Pečeňová diéta – Tipy pre zdravie pečene

Pečeňová diéta a jej výhody

Každý vie, že abstinencia od alkoholu je najlepším spôsobom ochrany pečene (lat. hepar). Nepochybne je to pravda, ale nie je to jediná vec, ktorú môžeme urobiť. Rovnako ako mnohé iné orgány, aj tu existujú určité potraviny a liečivé rastliny, ktoré prospešne vplývajú na zdravie pečene a môžu podporiť jej normálne fungovanie. K zdravej funkcii pečene môže prispieť aj pečeňová diéta na ochranu pečene a tým nepriamo aj k účinnej detoxikácii organizmu. Prečo považujeme za dôležité starať sa o pečeň?

Aká je úloha pečene?

Pečeň predstavuje jeden z našich životne dôležitých orgánov, bez ktorého nedokážeme žiť. Z hľadiska svojej úlohy ide o pomerne všestranný orgán, nakoľko odbúravanie toxínov vstupujúcich do tela je iba jednou z jeho mnohých úloh. Okrem toho hepar tiež rozkladá uhľohydráty a funguje ako zásobáreň glukózy, ukladá ďalšie živiny (napríklad železo) a podieľa sa na trávení, vrátane produkcie žlče. Tá po vstupe do čriev pomáha tráviť potravu. Okrem toho sa dokonca podieľa na tvorbe bielkovín. Vzhľadom na to, že je spojená s fungovaním tela mnohými spôsobmi, zdravé fungovanie pečene predstavuje otázku života a smrti. Preto stojí za to venovať jej ochrane osobitnú pozornosť.

 V prípade pečene nastáva, bohužiaľ, nie príliš šťastná situácia, že jej poškodenie môže zostať dlho nepovšimnuté. Hepar nás zvyčajne nebolí tak, ako to pociťujeme u iných orgánov. V prípade absencie bolesti, alebo iných výraznejších symptómov, môžeme ľahko zaspať na vavrínoch a veriť, že všetko je v najlepšom poriadku.

Poškodený orgán však dlho neprejavuje žiadne príznaky, keď sa však prejaví, často poukazuje už na zápal pečene, teda pokročilý stav problému. Najčastejšie príznaky, ktoré prepuknú, sú sfarbenie pokožky a očných bielkov do žlta. Avšak aj svrbenie, pavučinové modrinky, opuchnuté dolné končatiny, hromadenie vody v brušnej dutine, alebo zhoršenie duševného stavu môžu naznačovať vzniknuté problémy. Pokiaľ sa u vás objavia takéto príznaky, neotáľajte s návštevou lekára.

Čo poškodzuje pečeň?

Alkohol predstavuje celosvetovo najznámejší a najrozšírenejší faktor poškodzujúci tento mimoriadne dôležitý orgán. Problém v tomto prípade nie je množstvo skonzumované pri občasných stretnutiach priateľov, ale chronická, nadmerná konzumácia alkoholu. Hepar síce dokáže odbúravať alkohol, no v rámci toho produkuje ďalšie škodlivé zlúčeniny, ktoré majú na pečeň zlý vplyv. Tie z dlhodobého hľadiska vedú k poškodeniu pečeňového tkaniva. Konečným štádiom tohto procesu je cirhóza pečene, ktorá je tiež nezvratná. Žiaľ, tu môže pomôcť len chirurgický zákrok, teda transplantácia. 

Rovnako škodlivý faktor predstavujú aj rôzne drogy, resp. vírusy – rôzne varianty hepatitídy, ktoré sa môžu dostať do tela napríklad vzájomným použitím ihiel.

Hoci nejde konkrétne o jedlo, alebo nápoj, za zmienku stojí aj stukovatenie pečene, pretože je rovnako zodpovedné za rozvoj poškodenia heparu. Ako už z názvu vyplýva, ide o stavy, kedy sa v pečeni ukladá príliš veľa tuku. Príčin môže byť hneď niekoľko, no medzi najčastejšie zaraďujeme obezitu a cukrovku, ktoré spolu úzko súvisia. To znamená, že normálna zdravá hmotnosť a vyhýbanie sa jedlám, nápojom a nezdravému životnému štýlu, ktoré zvyšujú riziko cukrovky, zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní jej zdravia. Odporúča sa taktiež vyhýbať sa mastným jedlám, pretože mimoriadne zaťažujú pečeň.

Liečivé rastliny a jedlá na ochranu pečene

Existujú liečivé rastliny, bylinky, ktoré majú špeciálny ochranný účinok na pečeň, a dokonca aj bežné potraviny. No neoplatí sa založiť si ochranu pečene len na ich konzumácii. Nejde o žiadne zázračné prostriedky a sme na omyle, ak sa domnievame, že ochranu zdravia pečene vybavíme jednoducho ich príležitostnou konzumáciou a pritom ju poškodzujeme nezdravým životným štýlom a stravou v bežnom živote.

 Jedným z najzrejmejších riešení je vyhýbať sa, alebo zmierniť konzumáciu sacharidov, sladkých jedál a nápojov. Potraviny s vysokým obsahom cukru zohrávajú úlohu nielen pri vzniku cukrovky, ale v mnohých prípadoch zodpovedajú aj za obezitu. S tým úzko súvisí aj sedavý spôsob života s minimálnym pohybom, takže treba dbať na príjem kalórií. Dodržiavaním diéty s nízkym obsahom tukov a uhľohydrátov, pravidelným cvičením môžeme urobiť veľa pre udržanie zdravej hmotnosti, okrem iného aj pre ochranu heparu.

