Žlčník: anatómia, funkcia a ochrana

Dr. Čaba Podlupszky
ˇ6lčník a jeho funkcie

Pokiaľ by sme niekoho požiadali, aby vymenoval svoje vnútorné orgány, s najväčšou pravdepodobnosťou by nezačal žlčníkom. Žlčník by sa nedostal nielen medzi prvé tri miesta pomyselného poradia – dokonca by bol zrejme zo zoznamu úplne vynechaný. Tento druh úlohy „štatistu“ sa do určitej miery dá pochopiť. V našom každodennom živote – na rozdiel od pľúc či srdca – si ani len nevšimneme, že si žlčník plní svoju úlohu. Mnohí z nás možno ani nevedia presne určiť, kde sa v tele nachádza. Ba čo viac, hoci to znie zvláštne, nie je prehnané tvrdiť, že bez žlčníka sa dá žiť. Táto zdanlivá zbytočnosť nás však ľahko môže viesť k tomu, že jeho zdravie budeme brať na ľahkú váhu. Ochrana tohto orgánu však ani zďaleka nie je detskou hračkou – ak sa oň nestaráme, môžeme čeliť veľmi vážnym zdravotným problémom, vrátane rakoviny žlčníka, ktorá sa diagnostikuje mimoriadne ťažko.

Je dôležité vedieť rozlíšiť žlč a žlčník. Hovorovo občas slovom žlč pomenujeme oboje. No žlč je žltkastá, horká tekutina, produkujú ju bunky pečene. Žlčník je zase orgán, ktorý uchováva túto tekutinu, postupuje ju do tráviaceho systému.

Nachádza sa pod pečeňou, približne v pravej hornej časti brušnej dutiny. Tvarom pripomína skôr malú hrušku. Z hľadiska svojej funkcie ukladá a už počas konzumácie jedla dodáva žlčovú tekutinu do dvanástnika, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri odbúravaní tukov.

Z hľadiska zloženia žlčovej tekutiny pozostáva okrem iného z vody, rôznych solí a žlčových kyselín, cholesterolu, bilirubínu, medi a iných kovov.

Okrem toho, že pomáha rozkladať tuky, podporuje trávenie napríklad tým, že stimuluje pohyb čriev. Hrá dôležitú úlohu pri odbúravaní hemoglobínu z odumretých červených krviniek, pri odstraňovaní iných toxických látok z organizmu. Rozklad tukov je pre organizmus kľúčový, lebo značná časť vitamínov je rozpustných v tukoch a žlč výrazne uľahčuje správne vstrebávanie týchto vitamínov.


Aké sú ochorenia žlčníka, aké príznaky spôsobujú a kto je na ne náchylný?

Hoci k tomuto orgánu sa viaže viacero ochorení – ako napríklad rakovina žlčníka alebo tzv. porcelánový žlčník (pri ktorom stuhnú svalové steny žlčníka a často vedú k rakovinovému zvrhnutiu) – najčastejším problémom, ktorý sa môže so žlčníkom vyskytnúť, sú žlčníkové kamene alebo ochorenia, ktoré s nimi súvisia.

V prípade žlčníkových kameňov látky prítomné v žlči kryštalizujú a vytvárajú tzv. kamene, ktoré sa môžu vyskytovať v rôznych veľkostiach – od veľkosti zrnka piesku až po veľkosť golfovej loptičky. Tieto útvary blokujú odtok žlče vytvorenej v žlčníku, takže sa nedostane do čriev. V dôsledku toho sa žlčník môže zapáliť, alebo – v horšom prípade – prasknúť, čo je život ohrozujúci stav. Ak si nikto nevšimne, že došlo k perforácii, môže dôjsť k závažnej infekcii brušnej dutiny.


Príznaky ochorení žlčníka

Ochorenia žlčníka nemusia vždy spôsobovať charakteristické príznaky. No ak sa objaví silná bolesť v pravej hornej časti brucha, nevoľnosť, vracanie, zimnica, horúčka alebo sa u vás prejavia príznaky žltačky, je opodstatnené podozrenie na žlčníkové kamene. Príznaky sú síce veľmi nepríjemné, no výhodou je, že problémy so žlčníkom majú veľmi podobné prejavy, vďaka čomu sa dajú ľahšie diagnostikovať a liečiť.

Treba vedieť, že tvorba kameňov môže ovplyvniť nielen samotný žlčník. Okrem zápalu žlčníka (cholecystitída) môže spôsobiť aj zápal pankreasu.


