Čo môže spôsobiť nadúvanie?

Nadúvanie

Nadúvanie predstavuje jeden z tých stavov, s ktorým sa pravdepodobne stretol už asi každý z nás. Po výdatnom obede, alebo večeri, môžeme pociťovať pocit sýtosti o niečo viac, ako je bežné. V normálnych prípadoch po krátkom čase zmizne a ani sa neprejavuje nejako často, takže okrem pocitu nepohodlia neznamená väčší problém. Ale čo robiť, ak prichádza pravidelne? Aké príčiny môžu stáť na pozadí pravidelného nadúvania? Dlhodobo pomerne výrazne zhoršuje kvalitu bežného života, takže v každom prípade treba skúmať jeho príčiny a spôsoby ako sa ho zbaviť.

Nadúvanie, čo všetko môže byť jeho príčinou?

Nafúknuté brucho, plynatosť , ide o nepríjemný stav, pri ktorom máme pocit, že máme plné brucho a to je navyše aj trochu napnuté. Vo väčšine prípadov je jeho príčinou tvorba plynov, ktoré spôsobujú nadutie brucha. Aj tu však platí: zdanie môže klamať, a práve preto je dôležité vedieť rozlíšiť zväčšené brucho a nafúknutie. Zväčšenie brucha môže byť spôsobené napríklad uvoľnením brušných svalov. To sa môže ľahko prejavovať u žien v pokročilom veku, alebo u žien krátko po pôrode. Rovnako je možnou príčinou prítomnosť tekutiny v brušnej dutine, ktorá môže zároveň naznačovať problém zasahujúci pečeň.

Príčin „klasického“ nadúvania môže byť hneď niekoľko.

Zápcha

Jednou z nich je zápcha. Zápchu spravidla pocítime, pretože je nepríjemná a mimoriadne sťažuje každodenný život. Existujú chvíle, keď nie je až tak citeľná, nápadná. Frekvencia stolice sa pohybuje od 3-krát denne až po 3-krát týždenne. Samozrejme, toto číslo sa je u každého človeka odlišné, veľa závisí od biorytmu daného jedinca, jeho stravovacích návykov, alebo práve veku. No pokiaľ ide o vyprázdnenie s frekvenciou menej ako 3-krát za týždeň, hovoríme o zápche.

Pri zápche je potrava, ktorá sa do organizmu dostane, v dôsledku spomaleného pohybu čriev prítomná v črevách dlhší čas. To necháva črevným baktériám viac času na jeho fermentáciu, čo je proces, ktorý vedie k tvorbe plynu. Tento nahromadený plyn spôsobuje pocit plnosti a nafúknutia brucha.

Tekutiny

Možností liečby tohto stavu je hneď niekoľko. Na prvom mieste je, samozrejme, príjem správneho množstva tekutín. Hrubé črevo odčerpáva veľké množstvo vody z črevného obsahu, následkom toho stolica príliš stvrdne. Jej vyprázdnenie sa stáva ťažším a v čreve strávi viac času, ako je bežné anormálne.

Vláknina

Druhou možnosťou je zvýšiť príjem vlákniny. Strava s nízkym obsahom vlákniny je taktiež častou príčinou spomaleného pohybu čriev a teda aj zápchy. Vzhľadom na to, že vláknina, resp. jej nedostatok zohrávajú podstatnú úlohu pri tvorbe samotnej textúry stolice, je zrejmé, že absencia konzumácie vlákniny môže ľahko viesť k problémom s vyprázdňovaním. Tie potom spravidla vedú k nadúvaniu. Konzumácia ovocia a zeleniny s vyšším obsahom vlákniny, alebo napríklad aj ovsa, celozrnných obilnín, chia semienok atď., môže pomôcť pri úprave konzistencie stolice a je pravdepodobné, že tvorba plynov a s ňou spojené nepríjemné príznaky nadúvania ustúpia.

Umelé sladidlá a sacharidy

Ďalšou možnosťou pre ľahšie vyprázdňovanie je konzumácia umelých sladidiel a sacharidov (uhľohydrátov), pretože tie môžu spôsobiť hnačku. V prípade zápchy to však môže prísť vhod, aj keď treba dávať pozor na to, aby ste neprepadli “na druhú stranu koňa”. Dlhodobým a efektívnym riešením bude teda – okrem určitých zmien životného štýlu (napríklad cvičenie) – strava bohatá na tekutiny a vlákninu.

