšenicu (alergická reakcia na pšenicu). Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré vedie k poškodeniu tenkého čreva, zatiaľ čo neceliakálna gluténová senzitivita môže spôsobovať tráviace a nervové príznaky bez toho, aby imunitný systém priamo napádal črevnú stenu. Gluténová intolerancia je reakciou na glutén nachádzajúci sa v pšenici, jačmeni a raži, ktorá teda nesúvisí s celiakiou ani s alergiou na pšenicu. (4) Medzi príznaky patria abdominálny diskomfort, nadúvanie a únava.

Fruktózová intolerancia 

Pri fruktózovej intolerancii (neznášanlivosť ovocného cukru) alebo fruktózovej malabsorpcii (porucha vstrebávania ovocného cukru) tenké črevo nedokáže správne vstrebať fruktózu, ktorá sa vo väčšom množstve dostáva do hrubého čreva, kde kvasí – to spôsobuje nadúvanie, bolesti brucha a hnačku po konzumácii ovocia, medu alebo potravín s vysokým obsahom fruktózy. (5) Vodíkový dychový test (test na meranie vodíka vo vydychovanom vzduchu) je jednou z najspoľahlivejších metód na stanovenie diagnózy.

Citlivosť na tuky (precitlivenosť na tukové zložky potravín)

Niektorí ľudia ťažko trávia tučné jedlá, čo vedie k diskomfortu, hnačke a nadúvaniu. Môže to súvisieť s nedostatočnou tvorbou žlče alebo pankreatických enzýmov.

FODMAP-intolerancia (neznášanlivosť fermentovateľných oligosacharidov, disacharidov, monosacharidov a polyolov)

FODMAP-y sú krátkoreťazcové sacharidy, ktoré sa ťažko vstrebávajú v tenkom čreve a spôsobujú nadúvanie, bolesti brucha, hnačku. FODMAP-diéta pomáha určiť, ktoré potraviny vyvolávajú symptómy. Citlivosť často súvisí s IBS (syndróm dráždivého čreva) a symptómy možno zmierniť eliminačnou diétou (postupné vylučovanie potravín).

Intolerancia na cukrové alkoholy (neznášanlivosť sladidiel s podobnou štruktúrou ako cukor)

Cukrové alkoholy ako xylitol, eritrit či sorbit sa nachádzajú v mnohých bezcukrových produktoch. U niektorých ľudí môžu spôsobovať tráviace ťažkosti – nadúvanie, kŕče a hnačku.


Liečba potravinovej intolerancie

Jedným z najdôležitejších spôsobov liečby je vyhýbanie sa potravinám, ktoré spôsobujú problémy. V niektorých prípadoch však môže pomôcť doplnenie tráviaceho enzýmu na zmiernenie príznakov. Na identifikáciu problematických jedál sa často používa eliminačná diéta (postupné vylučovanie potravín), pri ktorej sa určité potraviny na čas vyradia a neskôr sa postupne znova zavádzajú do jedálnička. V prípade laktózovej intolerancie (neznášanlivosť mliečneho cukru) môžu pomôcť enzýmové doplnky.

Enzým laktáza (enzým štiepajúci mliečny cukor): pre ľudí trpiacich laktózovou intoleranciou sú dostupné enzýmové doplnky, ktoré pomáhajú rozkladať mliečny cukor.

Proteázové enzýmy (enzýmy štiepiace bielkoviny): môžu pomôcť pri rozklade mliečnej bielkoviny alebo gluténu.

Amylázové a lipázové enzýmy (enzýmy štiepiace sacharidy a tuky): podporujú rozklad sacharidov a tukov, čo môže byť prospešné pre tých, ktorí majú všeobecné tráviace problémy.

Pri zostavovaní vhodného jedálnička môže pomôcť nutričný terapeut alebo dietológ, aby sa predišlo nedostatku živín. Dôležité však je aj vlastné pozorovanie – čo a s čím konzumujeme. V niektorých prípadoch môžu pomôcť probiotiká (prospešné baktérie) a doplnky na regeneráciu črevnej mikroflóry, ktoré môžu výrazne zlepšiť stav. 

