Otázka

Vážený pán doktor!

Asi týždeň cítim bodavú bolesť v línii pupka a v pravom podbrušku! Spočiatku to bolo menej časté, ale teraz je bolesť konštantná a zvyšuje sa pri pohybe, ak si ľahnem na bok a vytiahnem nohu, trochu sa zmierni! Stolicu som doteraz mala normalnu, ale dnes rano je velmi minimalna. Často mi je na zvracanie.

Čo mi poradíte? Mám so svojím problémom navštíviť lekára? Alebo to nemôže byť vážny problém? Vopred ďakujem za odpoveď!

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 29. januára
(gastroenterológ)

Vážená záujemkyňa!

Zistenie presnej základnej príčiny je často možné len na základe niekoľkých testov (fyzikálne vyšetrenie a anamnéza, laboratórne testy, niekedy doplnené o zobrazovacie postupy, napr. ultrazvuk).  Popísané sťažnosti  vykazujú aj symptómy typické pre prvý trimester tehotenstva. Preto by som Vám odporučil čo najskôr navštíviť Vášho lekára, aby odhalil príčinu Vašich ťažkostí.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

snáď celý život bojujem so zápchou.  Bola som už niekoľkokrát aj  na kolonoskopii. Bola pozorovaná absencia pohybu čriev. Odvtedy sa na moje problémy predpisuje sirup Duphalac. Skúšal som piť liečivú vodu Šaraticu nalačno. Mám pocit, že má lepší účinok ako Duphalac. V lekárni však povedali, že liečivú vodu nemôžem piť každý deň. Chcel by som sa spýtať na váš názor. Vopred ďakujem za odpoveď.

S pozdravom

Piroška

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 10. decembra
(gastroenterológ)

Milá Piroška,

S najväčšou pravdepodobnosťou trpíte tzv. syndrómom lenivého čreva. Mali by ste skúsiť užívať Resolor, ktorý vám môže predpísať gastroenterológ. Dôležité by bolo zmeniť stravovacie návyky, zvýšiť príjem vlákniny a tekutín, čím sa zvýši peristaltika.

Dúfam, že som pomohol

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

Myslíte si, že by sa mi oplatilo urobiť si kúru na očistu hrubého čreva, keď kvôli dlhoročným chronickým zápalom došlo k atrofii pankreasu?  Kvôli zúženiu  papily Water sa vo mne hromadili všetky tráviace enzýmy, ich absorpcia bola znemožnená. Zúženie bolo rozšírené v roku 2002. Držím diétu a vláknina je zakázaná. Beriem Creon a vitaminy, ale aj tak chudnem a zápcha je neznesiteľná. Môže tam byť obrovská dilatácia čreva, citim to prstom keď sa natiahnem. Črevné kamene nevychádzajú, môžem mať aj cysty. Z neustálych bolestí sa cítim slabo a unavene. Obrátila som sa už na viacerých lekárov, ale pomoci sa mi nedostalo. Môj zdravotný stav je zo dňa na deň horší a horší. Prosím o radu, či mi vláknina na prečistenie hrubého čreva pomôže alebo zhorší môj stav.

Ďakujem

Charlotte

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2019. 09. októbra
(gastroenterológ)

Milá Charlotte,

neviem, prečo Vám Váš lekár zakázal požívanie vlákniny, ja Vám ju vyslovene odporúčam, v menšom množstve, čím by sa Vám zlepšilo vylučovanie stolice. Vášmu tráveniu pomôže aj užívanie probiotík.

S úctou

MUDr. Podlupszki

Otázka

Dobrý deň,

po jedle bývam nafúknutá, a mám ťažkosti pri vyprázdňovaní.  U lekára som ešte nebola. Chcela by som vedieť na aké vyšetrenie by som mala ísť. Poprosila by som Vás o radu, ktorý z produktov z tejto stránky by mi mohol pomôcť?

S očakávaním Vašej odpovede

Nora

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2019. 08. septembra
(gastroenterológ)

Milá Nora!

Nadúvanie môže byť spôsobené nerovnováhou črevnej flóry, ktorú môžeme najviac obnoviť konzumáciou probiotík a prebiotík. Odporúčal by som 2-3 mesačnú kúru probiotík. Na konci druhého mesiaca môžete začať používať aj črevnú očistnú kúru CleanInside, ktorá pomôže odstrániť vami opísané ťažkosti.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.