Na čo môže poukazovať krv v stolici?

Krv v stolici je pre mnohých desivým príznakom – a právom. V závislosti od množstva a farby môže signalizovať viacero ochorení tráviaceho traktu. Čím skôr pochopíme, čo presne tento príznak znamená, tým rýchlejšie môžeme podniknúť potrebné kroky a tým vyššia môže byť šanca na uzdravenie.
Krv v stolici môže byť prítomná rôznymi spôsobmi. Niekedy si ju všimneme priamo na toaletnom papieri, inokedy na povrchu stolice alebo sa zmieša so stolicou. (1) Množstvo a farba môžu pomôcť odhadnúť, z akej časti tráviaceho traktu krv pochádza.
Odtiene krvavej stolice
Príčiny krvavej stolice môžu byť rôzne – od infekčných ochorení cez chronické vredy až po iné poruchy tráviaceho systému. V prípade stolice však platí, že nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Aby sme pochopili celý obraz, pozrime sa na faktory, ktoré môžu mať kľúčový vplyv na červené alebo čierne sfarbenie stolice. Aj keď by si téma farby stolice zaslúžila samostatný článok, ak sa v stolici objaví krv, je dôležité zamerať sa predovšetkým na dve farby – červenú a čiernu.
„Mám červenú stolicu – určite je to krv…“
Skôr než sa v prvom šoku pustíme do písania závetu, premýšľajme racionálne. Áno, červená farba v stolici môže znamenať prítomnosť krvi – ale nie vždy. Treba sa pozrieť aj na iné možné príčiny a zbytočne nepanikáriť.
Červená farba môže byť prítomná vo vode v záchodovej mise, v stolici alebo na toaletnom papieri. Aj keď je možné, že ide o krv, netreba hneď myslieť na to najhoršie. Niektoré potraviny totiž môžu sfarbiť stolicu dočervena.
Ak ste napríklad zjedli väčšiu porciu cvikly a následne spozorovali červenú stolicu, nemusíte sa obávať – je to úplne normálne. Farbivo obsiahnuté v cvikle spôsobuje toto sfarbenie. Podobný účinok môžu mať aj paradajkový džús, červená želatína, čerešne alebo niektoré farebné nealkoholické nápoje v prášku.
Okrem potravín môžu červené sfarbenie stolice spôsobovať aj niektoré lieky. Napríklad Cefdinir – po zmiešaní so železom môže zafarbiť stolicu na červeno. Medzi ďalšie patrí Rifampin (antibiotikum) alebo lieky s obsahom fenotiazínu (skupina liečiv používaných napr. pri liečbe psychóz).
„Našťastie mám čiernu stolicu, takže je všetko v poriadku…“
Nuž… ani čierna farba nie je automaticky dobré znamenie. Pokiaľ sme vylúčili farbivá, jedlo a lieky, červená farba môže byť skutočne spôsobená krvou. Rovnako však treba spozornieť aj pri čiernej stolici.
Niektoré ochorenia môžu spôsobiť červené alebo čierne sfarbenie, v závislosti od toho, kde presne v tráviacom trakte dochádza ku krvácaniu. Jasne červená krv voľným okom signalizuje, že problém je pravdepodobne v dolnej časti tráviaceho systému – v konečníku alebo jeho blízkosti. Keďže krv nestrávila dostatok času v črevách, zachováva si jasnú farbu.
Ak však krv pochádza z hornej časti tráviaceho traktu (napr. z pažeráka alebo tenkého čreva), enzýmy ju počas trávenia zmenia – výsledkom je čierna stolica. Tá môže signalizovať vážne problémy ako žalúdočný vred či krvácanie do tenkého čreva.