A čo je najdôležitejšie – stres a úzkosť môžu zhoršiť príznaky potravinovej intolerancie, preto pomáhajú relaxačné techniky, ako je jóga alebo meditácia. Psychické príčiny tráviacich ochorení, ako stres, úzkosť a depresia, sú úzko prepojené s fungovaním tráviaceho systému. Stres môže ovplyvniť pohyby a kontrakcie tráviaceho traktu, narušiť rovnováhu črevnej mikroflóry a oslabiť imunitný systém, čo vedie k symptómom ako zápcha, hnačka, nevoľnosť či bolesti brucha. Bez zvládania stresu sa okrem potravinovej intolerancie môžeme stretnúť aj s mnohými inými zdravotnými problémami.

Viaceré výskumy potvrdzujú, že tráviace enzýmy môžu účinne zmierňovať príznaky potravinovej intolerancie, ale ich účinky sa môžu u jednotlivcov líšiť.


Vyšetrenie potravinovej intolerancie

Na diagnostikovanie potravinovej intolerancie existuje viacero metód. Jednou z nich je test potravinovej intolerancie. Krvnými testami a inými diagnostickými nástrojmi je možné zistiť určité intolerancie. Ak ide o zistenie laktózovej intolerancie (neznášanlivosť mliečneho cukru), bude potrebný záťažový test na laktózu.

Známou vyšetrovacou metódou je test potravinovej intolerancie založený na IgG (druh protilátky v krvi). Je založený na meraní hladiny protilátok IgG, ktoré sa môžu tvoriť po konzumácii určitých potravín. Toto riešenie je čoraz populárnejšie, pretože je pohodlné a dá sa vykonať dokonca aj doma zo vzorky krvi. Podľa teórie sa hladina protilátok IgG zvyšuje pri potravinách, ktoré telo dobre netoleruje.

Podľa štúdií je užitočnosť IgG testov nespochybniteľná, avšak mnohí odborníci odporúčajú na diagnostické účely skôr eliminačnú diétu (postupné vylučovanie potravín). V klinickej praxi sa IgG vyšetrenie používa skôr ako doplnková informácia, nie ako jednoznačný diagnostický nástroj.

Medzi vyšetrovacie možnosti môžeme ďalej zaradiť vodíkový dychový test (test na meranie vodíka vo vydychovanom vzduchu), ktorý meria mieru fermentácie v tenkom čreve a používa sa napríklad pri laktózovej alebo fruktózovej intolerancii (neznášanlivosť ovocného cukru). A nakoniec eliminačná diéta, ktorá môže poskytnúť účinnú pomoc pri identifikácii intolerancií.


Potravinová intolerancia v detskom veku

Toto ochorenie môže postihnúť nielen dospelých, ale aj deti. Rozpoznanie potravinovej intolerancie v detskom veku môže byť náročnejšie, pretože príznaky sú často premenlivé a menej jednoznačné.

Najčastejšie príznaky u detí:

● Bolesti brucha
● Nadúvanie
● Hnačka alebo zápcha
● Vyrážky, ekzém (zápalové kožné ochorenie)
● Nepokoj, poruchy spánku

Na stanovenie diagnózy sa odporúča kombinácia eliminačnej diéty (postupné vylučovanie potravín) a lekárskych vyšetrení. Pri liečbe je dôležité starostlivé plánovanie stravy dieťaťa, aby sa predišlo nedostatku živín. Odporúča sa zapojiť dietológa, najmä ak sa z jedálnička vylúči viacero skupín potravín.

Potravinová intolerancia postihuje celosvetovo čoraz viac ľudí, a hoci nie je život ohrozujúca, môže výrazne ovplyvniť kvalitu života. Správna diagnóza a cielené zmeny stravy môžu pomôcť zmierniť príznaky. Liečba potravinovej intolerancie je založená predovšetkým na vyhýbaní sa určitým potravinám a uplatňovaní vhodných stravovacích stratégií. Ak má niekto podozrenie na potravinovú intoleranciu, odporúča sa obrátiť na odborníka, aby dostal presnú diagnózu a mohol si vytvoriť individuálne prispôsobenú stravu.


Vedecké zdroje:
1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1521691805001836
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17490952/
3. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2000.10718086
4. https://www.jle.com/en/revues/ejd/e-docs/gluten_intolerance_and_skin_diseases_267550
5. https://journals.lww.com/jcge/abstract/2008/03000/fructose_intolerance_in_ibs_and_utility_of