13 byliniek na ochranu zdravia: antiparazitárny Parasic!

Zdravý organizmus si dokáže s mnohými hrozbami poradiť sám, no niekedy mu môžu pomôcť aj prírodné látky. Existuje množstvo bylín, ktoré sú známe tým, že podporujú čistenie tela a pomáhajú zbaviť sa nechcených návštevníkov. Ich účinky sú využívané už po stáročia, pričom niektoré z nich môžu zohrávať dôležitú úlohu aj v boji proti parazitom.

Parasic® antiparazitický prípravok obsahuje 13 bylín, ktoré prirodzeným a účinným spôsobom bojujú proti parazitom. Medzi jeho zložkami nájdeme okrem iného: extrakt z cesnaku a tekvicových semien, amlu, tulsi, čierny orechovec, šťaveľ, klinčeky, fenikel, tymian, yzop, devätsil, šalviu a slamihu piesočnú.

Všetky pomáhajú podporiť vylučovanie parazitov z nášho tela. Parasic® obsahuje výlučne prírodné zložky a bylinky, ktoré pomáhajú v boji proti parazitom. Spomedzi vymenovaných sú extrakt z cesnaku, tulsi, extrakt z fenikla a slamiha piesočná obzvlášť účinné v boji proti parazitom.

V súčasnosti sa napriek lepšej hygiene parazitárne infekcie vyskytujú zriedkavejšie, niektoré parazity a červy stále postihujú takmer každého človeka v určitej forme. Medzi ne patrí mrľa detská, ktorá často spôsobuje nepríjemné príznaky. Z tohto dôvodu by mal každý užívať antiparazitické prípravky, aby sa predišlo miernym aj závažnejším vedľajším účinkom.

 

Čo je to parazit? 

Parazit je organizmus, ktorý žije v alebo na inom živom organizme a získava z neho živiny na svoj vlastný úkor. Môže byť taký malý, že ho nevidíme voľným okom (mikroskopický), ale niektoré druhy môžu dorásť až do dĺžky niekoľkých metrov. Parazity sa neusádzajú len v črevách, ale môžu sa dostať aj do svalov, kože, očí a dokonca do mozgu, kde môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy.

V predchádzajúcom článku Dr. Csabu Podlupszkého sme už vysvetlili, prečo sú parazity nebezpečné pre naše telo. Podľa Dr. Zoltána Rónu, vedúceho Kanadskej holistickej lekárskej asociácie, sa parazity najčastejšie dostávajú do organizmu cez kontaminovanú (znečistenú) vodu, jedlo a nápoje – obzvlášť nebezpečné sú výrobky z bravčového mäsa. Ich rozmnožovaniu napomáhajú chemikálie a antibiotiká.

Dr. Balázs Dezsényi upozorňuje, že hoci dnes existujú veľmi účinné lieky proti parazitom (odčervovacie lieky), môžu mať vedľajšie účinky alebo byť nevhodné pre ľudí s určitými ochoreniami. Preto sa čoraz viac odborníkov zaoberá prírodnými alternatívami, ako sú liečivé rastliny s odčervovacím účinkom. Tie síce nenahrádzajú lekársku liečbu, ale môžu ju účinne dopĺňať.

Novšie výskumy naznačujú, že v boji proti parazitom môže pomôcť aj konzumácia granátového jablka. Okrem toho, že pôsobí proti zápalom (protizápalové účinky), pomáha vypudiť črevné parazity vďaka látke zvanej pelletierín, ktorá ovplyvňuje pohyb čriev a tým prispieva k vylúčeniu pásomníc. Jeho liečivé účinky sú pripisované vysokému obsahu rastlinných ochranných látok (polyfenolov a antioxidantov), ktoré chránia bunky. Už samotná šupka granátového jablka obsahuje veľa tanínov a flavonoidov – látok, ktoré môžu pomáhať pri ničení parazitov. Tieto vlastnosti boli potvrdené aj na zvieracích modeloch.

