Svetlá stolica: čo znamená, príčiny vzniku a liečba
Farbu stolice môže zmeniť mnoho faktorov, sem môžeme zaradiť vitamíny, infekcie a určité pokrmy. Rovnako môžu byť ovplyvnené niektorými základnými zdravotnými problémami, ako napríklad ochorenie žlčníka a pečene. Svetlá stolica, najmä pokiaľ má bielu farbu alebo farby ílu, však môže naznačovať vážny zdravotný problém. A ako vyzerá ílovitá stolica, čo pomáha na riedku stolicu? Na tieto a iné otázky sa pokúsime v našom článku odpovedať.
Môže to byť desivé, keď človek vidí, že sa mu z čriev vyprázdňuje svetlá stolica. Pokiaľ stolica mení farbu, je to zvyčajne jedným z prvých znakov nášho organizmu, že máme nejaký problém so zdravím. Samozrejme sa stáva, že za týmto javom sa ukrýva len nejaký banálny dôvod.
PREČO JE STOLICA SVETLÁ?
Stolica úplne bledá, alebo aj sivobiela sa vyskytuje hlavne vtedy, keď sa žlčové výlučky nedostanú do hrubého čreva v dostatočnom množstve. Môže to byť spôsobené nejakou chorobou, alebo nesprávnou funkciou organizmu, netreba však myslieť hneď na najhoršie. Takáto farba sa môže objaviť napríklad v dôsledku nadmerného príjmu určitých potravín, alebo antacidových prostriedkov (prípravky viažuce kyselinu). Bledá, biela alebo ílovitá stolica môže byť výsledkom nedostatku žlče, ale môže byť tiež spôsobená upchatím žlčových ciest. Po vyšetrení hrubým črevom použitím báriovej kaše sa môže vyskytnúť stolica svetlá, alebo stolica ílovitej konzistencie, pretože bárium sa môže dostať do stolice. Abnormálne, nezvyčajné sfarbenie sa vyskytuje iba príležitostne, trvá kratšiu dobu. Táto zmena stolice môže byť spôsobená konzumovaným jedlom, užívaním liekov, alebo hoci aj zvýšeným stresom.
Ak zmenu sfarbenia spôsobujú tráviace ťažkosti, poruchy absorpcie, alebo toxické látky, existuje veľká šanca, že sa tento jav dá eliminovať tak, že sa upraví príjem vlákniny. Niektoré jedlá môžu zosvetliť farbu stolice, najmä tie mastné, alebo potraviny, ktoré obsahujú farbivá. Môže sa zmeniť farba stolice na bielu, pokiaľ konzumujeme najmä zemiaky, ryžu alebo tapioku, a to vo väčšom množstve. Prípravky obsahujúce železo ju však sfarbujú do tmavohneda.
Farba stolice sa môže meniť napríklad kvôli nedostatku sekrécie žlčníka. Zdravé hnedé sfarbenie vzniká dôsledkom metabolizmu bilirubínu, keď sa totiž bilirubín štiepi v hrubom čreve, vytvára sa sterkobilín, ktorý sfarbuje stolicu. Príčinou veľmi bledej, až sivobielej stolice je to, že žlčové sekréty obsahujúce bilirubín sa dostávajú do hrubého čreva v podstatne menšom množstve, než zvyčajne. Podobný účinok môžu mať prípravky, ktoré viažu žalúdočnú kyselinu, najmä tie, ktoré sú založené na hydroxide hlinitom, rovnako ako prípravky proti hnačke obsahujúce subsalicylát bizmutitý.
JE SVETLOHNEDÁ STOLICA NORMÁLNA?
Všetky odtiene hnedého a dokonca aj zeleného sfarbenia stolice sa považujú za normálne. Farba stolice iba zriedka naznačuje potenciálne závažné ochorenie črevného systému. Je zvyčajne ovplyvnená tým, čo jeme, a tiež množstvom žlče – žltozelenej tekutiny, ktorá pomáha tráviť tuky – v stolici. Jednou z príčin, kedy sa objavuje zelená stolica je, že skonzumované živiny, potrava prechádzajú hrubým črevom v príliš krátkom čase. V takom prípade organizmus nedokáže spracovať zelený pigment nazývaný biliverdín, nachádzajúci sa v žlči, čo znamená, že výkaly nezhnednú, ale naopak zazelenajú. Pokiaľ prijímame zeleninu bohatú na chlorofyl, rovnako môžeme s týmto javom rátať. Ak však uvidíme v záchodovej miske krv, mali by sme si robiť oveľa väčšie starosti. Krv v stolici môže mať skutočne veľa príčin, od hemoroidov (zlatá žila) po rakovinu hrubého čreva, a vyšetrenie v takomto prípade je nevyhnutné.