Gastroparéza 

Ďalším možným spúšťačom sťažností je gastroparéza. Pri tejto chorobe žalúdok vyprázdňuje obsah žalúdka do čriev príliš pomaly na to, aby ten mohol pokračovať v ďalšej ceste tráviacim traktom. Ak žalúdok nevyprázdni potravu ktorá sa v ňom nachádza, tá sa pretvára na tzv. bezoárov, ľudovo nazývaných “žalúdočných kameňov”, ktoré ho upchávajú. Príznaky gastroparézy väčšinou zahŕňajú vracanie, nevoľnosť, bolesti brucha, resp. plynatosť a nadúvanie. Liečba gastroparézy závisí aj od závažnosti daného problému. Situáciu možno štandardne zmierniť hoci aj zmenami v stravovaní. Pacientom trpiacim touto poruchou sa odporúča, aby uprednostňovali pokrmy redšej textúry, s vyšším obsahom tekutín. V tomto prípade je lepšie trochu ubrať z množstva vlákniny a tukov, pretože tie môžu spomaliť vyprázdňovanie žalúdka. Pomôcť môže aj to, že sa budeme vyhýbať hlavne konzumácii jedla v neskorých večerných hodinách, konzumácií menších, ale častejších porcií. Rovnako sa vyhýbajte sladkým jedlám, pretože vysoká hladina cukru v krvi môže tiež spomaliť postup jedla zo žalúdka.

IBS, čiže syndróm dráždivého čreva

IBS (syndróm dráždivého čreva) môže tiež spôsobiť nadutie. Toto ochorenie je spôsobené nedostatočným nervovým prepojením medzi mozgom a črevným systémom a postihuje častejšie ženy ako mužov. Podľa niektorých predpokladov najčastejšie príčiny tejto poruchy predstavujú duševné, psychosomatické stavy, stres a narušená bakteriálna rovnováha. Konkrétnosti tohto ochorenia však v súčasnej dobe veda úplne zatiaľ neobjasnila. V prípade tohto problému je jedným z možných riešení tzv. diéta s nízkym obsahom FODMAP. V rámci tejto diéty treba znížiť množstvo potravín, ktoré by baktérie v črevách fermentovali, pretože práve tento proces zahŕňa tvorbu plynov. Preto by ste sa mali vyhýbať potravinám, ako napr. hrušky, broskyne, alebo hoci aj ražný chlieb.

Žiaľ, toto ochorenie sa v súčasnej dobe zaraďuje medzi nevyliečiteľné. Zároveň sa však správnou stravou a správnym životným štýlom dajú výrazne zmierniť ťažkosti, ktoré spôsobuje. Síce sa od IBS líši, aj príznaky Crohnovej choroby zahŕňajú nafúknuté brucho, takže aj toto ochorenia môže byť jednou z jeho príčin.

Potravinová alergia

Naduté brucho môže spôsobiť aj potravinová alergia. Vzhľadom na to, že každý človek je iný, ťažko sa všeobecne baviť o tom, ktoré konkrétne jedlo je na vine. Najlepší spôsob, ako to zistiť, je dôkladne si všímať, kedy dochádza k nadúvaniu, a pokúsiť sa nájsť nejakú súvislosť medzi skonzumovaným jedlom a nadúvaním.

V rámci potravinovej alergie je pomerne častým javom citlivosť na lepok, známa aj ako celiakia. V tomto prípade ak sa organizmus “stretne” s lepkom, ten doslova útočí na vnútornú stenu čriev, ktorá sa v dôsledku toho zapáli. To spôsobuje okrem bolesti a hnačky aj zvýšenú tvorbu plynov. Pokiaľ máte podozrenie na tento problém, s návštevou lekára nečakajte príliš dlho. Vyhýbajte sa potravinám obsahujúcim lepok, pričom sa najprv uistite, že citlivosť na lepok je skutočne zdrojom problému.

Ďalšou častou potravinovou alergiou je citlivosť na mliečne výrobky, intolerancia laktózy. Ak má organizmus problémy s trávením laktózy prítomnej v mliečnych výrobkoch, môže to ľahko viesť k tráviacim ťažkostiam, tvorbe plynov, čo sa samozrejme prejaví aj v článku opisovaným nadúvaním.

