Otázka

Dobrý deň , pán doktor,

Chcela by som sa opýtať, čo znamená divertikulitida coli?

Na toaletu musím chodiť niekoľkokrát denne. Oplatilo by sa absolvovať proces očisty hrubého čreva?

Čo mi poradíte?

Ďakujem za odpoveď.

Viola

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 11. januára
(gastroenterológ)

Milá Viola,

Divertikulitída znamená vakovitý výbežok hrubého čreva. Pacienti trpiaci divertikulózou môžu používať programy na čistenie a detoxikáciu čriev len vtedy, ak je jeho aktuálny zápalový stav asymptomatický. Ak zápal momentálne pokračuje, odporúča sa vykonať vhodnú probiotickú a prebiotickú kúru. Až potom sa odporúča očista čreva a následne detoxikačná kúra.

Operácia žalúdka nemá nič spoločné s vaším súčasným ochorením.

Divertikulitíde sa žiaľ nedá vyhnúť , môžeme však aspoň zmierniť príznaky. Nevyhnutná je zmena životného štýlu a stravovania. Najdôležitejšia je rastlinná strava bohatá na vlákninu, výrazne zvýšený príjem tekutín (2-3 litre denne), ako aj príjem byliniek, semien psyllia, ľanových semienok, prípravkov z otrúb, probiotík. Odporúča sa najmä konzumácia strukovín, orechov a kapusty. Vhodnú liečbu by mal vždy odporučiť lekár. Napríklad v prípade nadmerne veľkého, neustále krvácajúceho pletenca môže byť namiesto takzvanej konzervatívnej liečby opodstatnený aj chirurgický zákrok. Musíte si nájsť čas – a to je veľmi dôležité – na pravidelné cvičenie, pretože to posilní črevá a detoxikuje proces hojenia. Odporúčam aj užívanie antioxidačných a protizápalových rastlinných produktov.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor.

V októbri som bol u lekára na kolonoskopii a diagnóza bola masívna divertikulóza sigmy. V poslednom čase mávam ráno mierne bolesti a horkú chuť v ústach. Moja otázka znie, môžem absolvovať detoxikačný kurz s bylinným prípravkom?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Michal

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 11. decembra
(gastroenterológ)

Dobrý deň Michal,

zvýšte príjem vlákniny.  Ale iba ak divertikuly nie sú zapálené. Ak nemáte ani horúčku, ani zvýšenú teplotu ani vysoké CRP v krvi.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Dobrý večer, chcem sa Vás opýtať , či po prasknutí divertikulu bez infiltrácie do oblasti, ktoré potvrdilo Ct vyšetrenie je potrebný operačný zákrok? Navrhované je preliečenie antibiotikami. Viem sa vyhnúť operácii? Ďakujem pekne za Vašu odpoveď!

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 25. augusta
(gastroenterológ)

Dobrý deň!

Závisí to od veľkosti perforácie. Niekedy sa to dá liečiť liekmi, ale veľakrát je nutný aj operačný zákrok.
S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor!

Už mesiace pociťujem bodavú, niekedy tupú bolesť v ľavom podbrušku. Niekedy pociťujem nielen bolesti v podbrušku na ľavej strane, ale bolesti celej ľavej nohy, príp v tomto prípade ma bolí chrbát aj na ľavej strane. Stáva sa, že to celé dni necítim, ale potom sa to vráti a niekedy ma to bolí aj dni alebo kratšie.

Minulý rok v auguste som bola na gynekológii a lekár gynekologickú príčinu vylúčil. Urografia bola vykonaná vo februári tohto roku, obličky boli v poriadku. Pred dvoma týždňami som bola na ultrazvuku brucha, ale aj to bolo v poriadku. Lekár povedal, že si myslí, že tieto sťažnosti poukazujú na divertikulózu.

Chcela by som sa vás opýtať, či divertikulóza môže spôsobiť takéto ťažkosti?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Sylvia

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 24. mája
(gastroenterológ)

Milá Sylvia,

uvedené ťažkosti podľa môjho názoru nepoukazujú na divertikulózu. Vaše ťažkosti spôsobuje chrbtica. Hernia disku alebo ostofyt. Na túto oblasť sa treba zamerať a objasniť príčinu.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka
Vážený pán doktor,
pred dvoma týždňami som bola na kolonoskopii, kde mi zistili divertikulózu coli, divertikulitis sigmae a povedali, že mám postihnuté všetky časti čreva.
Chcel by som sa spýtať, aký prípravok z NaturalSwiss by ste mi odporučili, ktorý by mi mohol zlepšiť môj zdravotný stav.
S očakávaním Vašej odpovede
Judita
Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 07. februára
(gastroenterológ)

Milá Judita,

Musíte konzumovať viac vlákniny, ktorá čistí divertikulidy – dutiny v hrubom čreve. Neodporúča sa jesť drobné semienka (mak, mleté ​​vlašské orechy, sezamové semienka a pod.) Na prečistenie čriev by som odporúčal vlákninový prášok na očistu čreva.

S úctou

MUDr. Podlupszki

Otázka

Dobrý deň!

Nechal som sa vyšetriť na ľavostranné brušné ťažkosti. Divertikulóza sigmae, zistil obhliadajúci lekár. Ultrazvuk brucha: 4mm kameň na ľavej strane, inak negatívny. Helicobacter bol negatívny, kultivácia stolice negatívna. Predpísal mi Normix, ktorý som bral týždeň, 2 x 1 tabletku, 200 mg denne. Zdá sa, že moja stolica sa ustálila, ale brušné ťažkosti z času na čas stále pretrvávajú. Bolesť niekedy vyžaruje do pupka a tiež do pravej strany. Lekár mi odporučil kúru Normix každé 3 mesiace a ak sa stav nezlepší, tak kolonoskopiu! Na kolonoskopickom CT som bol asi pred 4 rokmi, kvôli rovnakým ťažkostiam, vtedy bolo negatívne.

Mám na vás dve otázky: Ak brušné ťažkosti neustávajú, je potrebná gastroskopia? Dá sa kúra Normix  zopakovať aj skôr ako o tri mesiace, povedzme aj budúci týždeň, nebude problém? Dokončil som ju len pred dvoma týždňami!

Vopred ďakujem za odpoveď!

Robert, 36 rokov

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2022. 18. júla
(gastroenterológ)

Milý Robert!

Kúra s Normixom sa môže opakovať každé 3 týždne. Nemyslím si, že po novej kolonoskopii zistia nejaké nové zmeny.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Chcela by som sa s úctou opýtať, čo by ste mi odporučili na divertikuly a vápenaté plaky v brušnej aorte? Bol urobený aj ultrazvuk a CT brucha. Ďakujem.

Mária
Odpoveď

Dr. Podlupszki

2020. 04. marca
(gastroenterológ)

Milá Mária,

liečba divertikulózy spočíva v regulácii stolice, konzumácii stravy bohatej na vlákninu a dostatku tekutín. Odporúčam užívať vhodné probiotiká a prebiotiká 2-3 mesiace. Zmena stravovacích návykov a pravidelné cvičenie môžu výrazne zlepšiť kvalitu Vášho života.

S pozdravom

Dr. Podlupszki

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.