OCHORENIA A BLEDÁ STOLICA
Biela, resp. veľmi svetlá stolica môže tiež naznačovať aj závažné ochorenie pečene – hepatitídu A, B, C, D, fulminantné zlyhanie pečene, cirhózu, nádor. Na podozrenie nádoru by sa malo myslieť v tom prípade, ak má stolica svetlú farbu po dlhšiu dobu: v tomto prípade často vzniká podozrenie na žlčové kamene, pretože tie môžu blokovať žlčovod, takže žlčníková tekutina sa nemôže dostať do žalúdka, alebo hrubého čreva. Bielu alebo svetlú stolicu môže spôsobiť okrem iného aj zápal žlčníka, sklerotizujúca cholangitída, menej časté zápalové ochorenie žlčových ciest (spôsobujúce ich zúženie), najmä u dospelých mužov. Taktiež biliárna cirhóza, ktorá je tiež zriedkavým, nevyliečiteľným ochorením, ako aj nádorové ochorenia žlčníka. Slabá stolica sa môže vyskytnúť aj v dôsledku tzv. kosáčikovitej anémie, zápalu pankreasu, horúčky Lassa – moru ošípaných – alebo infekčnej mononukleózy – žľazovej horúčky. Talasémia môže tiež spôsobiť stolicu svetlej farby: je to dedičné genetické ochorenie, ktorého ľahšia forma nevyžaduje liečbu, ale závažnejšia forma môže byť smrteľná.
Nedostatok žlče v tráviacom systéme u dojčiat alebo u dospelých môže byť tiež príčinou svetlej stolice. Hepatitída B, syndróm dráždivého čreva, alebo infekcia žalúdka môžu tiež spôsobiť ílovité sfarbenie, ktoré sa tiež nazýva acholická stolica. Jedným z príznakov takzvanej talasémie môže byť stolica bledej farby, nakoľko organizmus nedokáže produkovať dostatočný hemoglobín.
Hnedá farba výkalov vzniká rozkladom žlčového farbiva. Pokiaľ sa objaví žltá stolica, asi nedošlo k žiadnemu odbúravaniu tukov a bilirubínu. V prípade parazitárnej infekcie sa môže vyskytnúť žltá, slizovitá stolica. Cirhóza pečene a hepatitída znižujú, alebo eliminujú žlčové soli, ktoré pomáhajú pri procese trávenia a vstrebávania živín. Žlčové kamene, alebo inak nazývané aj bilárne kaly v žlčníku znižujú množstvo žlče. To môže nielen spôsobiť bolesť, ale aj zožltnutie stolice.
PRÍČINOU MÔŽE BYŤ AJ CELIAKIA
V prípade, že je biela, či svetlá stolica lesklá a slizká, asi táto zmena naznačuje slabé, nedostatočné vstrebávanie živín. To predsatvuje charakteristický príznak pri poruche nazývanej celiakia – intolerancia lepku. Tento jav sa tiež často vyskytuje, keď je funkcia čriev príliš rýchla v dôsledku stresu, alebo infekcie. Aj v tomto prípade môže pomôcť zmes vláknin Clean Inside® s 20 prírodnými vlákninami. Prečistia črevný systém, obnovujú pohyb čriev – peristaltiku, rovnováhu črevnej flóry, metabolizmus a trávenie. Psyllium, ktoré obsahuje, zvyšuje objem skonzumovaných vláknin, čo v podstate zvyšuje účinok Clean Inside®.
DIAGNÓZA ZÁKLADNÉHO STAVU
V rámci liečby takej stolice treba v prvom rade určiť príčiny problému. Okrem celkovej anamnézy možno v záujme stanovenia diagnózy použiť niekoľko testov, vyšetrení. Ide o nasledovné:
- Testy funkcie pečene: Testy funkcie pečene môžu pomôcť zistiť, či v pečeni nie je prítomný stav, ktorý spôsobuje tvorbu bledej stolice.
- Ultrazvuk brušnej dutiny: Tento neinvazívny test preskúma vnútro tela pomocou zvukových vĺn a môže lekárovi pomôcť vidieť také vnútorné štruktúry, ako je napríklad žlčník.
- Krvné testy na zistenie infekcie: Možno vykonať rôzne krvné testy, a hoci nechcú diagnostikovať problém, môžu sa použiť na zníženie potenciálneho stavu.
- Endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia (ERCP): Tento typ endoskopie, ktorý možno vidieť vo vnútri pankreasu a žlčových ciest, sa používa zriedka.
LIEČBA
Terapia závisí od základnej príčiny. Ak príčinu predstavuje absorpcia tukov, môžete zmeniť stravu a vitamínové doplnky. V prípade blokovania žlčových ciest môže byť potrebný chirurgický zákrok na otvorenie spomínaných kanálikov. Ak je stolica príznakom iného stavu, napríklad hepatitídy, treba liečiť jej príčinu.
Treba V PRÍPADE BIELEJ STOLICE ZVÝŠIŤ POZORNOSŤ?
Stolica zvyčajne nnemá bielu farbu, preto môže byť v niektorých prípadoch potrebná urgentná starostlivosť. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, aby ste zistili príznaky ako napríklad silné bolesti brucha, vysoké horúčky, silné zvracanie, duševný stav, alebo náhla zmena správania.
Ak spozorujete, že vaša stolica má biele, ílovité, alebo kriedovo sivé sfarbenie, vyhľadajte lekára. V dôsledku nestrávených tukov môže mať stolica bledú alebo svetlú farbu, môže byť lesklá alebo mastná, plávajúca na hladine vody a páchnuca.
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324582
https://www.healthline.com/health/stools-pale-or-clay-colored