Inhibítory protónovej pumpy proti žalúdočnej kyseline?

Inhibítory protónovej pumpy proti žalúdočnej kyseline?

Podľa vedcov u osôb, ktoré používajú inhibítory protónovej pumpy proti kyseline žalúdočnej, je riziko vzniku ochorenia obličiek, demencie, kardiovaskulárnych ochorení a črevných lézií omnoho vyššie, než u tých, ktorí používajú iné druhy liečiv.

V kruhu pacientov, u ktorých sú inhibítory protónovej pumpy (PPI) najčastejším typom liečiva proti kyselinovému refluxu, je miera úmrtia omnoho vyššia, ako medzi pacientmi, u ktorých boli použité iné podobné liečebné postupy. Vo vyhľadávačoch sa mnohokrát objavujú výrazy napr. prírodné lieky na reflux, lieky na kyselinu na predpis, lieky na kyselinu, čo na kyselinu, čo proti kyseline žalúdočnej a podobne.

V jednej novšej štúdii boli sledované lekárske údaje 275 000 používateľov PPI a boli porovnávané údajmi iných osôb, ktoré používali iné typy liečiv v súvislosti s liečbou gastroezofageálnej refluxnej choroby (GERD). Publikované štúdie spájali PPI so závažnými vedľajšími účinkami vrátane demencie a poškodenia obličiek.

O čo ide?

Tento stav sa ľudovo nazýva aj pálením záhy. Ide o nepríjemný problém, občas až dusivý pálivý pocit v oblasti pažeráka. Ako sa zbavit palenia zahy? Môže spôsobiť vredy? Existuje ochrana pred takýmto pálením? Mnohí sa pustia do hľadania na internete, kde sa ponúka veľa tzv. babských rád pri pálení záhy, ako mlieko -, citrón -, tabletky -, najlepší liek na pálenie záhy. Často sa prejavuje aj pálenie záhy v tehotenstve a to veľmi intenzívne. Pálením záhy trpia dnes mnohí. Na zmiernenie môžeme zavolať aj samotnú prírodu, avšak iba v prípade miernych ťažkostí. Ide o potraviny, koreniny, ktoré sa v domácnostiach bežne vyskytujú, no dokážu upokojiť žalúdok viac, než by sme predpokladali: jablčný ocot, cesnak, zázvorový čaj, citrónová šťava, šťava zo zemiakov, nápoj zo škorice, mandle, med. zaženú prípadnú bolesť, prípadne zmierniť pálenie, príznaky pálenia, zoznam blahodárnych účinkov disponuje mimoriadnou pestrosťou. Články rozoberajúce problémy spojené s pálením záhy sa množia a ani my sme sa nevyhli. 

Viac na tému: Čo spôsobuje pálenie záhy? >>

PPI PROTI ŽALÚDOČNEJ KYSELINE?

Liečba symptómov refluxu sa stala veľkým doslova veľkým biznisom. Niektoré výskumy ukazujú, že od roku 1999 sa používanie inhibítorov protónovej pumpy na predpis zdvojnásobilo, napríklad v prípade dospelej populácie USA vzrástlo z 3,9 percenta na 7,8 percenta.

Podľa odhadov sa každým rokom predpíše približne 64 miliónov receptov na lieky znižujúce žalúdočnú kyselinu proti GERD, vrátane PPI a H2 blokátorov (menej známa skupina liekov proti refluxu s menším počtom vedľajších účinkov).

Napriek tomu, že PPI sú pri nadmernej tvorbe žalúdočnej kyseliny bežné, jedna štúdia uvádza, že v prípade 53 až 69 percent prípadov sa užívanie PPI, antacíd ukázalo v podstate ako neodôvodnené.

Tak sa javí, že najväčš problém predstavuje skôr predávkovanie, alebo neodôvodnené predpisovanie receptov na tieto lieky.

Mierne prípady preťaženia kyselinou pravdepodobne netreba liečiť pomocou PPI. Existuje niekoľko produktov s omnoho nižším rizikom, okrem toho zmiernenie miernych príznakov sa môže dosiahnuť aj zmenou životného štýlu. Rovnako možno aplikovať napríklad aj čaj -, bylinky -, alebo iný, menej agresívny liek. Pocit pálenia žalúdku, bolesť, iné problémy z toho vyplývajúce znepríjemňujú život mnohým bez výnimky.