Nesprávne stravovacie návyky

Nemožno nespomenúť aj nesprávne stravovacie návyky. A v rámci toho príliš rýchlu konzumáciu jedla. Bohužiaľ, v dnešnom uponáhľanom svete sa mnohí stravujú doslova “za jazdy”. Jedávajú v aute, alebo obed do seba nahádžu 5 minút. Okrem toho, že takto nie je čas jedlo poriadne rozžuť, do žalúdka sa následkom rýchleho jedenia dostane veľké množstvo vzduchu, ktorý v črevách spôsobí nadúvanie. Po konzumácii jedla by malo trvať asi 20 minút, kým sa pocit sýtosti ohlási aj v mozgu. Problém je, že počas týchto 20 minút dokážeme v obvyklom zhone zjesť viac, ako by sme mali. Takže nafúknutie na seba nenechá pravdepodobne dlho čakať.

Bakteriálne problémy

V neposlednom rade môže byť nafukovanie spôsobené premnožením baktérií prebývajúcich v tenkom čreve, čiže SIBO (small intestinal bacterial overgrowth). Toto ochorenie sa zvyčajne prejavuje po chirurgickom zákroku, operácii, kedy je pohyb obsahu čriev značne spomalený. Tento čas strávený v čreve navyše poskytuje vynikajúcu príležitosť pre nadmerné množenie baktérií v hrubom čreve, ktoré následne migrujú do tenkého čreva, kde za normálnych okolností nemajú čo hľadať. V tomto prípade sa okrem bolestí brucha, nechutenstva a hnačky môže preaviť aj nadúvanie.

Ako možno konať proti nadúvaniu?

Nakoľko samotné nadúvanie môže mať mnoho príčin, neexistuje jediný, zaručený spôsob liečby, ktorým by sa dali príznaky odstrániť. Ba čo viac, pokiaľ príčinu tvorí zápcha, riešenie môže poskytnúť zvýšenie príjmu vlákniny. Pokiaľ je však vyvolávajúcou príčinou práve gastroparéza, riešením je naopak znížený príjem vlákniny. Práve z tohto dôvodu ak pocit napnutého brucha, plynatosť pretrvávajú dlhodobo, treba požiadať o pomoc lekára, odborníka – gastroenterológa. Po prehodnotení stavu ten navrhne liečbu konkrétne pre daného pacienta a daný problém. Váš lekár odpovie na všetky vaše otázky a po náležitom vyšetrení vám môže poskytnúť ďalšiu pomoc.

Hoci správny spôsob stravovania nič nenahradí, popri medikamentóznej liečbe môžu aj probiotiká znamenať prírodné riešenie. Rovnováha črevnej flóry je mimoriadne dôležitá v procese správneho trávenia. Spomedzi baktérií žijúcich v črevách nie všetky patria do rovnakej skupiny. Preto existujú kmene, ktoré v prípade nadmerného premnoženia svojou fermentáciou, teda kvasením potravy v čreve, spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov.

Niekoľko štúdií dospelo k záveru, že niektoré probiotické prípravky môžu pomôcť pri liečbe a dokonca aj pri prekonávaní nadúvania a iných problémov postihujúcich tráviaci systém. Napríklad kmene Bifidobacterium infantis a Bifidobacterium lactis sa preukázali pri liečbe ako účinné. Zároveň stojí za zmienku, že ani probiotiká nemožno považovať za zázračný všeliek, pretože nie je jedno aké bakteriálne kmene dostaneme a do akých podmienok ich posúvame. Môže nastať situácia, že spôsobia viac škody ako úžitku, preto pred ich použitím určite naštudujte informácie, alebo sa poraďte s lekárom.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-2036.2011.04637.x

http://www.slobodasound.com/assets/files/Probiotics_for_the_treatment_of_systemic_sclerosis.pdf

https://www.researchgate.net/publication/267554408_Probiotics_in_Bloating_Distention_and_Irritable_Bowel_Syndrome_-_from_Clinical_Evidence_to_Guidelines_Defining_and_Diagnosing_Irritable_Bowel_Syndrome

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.