Aká je vlastne dobrá diéta na ochranu pečene?

Pokiaľ premýšľate o potravinách, nápojoch a liečivých rastlinách, teda bylinkách na ochranu pečene, výber je prekvapivo široký. Takže je takmer isté, že každý nájde niečo, čo sa mu bude páčiť, a čo môže zaradiť do svojej každodennej stravy.

 Bežné potraviny, ako napríklad káva, ovos, cesnak, zelený čaj, alebo orechoviny, môžu mať pozitívny vplyv na zdravie heparu. Napríklad podľa jednej štúdie z roku 2013 existuje inverzná súvislosť medzi konzumáciou kávy a výskytom cirhózy pečene. Z hľadiska mechanizmu účinku je hlavnou aktívnou zložkou kávy kofeín, ale kombinovaný účinok viac ako 100 ďalších látok v nej môže priaznivo pôsobiť aj na pečeň.

 Strava s vysokým obsahom vlákniny je taktiež vynikajúcim spôsobom na udržanie nielen zdravia našej pečene, ale aj všeobecného zdravia. Okrem toho, že vláknina napomáha k tvorbe správnej konzistencie stolice, pomáha znižovať aj hladinu cholesterolu. V črevá, ktoré ňou totiž pohybujú, vláknina rozpustná vo vode na seba viaže cholesterol, ktorý sa následne vylučuje stolicou. Okrem toho, že ovos predstavuje výborný zdroj vlákniny, je bohatý aj na tzv. beta glukány. Tie okrem iných priaznivých účinkov zohrávajú dôležitú úlohu aj pri udržiavaní zdravia našej pečene, keďže pomáhajú pri chudnutí a znižovaní hladiny cholesterolu.

Semienka a orechy možno taktiež zaradiť ako dôležitú súčasť diéty na odľahčenie pečene. Okrem toho, že predstavujú vynikajúci zdroj vlákniny, prekypujú obsahom vitamínu E. Ten disponuje výbornými antioxidačnými vlastnosťami a pomáha zbaviť sa voľných radikálov. Experimenty preukázali, že môžu mať dôležitú úlohu aj pri liečbe stukovatenia pečene.

 Navyše, bohatá konzumácia zeleniny a ovocia je rovnako mimoriadne zdravá, takže jednoznačne odporúčame zaradiť ich do bežnej stravy.

Pečeňová diéta, alebo vyskúšajte vzorový jedálniček 

Dobrá strava na ochranu pečene môže byť rôznorodá, pretože aj rôzne potraviny majú hepatoprotektívny účinok. Takže sa v stravovaní nemusíme držať výlučne jedného typu kombinácie s jedlom:

 Raňajky: Káva, alebo zelený čaj podľa chuti, ovsená kaša, ktorá môže byť dochutená orechmi, prípadne ovocím.

Obed: Nejaký šalát, čerstvá zelenina s trochou chudého mäsa, hnedá ryža, quinoa, podľa potreby sprevádzané ďalšou kávou. Aj na obed odporúčame zjesť nejaké jednoduché ovocie, dobré môže byť napríklad jablko, alebo hoci aj banán. Dnes ich možno dostať v ktoromkoľvek obchode.

 Večera: Menu by malo byť podobné, ako na obed, samozrejme, s výnimkou kávy. Prílohu môžu tvoriť strukoviny, napr. fazuľa alebo hrášok, ale môžete konzumovať aj také pokrmy, ako ovocie, alebo ovos.

 Pokiaľ chcete doplniť svoju stravu liečivými rastlinami, najlepšiu voľbu predstavuje pestrec mariánsky, artičoky a púpava. Každá z týchto bylín sa pýši vynikajúcimi ochranými vlastnosťami v súvislosti s heparom. Ich konzumáciou môžete zefektívniť účinky svojej už i tak zdravej stravy.

+1 tip na záver – tekutinový pôst

Tento druh pôstu bol ako „diéta“ známy už od staroveku. Ide o to, že počas pôstu prijímame iba tekutiny, vodu, čaje, ovocné a zeleninové kokteily a polievky. Pôst dáva organizmu možnosť detoxikovať sa. Pozor však! Tak ako v iných prípadoch, ani v tomto prípade by sme sa do neho nemali púšťať bez premýšľania. Nedá sa s pôstom začať zo dňa na deň, pretože to môžeme kvôli vznikajúcemu pocitu hladu ľahko vzdať. A navyše si ako bolestné doprajeme všetko čo len vládzeme zjesť, a to teda zdraviu neprospieva už vonkoncom. Na pôst sa treba pripraviť postupne, napr. postupným vyraďovaním mäsa, mliečnych výrobkov, zemiakov atď. V prvých dňoch, alebo prvom týždni pôstu odporúčame konzumovať smoothies, kokteily, zeleninové polievky a bylinkové čaje. Blížiacim sa koncom pôstu sa k nim môžeme s rovnakou gradáciou vrátiť – najskôr zelenina a ovocie a po skončení pôstu postupne k bežnej strave.

 

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/liv.12304

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5618555/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4588084/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8063808/

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.