ÚČINOK PPI NA ČREVNÝ SYSTÉM, NEŽELANÁ ZMENA

Zloženie mikróbov žijúcich v čreve mimoriadne citlivo reaguje na zmeny v miestnom prostredí. PH, miera kyslosti okolitého prostredia, sú dôležitou súčasťou zdravie čriev a obzvlášť silným regulátorom mikrobiálnych spoločenstiev. Aplikácia PPI znižuje hladinu kyseliny produkovanej v žalúdku a v konečnom dôsledku aj jej objem vstupujúci do čriev. To spôsobuje výraznú zmenu v pH hodnote čriev.

V poslednej dobe niekoľko štúdií preukázalo, že PPI mení črevnú mikroflóru tak, že znižuje jej celkovú diverzitu. Oportunistické patogény, medzi ktoré možno zaradiť aj Enterococcus, Streptococcus, Staphylococcus a E. coli, sa vyskytovali častejšie v črevnom trakte užívateľov PPI.

Napravenie zdravia črevného systému nie je vôbec jednoduché, avšak správnym spôsobom života, pro- a prebiotikami, sa to dá.

PPI VÝRAZNE POŠKODZUJÚ VSTREBÁVANIE ŽIVÍN

Ďalší dôsledok dlhodobého používania PPI tvorí zhoršenie absorpcie živín. Žalúdočnú kyselinu potrebujeme pre absorpciu mnohých makro- a mikroelementov. Ukázalo sa, že u užívateľov PPI existuje zvýšené riziko nedostatku vitamínov a minerálnych látok, vrátane vitamínu B12, vitamínu C, vápnika, železa a horčíka. Nedostatok žalúdočnej kyseliny a atrofická gastritída (zápal žalúdka) umožňujú premnoženie baktérií, ktoré prijímajú mikroživiny, ako je vitamín B12, ktorý následne organizmu chýba.

RIZIKO PREJAVENIA SA KARDIOVASKULÁRNYCH PROBLÉMOV

Niekoľko nedávnych štúdií poukázalo na súvislosť medzi spomínanými inhibítormi a kardiovaskulárnymi problémami. PPI výrazne zvyšujú riziko srdcového infarktu, a tiež znižujú produkciu oxidu dusnatého, prírodnej látky, ktorá podporuje vazodilatáciu (rozšírenie ciev) a zlepšuje prietok krvi.

INHIBÍTORY NEGATÍVNE OVPLYVŇUJÚ KOGNITÍVNE FUNKCIE, HROZÍ DEMENCIA

PPI zhoršujú aj kognitívne funkcie. Štúdia z roku 2016 dospela k záveru, že u pravidelných užívateľov PPI sa riziko demencie zvýšilo o 44 percent, na rozdiel od osôb, ktoré tieto liečivá neužívali.

OPAKUJÚCI SA REFLUX

Organizmus mimoriadne citlivo vníma zmeny a neustále sa snaží udržiavať stabilnú rovnováhu, ktorá sa často označuje aj ako homeostáza. Pokiaľ ide o PPI, keď zaregistruje zníženú produkciu žalúdočnej kyseliny, organizmus produkuje hormón gastrín, aby sa pokúsil o kompenzáciu. Gastrín zvyčajne stimuluje jej produkciu.

MOŽNÉ ALTERNATÍVY PRI KYSELINE

Predstavuje teda PPI skutočne najlepší liek na zažehnanie nepríjemných príznakov pri pálení záhy? Vo všeobecnosti tieto a mnohé ďalšie štúdie naznačujú, že pri pálení záhy PPI nie sú až natoľko bezpečné, než sa zdajú. Pri pálení, v prípade miernych až stredne ťažkých príznakoch môže ísť o riešenie problému pomocou prírodných alternatív.

Skôr, než sa rozhodnete ukončiť používanie PPI, v každom prípade sa poraďte so svojim lekárom a v záujme vyhnúť sa abstinenčným príznakom dávkovanie znižujte postupne.

Masticha, zázrak stredomoria

Masticha guma, alebo živica získavaná zo vždyzelenej, dvojdomej rastliny (stromu), dorastajúcej v niektorých prípadoch až do výšky asi 3 metre. Tento strom pochádza z oblasti Stredomoria, vyskytuje sa predovšetkým na gréckom ostrove Chios. Túto cennú živicu už po stáročia aplikujú proti poruchám trávenia, a v záujme zdravia ústnej dutiny a pečene. Vďaka svojmu antioxidačnému účinku v mnohých smeroch podporuje naše zdravie, rovnako môže byť použitá aj v prípade zmiernenia vyššie spomenutého problému.

Túto živicu osoby všeobecne dobre znášajú, avšak v niektorých prípadoch môže spôsobiť bolesti hlavy, pokazený žalúdok a závraty. Aby sme minimalizovali prípadné vedľajšie účinky, treba začať s čo najnižšou možnou dávkou a postupne sa dopracovať k tej úplnej.

