Očista čriev bylinkami: prečo je dôležitá a aké má účinky?

Očista čriev bylinkami je jednoduchá a účinná

Ste tým, čo jete. Bohužiaľ, toto porekadlo platí aj v tom prípade, keď hovoríme o rôznych toxických látkach. S týmito látkami sa náš organizmus stretáva každý deň, v rôznych formách. Nech už ide o plyny vdychované zo vzduchu, škodlivé látky prítomné v jedlách, potravinách, alebo práve zvyškov postrekov, či dokonca plastových mikročastíc. Tieto sa časom v organizme nahromadia a bohužiaľ, záruka na to, že ich naše orgány zvládnu a vylúčia, neexistuje. Práve preto môže byť potrebné, aby sme tomuto procesu trochu pomohli. Pri výraze “očistiť organizmus a črevá” nemusíme nutne myslieť na drastické metódy (obávané klystíry) prečistenia. Našťastie je tu aj iná možnosť, očista čriev bylinkami, ktorú je možné úspešne zvládnuť aj v pohodlí domova. Taktiež sú už dnes dostupné mnohé potraviny na prečistenie čriev. My sa však v našom článku sústredíme teraz výlučne na spomínané bylinky.

Čo znamená očista čriev liečivými rastlinami?

Podstatu tejto metódy umožňuje, ak stimulujeme funkcie čriev za pomoci prírodných zložiek, čo odstraňuje toxíny z nášho organizmu. Príroda ponúka mnoho druhov liečivých rastlín, ktoré disponujú neúmerným a rozmanitým množstvom účinkov, jediné, čo musíme urobiť, je objaviť tie najlepšie zložky, ktoré vyhovujú nášmu účelu. 

Úlohou čriev je dvojaká. Na jednej strane je to odbúranie a absorpcia (vstrebávanie) látok, prichádzajúcich do nich, a na druhej strane odstraňovanie odpadových látok z tela vo forme stolice. Na základe toho sa skutočne oplatí zvoliť také rastliny, ktoré urýchľujú prechod prijatej potravy v črevách, a/alebo pomáhajú pri tvorbe normálnej stolice, aby sa toxíny z organizmu vylučovali čo najrýchlejšie a v čo najväčšom množstve.

Ktorá bylinka na očistu čreva je pre mňa najvhodnejšia? Ktorá má aké účinky?

  • Zázvor

Jeden zo základných prvkov očisty čriev pomocou byliniek. Zázvor je všeobecne známa liečivá rastlina, koreň, ktorý je dostupný takmer v každom obchode, alebo na trhu. Vynikajúci je čaj z neho pripravený. Priveďme do varu pol litra vody, pridajme natenko nakrájaný zázvor, niekoľko lístkov mäty piepornej a následne do odvaru pridajme šťavu zo štvrtiny citróna. Takto pripravený odvar vypime ešte teplý.

O zázvore je známe, že disponuje protizápalovými účinkami a môže pomôcť aj v prípade zápalu žalúdka, mäta pieporná zase znižuje kyslosť žalúdka. Tieto dve liečivé rastliny spolu môžu poskytnúť úľavu pri nadúvaní a zápche, podporujúc detoxikáciu. Ide svojím spôsobom o čaj na čistenie čriev.

  • Rascový čaj

Rovnakým spôsobom pridajme do pol litra vody jednu celú škoricu, malé množstvo petržlenovej vňate a pol čajovej lyžičky feniklu a rímskej rasce. Zmes priveďme do varu a popíjajme ju ešte teplú. 

  • Ibiš lekársky, aloe vera

Ziliz, alebo ibiš lekársky, a aloe vera sú byliny s laxatívnym účinkom (preháňadlá), ktoré sa osvedčili, pokiaľ je naším cieľom to, aby prijatá potrava “prebehla” naším telom, tráviacim systémom, čo najrýchlejšie. 

  • Mäta pieporná

Mäta disponuje mimoriadne vysokým obsahom antioxidantov, vitamínov a minerálnych látok. Vďaka tomu účinne pomáha proti oxidatívnemu stresu. Môže pomáhať, pokiaľ sa pokúsime zbaviť kovových toxických látok, ktoré sa nám nahromadili v tele, rovnako aj pomôcť tráveniu a zrýchliť metabolizmus. Konzumovať odporúčame hlavne vo forme čaju.

  • Senna a kávová čerešňa

Pokiaľ uprednostňujeme radšej rýchlejšie a drastickejšie riešenia, môžeme vyskúšať sennu a kávové čerešne. Obidve rastliny majú veľmi silné laxatívne účinky, takže sa odporúča narábať s nimi opatrne. Štúdie potvrdili, že ani jednu z nich sa neodporúča konzumovať dlhodobo. Zaujímavosťou kávových čerešní (cascara) je, že ide vlastne o plody kávy, z ktorých sa vyrába čaj.