Príčiny krvavej stolice
Tu sú niektoré časté príčiny prítomnosti krvi v stolici:
1. Análna trhlina (fissura)
Typickým následkom análnej trhliny je stolica s prítomnosťou červenkastej krvi. Ide o malú prasklinu alebo ranku v oblasti konečníka, niečo podobné ako popraskané pery. Krv z nej má jasne červenú farbu, pretože ide o veľmi čerstvú krv. Análna trhlina môže ľahko vzniknúť v dôsledku zápchy, keďže pri silnom tlačení počas vyprázdňovania môže dôjsť k natrhnutiu tkaniva konečníka. Dobrou správou je, že análne trhliny sa vo väčšine prípadov zahoja samé, na rozdiel od polypov, ktoré si zvyčajne vyžadujú odborný zásah.
2. Polypy, rakovina konečníka a rakovina hrubého čreva
Polypy sú menšie alebo väčšie výrastky na vnútornej stene čriev. Súčasná medicína zatiaľ úplne presne nepozná príčinu vzniku týchto výrastkov. (2) Za normálnych okolností prebieha delenie buniek v organizme cielene, vrátane buniek črevnej sliznice, no v prípade polypov sa bunky nekontrolovane množia a vytvárajú výrastky smerom do vnútorného priestoru čreva.
Rozlišujeme viacero druhov polypov. Takzvané hyperplastické polypy sú vo väčšine prípadov neškodné, no adenómy (žľazové polypy) majú výrazne vyššiu pravdepodobnosť zhubného zvrhnutia, čiže môžu prerásť do rakoviny.
Polypy zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky a ani nevyvolávajú bolesť, ale ak sa predsa len prejavia, najčastejším symptómom je prítomnosť krvi v stolici. Farba krvi pritom závisí aj od toho, kde presne sa črený polyp nachádza.
Čo sa týka liečby, polypy sa zvyčajne odstraňujú chirurgicky, a následne sa z odstránených vzoriek počas ďalších vyšetrení zisťuje, či sú zhubné.
3. Hemoroidy (tzv. zlatá žila)
Typickou príčinou krvácania je aj hemoroid (zväčšená žila v oblasti konečníka a análneho otvoru). Hemoroidy sú v podstate kŕčové žily, ktoré sa nachádzajú na veľmi citlivom mieste – v oblasti konečníka alebo priamo v análnom kanáli. Okrem bolesti patrí medzi najčastejšie príznaky hemoroidov aj krvácanie. Keďže sa hemoroidy nachádzajú na konci tráviaceho traktu, krv býva zvyčajne jasne červená – teda čerstvá a výraznejšia.
4. Divertikulitída
Na oslabených miestach steny hrubého čreva sa môžu vytvoriť vačky alebo vreckovité výdutiny, ktoré nazývame divertikuly. Prítomnosť týchto výbežkov v čreve označujeme ako divertikulózu. Ak sa tieto výbežky zapália, hovoríme o divertikulitíde, ktorá môže viesť ku krvácaniu, a teda aj k prítomnosti krvi v stolici. Krv spôsobená divertikulitídou má zvyčajne červenkastý odtieň.
5. Ischemická kolitída
Ischemická kolitída je stav, pri ktorom dôjde k zablokovaniu krvných ciev zásobujúcich črevo, čo vedie k nedostatočnému prekrveniu hrubého čreva. (3) Ak črevá nemajú dostatok krvi, bunky začnú odumierať, čo môže spôsobiť zápal a krvácanie. Jedným z typických príznakov ischemickej kolitídy je krv v stolici – väčšinou jasne červená.
6. IBD – Crohnova choroba a ulcerózna kolitída
Pod skratkou IBD (inflammatory bowel disease, teda zápalové ochorenia čriev) rozumieme dve hlavné diagnózy: Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu. Obe patria medzi autoimunitné ochorenia, ktoré spôsobujú chronické zápaly v tráviacom trakte.
Crohnova choroba môže postihnúť akúkoľvek časť tráviaceho traktu – od ústnej dutiny až po konečník –, zatiaľ čo ulcerózna kolitída sa obmedzuje len na hrubé črevo a konečník. Medzi príznaky patrí hnačka, bolesť brucha, strata hmotnosti a krv v stolici.