Mimoriadne dôležitý vitamín U

Zdravá črevná sliznica a steny žalúdka: ich strážcom je vitamín U. Vitamín U znamená v podstate terminológiu zavedenú začiatkom päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia a slúži na identifikáciu zlúčeniny prítomnej v kapustovej šťave. Napriek názvu vitamín U nejde o skutočný vitamín, ale o aminokyselinu nazývanú metionín. Vitamín U dostať nielen ako doplnok výživy, ale prirodzene sa nachádza v rôznych potravinách, obzvlášť v hlúbovej zelenine, ako napríklad kapusta, brokolica, ružičkový kel a samotný kel.

Vitamín U sa najčastejšie odporúča v prípade liečby, keď sa prejavia žalúdočné vredy, no okrem toho zlepšuje aj trávenie, posilňuje imunitný systém, chráni pred potravinovými alergiami, znižuje hladinu cholesterolu a urýchľuje hojenie rán, podporuje zdravé trávenie. Zdá sa, že môže byť vhodnou alternatívou k vyššie spomínaným inhibítorom.

Medzi prospešné vlastnosti tohto vitamínu patria aj nasledovné:

 • Pomáha pri obnove sliznice čriev
 • Urýchľuje hojenie poranení
 • Zlepšuje metabolizmus tukov
 • Podporuje a urýchľuje hojenie vredov tráviaceho systému
 • Pomáha pri prevencii vzniku vredov

Jeho aplikácia sa odporúča v prvom rade pri nadmernej produkcii kyseliny, kedy vzniká pocit pálenia, refluxe, v prípade vzniku a prevencie žalúdočných vredov, osobám užívajúcim lieky na reguláciu produkcie žalúdočných kyselín, po chirurgickom zákroku, v rámci doplnkovej liečby. I napriek všetkému môže aj ísť o doplnkovú liečbu alebo prevenciu v prípade ochorení súvisiacich s poranením, alebo stenčením sliznice čriev. Okrem toho jeho aplikácia vo forme doplnkovej liečby pomáha aj pri ochoreniach tráviaceho systému.

Konzumácia potravín bohatých na vitamín U, ako sú napríklad už vyššie uvedená kapusta, brokolica, ružičkový kel a klasický kel, sa všeobecne považuje za bezpečnú aj v období gravidity a dojčenia. No i napriek tomu o bezpečnosti tohto vitamínu vo forme doplnku výživy v tomto období máme k dispozícii málo informácií. Preto sa užívanie týchto doplnkov ženám v uvedenej dobe neodporúča.

Zmeny životného štýlu niekedy pomáha na problémy viac, než si myslíme

 • Prejdite na paleo stravu s nízkym obsahom uhľohydrátov, takáto výživa nezaťaží váš žalúdok
 • Vstrebávanie uhľohydrátov môže viesť k premnoženiu baktérií, čo má za následok nadúvanie a zvýšený tlak na brucho, a to spôsobuje kyselinový reflux, problém pálenia.
 • Liečte nízku hladinu žalúdočnej kyseliny a premnoženie baktérií
 • Na rozdiel od tradičných predpokladov kyselinový reflux vzniká mnohokrát kvôli nízkej hladine kyseliny, čo má za následok premnoženie baktérií.
 • Doprajte si menšie porcie, potraviny si rozdeľte, žalúdku to prospeje
 • Konzumujte menšie množstvo tukov
 • Vyhnite sa polohe v leže po jedle aspoň dve hodiny, zmierňuje to bolesť a pálenie
 • Vyhýbajte sa tzv. snackom pred spaním, vyvolávajú pálenie
 • Noste pohodlné, voľné oblečenie
 • Vyhýbajte sa alkoholu, fajčeniu a jedlám, ktoré vyvolávajú tieto príznaky

Zhrnutie

Zmena stravy a životného štýlu sú kľúčové pri liečbe akýchkoľvek tráviacich problémov, vrátane GERD. Prechod na tzv. paleo diétu s nízkym obsahom uhľohydrátov a stravovanie podporujúce zdravie čriev tvorí vo všeobecnosti oveľa bezpečnejšie a účinnejšie riešenie, než užívanie antacíd, ako sú PPI. Potraviny bez cukru, zdravé trávenie, výživa, veľa vody denne, to všetko nám časom poskytne pomoc, ktorú očakávame od medikamentov.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health-news/heartburn-drugs-may-increase-risk-of-death
https://www.healthline.com/health/gerd/proton-pump-inhibitors
https://chriskresser.com/the-dangers-of-proton-pump-inhibitors/comment-page-7/
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-u
https://www.healthline.com/health/mastic-gum