Doplnkové bylinky a ich účinky

Škorica znižuje zápaly v podstate v celom organizme a môže tiež znížiť účinky nadmerného príjmu cukru. Kmín pre zmenu dokáže znížiť hladinu žalúdočnej kyseliny a pomôcť v boji proti bolestiam brucha. Petržlen znižuje zadržiavanie vody v tele, čo môže napomôcť hladkému, nerušenému prechodu stolice, preplachuje tak črevný systém.

Psyllium: Dostatočný príjem vlákniny je nevyhnutnou súčasťou detoxikačnej diéty, preto je mimoriadne dôležité zabezpečiť jej dostatočný príjem. Pre tento účel môže skvelo poslúžiť psyllium, ľudovo známe aj ako skorocel. V obchodoch sa s ním môžeme stretnúť najčastejšie vo forme múky zo semien skorocelu.

Slanou vodou pre detoxikáciu čriev? Soľ na prečistenie čriev?

Ako sme sa presvedčili, očista čriev a žalúdka pomocou byliniek môže mať mimoriadne priaznivé účinky na zdravie našich čriev. Tieto môžeme ešte posilniť, a to konzumáciou slanej vody nalačno. Očista čriev slanou vodou je tiež mimoriadne obľúbená u mnohých. Voda môže naštartovať pohyb čriev a pomôcť pri detoxikácii. Detoxikácia organizmu predstavuje totiž jeden z najdôležitejších spôsobov, ako ho odľahčiť. Opatrnosti však nikdy nie je dosť a to aj v tomto prípade. U osôb trpiacich vysokým krvným tlakom, oplatí sa upustiť od vysokého príjmu soli.

Je očista čriev bylinkami skutočne účinná?

Správne prevedená detoxikácia môže byť pre organizmus mimoriadne prospešná a zdravá, pretože napomáha prirodzenému detoxikačnému mechanizmu tela. Avšak okrem toho, že poznáme na čo je dobrá, stojí za zmienku aj to, na čo sa nehodí. Očista čriev (ľudovo detox čriev) pomocou byliniek neposkytuje riešenie na liečbu závážnejších ochorení postihujúcich tráviaci systém, ako sú napríklad Crohnova choroba, nádorové ochorenia, divertikulitída a pod. 

Je síce pravdou, že môže pomôcť v liečbe, ale zázrak od samotnej kúry na očistu čriev nečakajte. Ide o to, že rovnako ako výmena oleja v aute, ktoré má aj iné poruchy, nijako nepomôže, tak ani naša detoxikačná kúra neposkytne liek na všetky naše problémy. To všetko však neznamená, že nemôže byť prospešná; najdôležitejšie je vedieť ju zvládnuť a vykonať správne a nečakať od nej zázrak. Cieľom takejto kúry je skôr prevencia, ako liečba existujúcich problémov, takže výsledok nemusí byť nutne veľkolepý.

Čistenie čriev bylinkami. Aké sú prípadné vedľajšie účinky

Okrem mnohých pozitívnych účinkov kúry na čistenie čriev sa oplatí spomenúť aj možné vedľajšie účinky. Mnohé prípravky na báze liečivých rastlín môžu obsahovať aj látky, ktoré nie sú uvedené na zozname zložiek. To predstavuje problém najmä vtedy, ak sme na niektorú z týchto látok citliví, alebo prípadne užívame lieky, s ktorými by sa mohli interagovať (vstúpiť do nežiadúcej reakcie). 

Rovnako môže byť problémom aj nedodržanie predpísaného dávkovania. Skutočnosť, že prípravok má rastlinný pôvod neznamená, že by sme ho nemali konzumovať s mierou. Nakoľko podstatu ktorejkoľvek liečivej rastliny tvorí účinná látka, ktorú obsahuje, pri nadmernej konzumácii môže ľahko dôjsť k narušeniu vnútornej rovnováhy organizmu. čo je základom mnohých ochorení. 

Vzhľadom na to, že čistenie čriev liečivými rastlinami môže urýchliť trávenie, ľahko sa môže stať, že v dôsledku zvýšenej straty tekutín nastáva dehydratácia a črevá nebudú mať dostatok času vstrebať dostatočné množstvo kalórií z potravy, ktorá sa do nich dostane. Dôležitou vecou je vždy zabezpečiť primeraný príjem tekutín a výživných látok.

Rizikové faktory, ktoré treba brať vždy brať do úvahy

Vyššie spomenutú kúru vynechajte v nasledovných prípadoch:

  • Gravidita, dojčenie
  • Postihnutie nádorovým ochorením, Crohnovou chorobou, alebo cukrovkou (diabetes)
  • Podvýživa, alebo poruchy príjmu potravy v minulosti

Skôr, ako sa pustíme do takejto kúry, opaltí sa vyžiadať si stanovisko svojho ošetrujúceho lekára. I napriek tomu, že občasná kúra môže byť z času na čas užitočná, najdôležitejšia je snaha pokúsiť sa o zdravé stravovanie a pravidelný pohyb, podľa možnosti každý deň.

https://www.healthline.com/health/gastritis

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324863

https://www.drugs.com/npp/coffee-senna.html

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.