 

Prečo je dôležitá ochrana zdravia pred parazitmi?

Ochrana zdravia pred parazitmi je veľmi dôležitá, pretože infekcie môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Parazity môžu ovplyvniť trávenie, spôsobiť zápalové reakcie a poškodiť orgánové funkcie. Prevencia, ako napríklad pravidelné mytie rúk a konzumovanie čistej vody a správne upravených potravín, môže výrazne znížiť riziko infekcie a ochrániť nielen jedincov, ale aj ich okolie.

Parazity sa dnes dajú veľmi ľahko získať, pretože sú všade okolo nás. Stačí jedno nešťastné stretnutie v prostriedkoch hromadnej dopravy, v parku, v nákupnom centre alebo na kúpalisku. Ak sa to už stalo, najlepším riešením je použiť také bylinky, ktoré sa navzájom posilňujú vo svojich účinkoch a účinne bojujú proti parazitom. Tie totiž bránia rozmnožovaniu vajíčok a lariev, paralyzujú ich a ničia, čím ich ľahšie vyčistíme z nášho organizmu.

Parasic® antiparazitický prípravok obsahuje 13 bylín, ktoré prirodzeným a účinným spôsobom bojujú proti parazitom. Medzi jeho zložkami nájdeme okrem iného: extrakt z cesnaku a tekvicových semien, amlu, tulsi, čierny orechovec, šťaveľ, klinčeky, fenikel, tymian, yzop, devätsil, šalviu a slamihu piesočnú.

Všetky pomáhajú podporiť vylučovanie parazitov z nášho tela. Parasic® obsahuje výlučne prírodné zložky a bylinky, ktoré pomáhajú v boji proti parazitom. Spomedzi vymenovaných sú extrakt z cesnaku, tulsi, extrakt z fenikla a slamiha piesočná obzvlášť účinné v boji proti parazitom.

 

Bylinky proti parazitom

1. Extrakt z cesnaku (Allium sativum

Extrakt z cesnaku má medzi svojimi účinkami na zdravie schopnosť pomôcť znížiť chronicky vysoký krvný tlak. Surový cesnak obsahuje alicín, ktorý dokáže uvoľniť hladké svalstvo ciev, čím sa rozšíria a v dôsledku toho sa začne znižovať krvný tlak. Alicín má navyše protirakovinové účinky, jeho konzumáciou môžeme predchádzať vzniku niektorých druhov rakoviny.

Sírna zlúčenina alicín má antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové účinky na organizmus. Poskytuje účinné riešenie na zmiernenie tráviacich ťažkostí a pomáha zbaviť sa parazitov prítomných v tele. Okrem toho sa cesnak tradične používa aj na podporu imunity pri prechladnutí. Štúdia publikovaná v Cochrane Library naznačuje, že pravidelná konzumácia cesnaku pomôže proti parazitom a môže znížiť výskyt prechladnutia a skrátiť jeho trvanie. (1)

Je pravda, že cesnak je najlepšie konzumovať v surovom stave, pretože alicín sa pôsobením tepla rozkladá a stráca svoje pozitívne vlastnosti. V kapsule Parasic® sa však nachádza vo forme extraktu, takže pri pravidelnej konzumácii má priaznivý účinok na organizmus.

2. Extrakt z tekvicových jadierok (Cucurbita seminibus

Extrakt z tekvicových jadierok je bohatý na zinok a antioxidanty, ako sú karotenoidy a vitamín E. Antioxidanty pomáhajú znižovať zápaly v tele a chránia bunky pred škodlivými voľnými radikálmi. Vďaka týmto vlastnostiam môže extrakt z tekvicových semien prispievať k ochrane pred rôznymi ochoreniami.