U ľudí s IBD sa môžu objaviť obdobia zlepšenia a zhoršenia (tzv. relapsy a remisie). Krvácanie pri IBD môže byť dôsledkom hlbokých zápalov a vredov v črevnej sliznici. Liečba zahŕňa protizápalové a imunosupresívne lieky (lieky tlmiace imunitnú odpoveď) a niekedy aj chirurgický zákrok.
7. Angiodysplázia
Angiodysplázia je ochorenie, pri ktorom dochádza k rozšíreniu krvných ciev v sliznici čriev, čo vedie k vnútornému krvácaniu. Niekedy toto krvácanie prestane samo od seba, no aj tak sa oplatí byť opatrný – strata krvi totiž môže spôsobiť nedostatok železa a chudokrvnosť (anémiu).
8. Žalúdočný vred
Za prítomnosť krvi v stolici môžu byť zodpovedné aj vredy na vnútornej stene žalúdka alebo dvanástnika (prvá časť tenkého čreva). Vnútro žalúdka je prirodzene kyslé – táto kyslosť je za normálnych okolností určená len na trávenie potravy. Žalúdočná sliznica je chránená tenkou vrstvou hlienu, ktorý ju ochraňuje pred účinkami kyseliny. Ak sa však táto ochranná vrstva naruší (napr. nadmerným požívaním alkoholu), žalúdok začne „tráviť sám seba“ – čo vedie k poškodeniu steny a následne ku krvácaniu.
9. Gastroenteritída a ochorenia tráviaceho traktu
Gastroenteritída je ochorenie tráviaceho systému, ktoré môže byť spôsobené bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, prípadne parazitmi. Medzi jej príznaky v niektorých prípadoch patrí aj krvavá hnačka. Najčastejšími pôvodcami sú baktérie salmonella, E. coli, campylobacter alebo listeria. Vo väčšine prípadov ochorenie odznie samo.
Krv v stolici – Kedy vyhľadať lekára?
Vždy. A najlepšie ešte včera. Vnútorné krvácanie netreba brať na ľahkú váhu, pretože môže ísť o život. Je pravda, že v mnohých prípadoch nejde o nič vážne – vtedy máme šťastie. Ak je však situácia vážna, včasná diagnóza výrazne zvyšuje šancu na uzdravenie.
Krv v stolici – Diagnóza a liečba
Z predchádzajúcich častí je zrejmé, že prítomnosť krvi v stolici nie je problém sám o sebe, ale príznak nejakej vážnejšej poruchy. Preto je liečba samotných príznakov len polovičným riešením. Nestačí sa uspokojiť s tým, že príznaky možno samé zmiznú, a krv sa prestane objavovať. Hoci sa môže stať, že krvácanie ustane a tým aj základný problém zmizne, vždy je lepšie mať istotu a dať sa vyšetriť.
Keďže možných príčin a ochorení v pozadí je veľa, diagnostika aj liečba musia byť prispôsobené konkrétnemu prípadu. Zber vzorky stolice je v takýchto prípadoch samozrejmý krok. Lekár dokáže podľa farby krvi určiť, v ktorej časti tráviaceho traktu môže byť problém. Navyše, v stolici môže byť aj také množstvo krvi, ktoré nie je voľným okom viditeľné – práve preto je odber vzorky dôležitý.
Tipy pri krvavej stolici
V prípade krvácania je najdôležitejšia rada táto: ak sme si istí, že krv nie je spôsobená potravou, nesnažme sa sami zistiť príčinu. Áno, existujú ľahko dostupné bylinky a metódy, ktoré môžu pomôcť pri prevencii alebo zmiernení problémov, no v žiadnom prípade by sme nimi nemali nahrádzať lekársku starostlivosť ani individuálnu diagnostiku.
Krv v stolici môže byť znakom rôznych ochorení, preto je potrebné nechať sa vyšetriť odborníkom, aby sa zistila presná príčina. Dve najvážnejšie možnosti – rakovina konečníka a hrubého čreva – sa dajú účinnejšie liečiť, ak sa zachytia včas, takže vyšetrenie neodkladajme.