Príčiny vzniku žlčníkových kameňov a rizikové faktory

Podobne ako pri mnohých iných ochoreniach, aj tu bývajú príčinou nesprávne stravovanie a životný štýl. Podľa výskumov sa žlčníkové kamene najčastejšie tvoria v dôsledku zvýšenej hladiny cholesterolu. (1) Žlč síce zohráva kľúčovú úlohu pri jeho odbúravaní, ale ak pečeň vylučuje priveľa cholesterolu, normálne množstvo a zloženie žlče ho už nedokáže účinne rozložiť, a cholesterol sa môže kryštalizovať do drobných útvarov. Ďalším bežným typom ochorenia sú tzv. pigmentové žlníkové kamene, ktoré vznikajú z nadmerného množstva bilirubínu.

Rizikové faktory:

● pohlavie: častejší výskyt u žien
● vek: najrizikovejšia skupina sú ľudia nad 40 rokov
● nadváha, obezita
●sedavý spôsob života
● tehotenstvo
● konzumácia tučných, cholesterolom bohatých jedál s nízkym obsahom vlákniny
● genetická predispozícia
cukrovka (diabetes mellitus)
● kosáčikovitá anémia alebo leukémia
● užívanie estrogénových liekov, napr. hormonálna antikoncepcia
Crohnova choroba
● príliš rýchle chudnutie


Diagnostika a liečba ochorení žlčníka

Prvým krokom je ultrazvukové vyšetrenie – buď klasické brušné, alebo endoskopické ultrazvukové vyšetrenie. V druhom prípade sa do tela zavedie sonda ústami. Podobnou metódou je ERCP (endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia), počas ktorej sa cez hrdlo zavedie sonda, cez ktorú sa do žlčových ciest aplikuje kontrastná látka, aby sa zistil pôvod problému.

Šetrnejšou alternatívou je MRCP (magnetická rezonancia cholangiopankreatografia), ktorá poskytuje vysokokvalitné zobrazenie žlčových ciest, pankreasu a žlčníka. Röntgen sa síce môže použiť na diagnostiku, ale ten ukáže len prípadne prítomné žlčníkové kamene.

Ak je zdroj problému známy, existuje viacero možností liečby. Pri prítomnosti žlčníkových kameňov je možná tzv. lithotripsia (rozbíjanie kameňov pomocou rázových vĺn). Tento spôsob je najúčinnejší, ak je v žlčníku iba niekoľko menších kameňov. Ďalšou možnosťou je zavedenie rozpúšťadla priamo do žlčníka pomocou ihly, prípadne užívanie lieku ústne vo forme tabliet.

Ďalšou možnosťou je chirurgické odstránenie žlčníka. V prípade rakovinového zvrhnutia prichádza do úvahy chemoterapia alebo rádioterapia. Hoci je možné žiť aj bez žlčníka, po jeho odstránení je dôležité venovať zvýšenú pozornosť stravovaniu a podľa potreby si vytvoriť nový jedálniček.


Prevencia problémov so žlčníkom

Aj pri žlčníkových kameňoch platí, že najlepším liekom je prevencia. Aby ste sa im vyhli, mali by ste sa pravidelne stravovať, môže pomôcť žlčníková dieta, nevynechávať jedlá a zamerať sa na potraviny bohaté na vlákninu (napr. celozrnné obilniny).

Dnes je takmer nemožné nenaraziť na rôzne zázračné prípravky alebo metódy, ktoré sľubujú rýchle chudnutie. Mnohých môže takáto predstava lákať – veď je známe, že nadváha je jedným z faktorov spôsobujúcich aj ochorenia žlčníka. Napriek tomu je dôležité chudnúť rozumne, pomaly a udržateľne. Podľa odborných štúdií rýchle chudnutie zvyšuje riziko vzniku žlčníkových kameňov. (2)

Ak počas diéty príliš rýchlo znížime príjem kalórií, organizmus sa tomu nedokáže dostatočne rýchlo prispôsobiť. Pečeň začne do žlče vylučovať viac cholesterolu, čo môže viesť ku kryštalizácii a vzniku kameňov, ak žlčník nedokáže v dostatočnom tempe odvádzať žlč do čriev.


Prírodná prevencia

Problémom so žlčníkom možno predchádzať aj prirodzene – napríklad pitím mätového čaju. Výskumy potvrdzujú, že niektoré liečivé rastliny môžu prirodzene zmierniť bolesť žlčníka, podporujú trávenie a znižujú pocit nevoľnosti. (3)

Užitočným domácim riešením môžu byť aj jablčný ocot a kurkuma, ktoré majú podobné účinky ako mäta.


Vedecké zdroje:
1. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3809189/
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11192327/

3. 
https://www.healthline.com/health/gallbladder-pain-relief