Beta-karotén obsiahnutý v tekvicových semenách sa v ľudskom tele premieňa na vitamín A, ktorý podporuje imunitný systém a pomáha organizmu brániť sa proti infekciám. Okrem toho bolo preukázané, že vitamín C, ktorý sa v nich nachádza, podporuje tvorbu bielych krviniek a zvyšuje účinnosť imunitných buniek, a to aj v prípade parazitárnej infekcie. Pri pravidelnej konzumácii tekvicové semená urýchľujú hojenie rán a poskytujú množstvo ďalších zdravotných výhod.

3. Amla (Phyllanthus Emblica

Amla, známa aj ako indický egreš, je bohatá na vitamíny skupiny B a obsahuje veľké množstvo fosforu, vápnika, železa, karoténu a vitamínu C. Vďaka týmto živinám posilňuje imunitný systém a svojimi protizápalovými účinkami podporuje detoxikačné procesy v organizme. Priaznivo pôsobí pri tráviacich ťažkostiach, ako sú zápcha či hnačka. Štúdia, ktorá skúmala vplyv indického egreša proti parazitom a na hladinu cholesterolu, preukázala, že u ľudí, ktorí ho pravidelne konzumovali, došlo k zníženiu hladiny cholesterolu. Po určitom čase sa jeho hodnoty dokonca vrátili na pôvodnú úroveň. (2)

4. Tulsi (Ocimum tenuiflorum

Zdraviu prospešné účinky tulsi známa aj ako bazalka indická, alebo bazalka posvätná sú známe už dlho, nie nadarmo sa v posledných desaťročiach pravidelne skúmali jej blahodarné účinky. Z týchto výskumov vyplynulo, že táto bylinka chráni pred stresom, zmierňuje jeho negatívne účinky, zvyšuje výdrž a je známa svojimi antibiotickými, antivírusovými a protiplesňovými účinkami.

Tulsi je adaptogén, ktorý pomáha organizmu lepšie sa vyrovnať s rôznymi vonkajšími vplyvmi, vrátane nepríjemných príznakov spôsobených parazitmi a cudzopasníkmi. Podľa štúdie, ktorá sa zaoberá jeho liečivými účinkami, je bylinka tulsi (Ocimum sanctum) účinným prírodným riešením proti parazitom a pri mnohých moderných zdravotných problémoch. (3)

5. Haritaki (Terminalia chebula

Haritaki, známy aj ako vrcholiak myrobalanový, má protizápalové účinky na organizmus, takže je vynikajúcim riešením pri kašli a prechladnutí. Okrem toho sa ukázal ako účinný pri problémoch s trávením, proti nadúvaniu a zápche.  Podporuje vstrebávanie živín, reguluje činnosť hrubého čreva, a tým podporuje detoxikáciu organizmu. Štúdie tiež poukazujú na jeho potenciál v liečbe rôznych ľudských ochorení vrátane parazitov a na jeho vysokú medicínsku hodnotu, čo z neho robí sľubný zdroj pre vývoj nových liečiv. (4)

6. Extrakt zo šťaveľa (Rumex acetosa

Koreň šťaveľa obyčajného je bohatý na naftalén-diolestery a taníny, zatiaľ čo listy obsahujú veľké množstvo minerálnych solí, fosforu a horčíka. Vďaka tomu je extrakt zo šťaveľa, ktorý je zložkou kapsuly Parasic®, vynikajúcim: spazmolytikom, baktericídom, anthelmintikom, protizápalovým a močopudným prostriedkom.

Podporuje imunitný systém, detoxikuje organizmus a pomáha pri kožných problémoch či hnačke. Šťaveľ je účinný nielen zvnútra, ale aj pri vonkajšom použití.