Okrem farby stolice si treba všímať aj všeobecný stav nášho organizmu. Ak sa cítime unavene, malátne a bez energie, môže to byť znakom anémie (chudokrvnosti) spôsobenej stratou krvi – aj to treba oznámiť lekárovi.
To, čo môžeme urobiť sami, má význam najmä po diagnostike, keď už vieme, čo presne nám je. Najčastejšou príčinou krvácania býva zápcha, ktorá vedie k namáhavému tlačeniu a následne k tvorbe hemoroidov.
Pomôcť môže zvýšený príjem tekutín, čím sa stolica zmäkčí. Dôležité je aj zvýšenie konzumácie zeleniny a ovocia, pretože vláknina zohráva kľúčovú úlohu v udržiavaní správnej konzistencie stolice. Odporúča sa aj aktívnejší životný štýl, ktorý podporuje zdravé trávenie a pravidelné vyprázdňovanie.
Následne existuje niekoľko diagnostických metód, ktorými možno krvácanie ďalej skúmať. Napríklad:
● Ezofagogastroduodenoskopia (EGD) je vyšetrenie, pri ktorom sa ústami zavedie hadička do žalúdka a dvanástnika (prvá časť tenkého čreva). Na konci hadičky sa nachádza kamera, ktorá umožní lekárom presne vidieť miesto a rozsah krvácania.
● Kolonoskopia funguje na podobnom princípe, ale zameriava sa na hrubé črevo. Hadička s kamerou sa zavádza z druhej strany, cez konečník. Tento nástroj slúži nielen na záznam obrazu, ale aj na odber vzoriek tkaniva.
● O niečo pohodlnejšia je enteroskopia, pri ktorej pacient v niektorých prípadoch prehltne kapsulu s miniatúrnou kamerou. Tá prejde cez celý tráviaci trakt a zaznamená snímky počas svojej cesty.
● Ešte menej nepríjemnou metódou je zavedenie malého množstva rádioaktívnej alebo kontrastnej látky do krvného obehu. Lekári tak môžu sledovať pohyb krvi a presne určiť, kde v tele k úniku dochádza.
Tri ľahko dostupné prírodné riešenia
● Slivková šťava
Možno nie je každému po chuti, ale slivková šťava funguje ako prírodné preháňadlo, a preto sa v určitých prípadoch odporúča jej konzumácia. Hoci je jej účinok miernejší ako účinok liekov dostupných v lekárni, môže byť nápomocná pri miernej zápche.
● Prášok zo šupiek skorocelu
Psyllium je výborným zdrojom vlákniny, ktorá napomáha tomu, aby mala stolica správnu konzistenciu a ľahko prešla črevami. Vďaka obsahu rozpustnej vlákniny viaže vodu a tým uľahčuje vyprázdňovanie. Môže tiež prispieť k prevencii hemoroidov, keďže znižuje námahu pri stolici. Zaujímavosťou je, že nie je účinný iba pri zápche, ale aj pri hnačke, pretože absorbuje veľa vody a napomáha tak formovaniu pevnejšej stolice.
● Aloe vera
Odporúča sa aj konzumácia aloe vera. Hoci jej účinnosť zatiaľ nebola jednoznačne potvrdená vedeckými štúdiami, často sa spomína ako bezpečný podporný prostriedok pri problémoch s hemoroidmi. Vďaka protizápalovému účinku môže zmierniť podráždenie a nepohodlie.
Nedá sa dostatočne zdôrazniť, že stolica obsahujúca s prítomnosťou krvi neradno srandovať, takže sa nespoliehajte len na domáce riešenia. Navštívme lekára, aby problém vyšetril. Koho sa to netýky, nech to neberie na seba, ale bohužiaľ mnohí z nás majú tendenciu pokladať alternatívne riešenia za oveľa lacnejšie, ako návštevu odborníka. Liečivé rastliny, bylinky a doplnky výživy môžu byť účinné, ale vychádzajúc z ich pozície nedokážu nahradiť potrebné lekárske zákroky.
Vedecké zdroje:
1. https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/14612-rectal-bleeding
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430761/
3. https://www.verywellhealth.com/types-of-colitis-5198817