7. Extrakt z klinčeka (Syzygium aromaticum

Hlavnými účinnými látkami klinčeka – klinčekovca voňavého sú éterické oleje, flavonoidy a triterpén. Vďaka nim inhibuje tvorbu krvných zrazenín a má priaznivý účinok na nervový systém. Jeho konzumácia má blahodarný účinok na trávenie, pomáha pri tráviacich ťažkostiach, ale je aj vynikajúcim riešením proti hnačke. Vďaka svojim účinným látkam dezinfikuje tráviaci trakt, zmierňuje zápaly v tele a podporuje detoxikáciu oragnizmu. Jeho zvláštnosťou je, že v minulosti sa používal ako anestetikum, často sa aplikoval napríklad pri bolesti zubov.

Na základe štúdie, ktorá poukazuje na široké spektrum priaznivých účinkov a antiparazitárny účinok esenciálneho oleja z klinčeka na ľudské zdravie, bol potvrdený jeho protizápalový, analgetický, anestetický, antimikrobiálny, antioxidačný a dokonca aj protirakovinový účinok. (5) Okrem toho štúdia zdôrazňuje aj jeho antiparazitické a insekticídne vlastnosti, vďaka ktorým môže byť klinčekový olej účinným prírodným prostriedkom na podporu zdravia.

8. Extrakt z fenikla (Foeniculum vulgare

Charakteristická a mierne pichľavá chuť fenikla je spôsobená anetolom, ktorý obsahuje. Bylinka je okrem toho bohatá na vitamín C a B, draslík, obsahuje tiež mangán a vlákninu. Vďaka tomu: zlepšuje trávenie, zmierňuje bolesti brucha, odstraňuje zápaly, čistí krv a pečeň a odstraňuje škodlivé usadeniny z hrubého čreva.

Fenikel sa podieľa na detoxikácii, reguluje metabolizmus a môžeme ho dobre využiť pri diétach. Na základe štúdie „Antioxidačná a antimikrobiálna aktivita esenciálnych olejov fenikla“ bolo preukázané, že feniklový esenciálny olej vykazuje silné antimikrobiálne vlastnosti proti rôznym baktériám a plesniam, pričom jeho antioxidačná aktivita pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom. (6)

Extrakt z fenikla obsiahnutý v kapsule Parasic® má antimikrobiálne účinky, takže má vynikajúce antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Je silným antioxidantom a vďaka obsahu vitamínu C posilňuje imunitný systém.

9. List tymianu (Thymus vulgaris

List tymianu je bohatý na rastlinné vlákniny a minerálne látky, najmä vápnik, draslík, fosfor a železo.

Jeho hlavnými vitamínmi sú vitamíny A, B a C, ale vo veľkom množstve obsahuje aj aminokyseliny, napríklad leucín a tryptofán. Vďaka svojim účinným látkam zlepšuje chuť do jedla, čistí a dezinfikuje črevný trakt aj močové cesty, ako to uvádza štúdia o antimikrobiálnych vlastnostiach esenciálnych olejov tymiánu, ktorý má vysoký obsah fenolov. (7)

Konzumáciou tymianu môžeme posilniť náš imunitný systém, bojovať proti zápalom a flavonoidy navyše prispievajú k tomu, aby bunky zostali zdravé a ľahko sa obnovovali.

Štúdia o antibakteriálnom účinku tymiánového oleja potvrdzuje, že tymian má silné schopnosti bojovať proti rôznym patogénom a podporovať zdravie organizmu. (8) Táto bylinka má navyše antibakteriálne účinky na organizmus, dezinfikuje a je tiež užitočná pri detoxikácii.

10. List yzopu (Hyssopus officinalis

Yzop sa považuje aj za posvätnú rastlinu. Medzi jeho zložkami nájdeme polyfenoly, vďaka ktorým je vynikajúcim posilňovačom imunity. Štúdia o antimikrobiálnej a antioxidačnej aktivite éterického oleja z yzopu lekárskeho spomína rôzne antioxidačné flavonoidné zlúčeniny, vrátane kvercetínu. (9) Tie všetky pomáhajú bojovať proti tráviacim problémom, takže list yzopu odstraňuje nadúvanie a s tým spojené vetry.

Táto bylinka je účinným dezinfekčným a expektoračným prostriedkom, zmierňuje príznaky prechladnutia a chrípky. Podporuje proces detoxikácie, odstraňuje patogény z tela.

11. Extrakt z omanu pravého (Inula helenium

Extrakt z omanu pravého má protizápalové vlastnosti na organizmus, pomáha ničiť hnisavé črevné parazity a baktérie v tele. Robí to pomocou svojich najdôležitejších zložiek – inulínovej vlákniny a horčín.

Inulínová vláknina ďalej pomáha: podľa štúdie o imunomodulačných účinkoch inulínu obnoviť funkciu imunitného systému, udržiavať rovnováhu črevnej flóry a podporovať vstrebávanie železa, vápnika a horčíka v organizme. (10)

Zmierňuje nadúvanie, zvyšuje funkcie pečene, a vďaka obsahu pektínu umožňuje dôkladné vyprázdňovanie a podieľa sa na prirodzených detoxikačných procesoch organizmu.

12. Extrakt zo šalvie (Salvia officinalis

Šalvia sa z veľkej časti skladá z vlákniny, čím podporuje tráviace procesy, reguluje črevnú peristaltiku a zvyšuje účinnosť detoxikačných procesov. Vo veľkom množstve obsahuje:

● Vitamíny: A, B, C, E, K, J
● Minerálne látky: vápnik, sodík, fosfor
Flavonoidy a antioxidanty

Vďaka tomu je šalvia vynikajúcim protizápalovým a dezinfekčným prostriedkom, urýchľuje hojenie rán a zmierňuje menštruačné bolesti. Okrem toho ničí v organizme škodlivé mikroorganizmy, plesne a rôzne druhy salmonelových baktérií. Štúdia o farmakologických vlastnostiach šalvie poukazuje na jej široké spektrum liečivých účinkov, vrátane protirakovinových, protizápalových, antioxidačných, antimikrobiálnych a hypoglykemických vlastností, vďaka ktorým môže prispievať k ochrane buniek, podpore imunity a regulácii hladiny cukru v krvi. (11)

13. Slamiha piesočná (Helichrysum arenarium

Slamiha piesočná obsahuje zlúčeninu nazývanú trimetoxy-flakón, vďaka čomu je vynikajúcim riešením na detoxikáciu pečene.

Na organizmus má silný protiplesňový účinok. Táto liečivá rastlina sa často používa pri tráviacich a metabolických poruchách, ako je pomalý metabolizmus. Je výborným močopudným prostriedkom a vďaka vysokému obsahu flavonoidov a izo-salipurozidu sa často používa na podporu vylučovania žlče. Slamiha piesočná má navyše protizápalové a detoxikačné účinky, čím efektívne bojuje proti patogénom a parazitom.

Parasic® teda obsahuje liečivé rastliny s mimoriadnymi účinkami, ktoré sa navzájom posilňujú vo svojom pôsobení. Je vynikajúcim riešením proti premnoženiu baktérií, plesní, parazitov a ich vajíčok v organizme. Zložky s antiparazitickým účinkom vôbec nezaťažujú organizmus a môžu ich smelo konzumovať aj vegetariáni a vegáni.

Dôkladnou očistnou kúrou a detoxikáciou nikto nič nestratí, maximálne môžeme povedať, že sme urobili všetko pre ochranu zdravia. Už len preto sa oplatí čistenie, pretože tak živé červy v tráviacom trakte, ktoré doteraz nespôsobovali problémy, už v budúcnosti nebudú predstavovať problém.

 

Vedecké zdroje:
1. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD006206.pub4/full
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3250870/

3. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4296439/
4. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3631759/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34770801/
6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11199122/
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10499301/
8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3278805/
9. https://www.notulaebotanicae.ro/index.php/nbha/article/view/4788
10. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10449545/
11. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5634728/