Otázka
Vážený pán doktor,
Mám hnačku už 10 týždňov. Gastroenterológ vykonal biopsiu, výsledkom ktorej bola mierna parciálna atrofia klkov, intersticiálne difúzna chronická lobulárna bunková reakcia, diagnóza: chronická duodenitída s miernou parciálnou atrofiou klkov. Okrem toho nález na dychovom teste: Sibom. Žiaľ, doktor si nepýtal odber krvi, tak som si to vybavila pred pár dňami, ale už 19 dní držím diétu. Výsledok krvného testu je nasledovný: IgA 0,18 IgG 0,42. železo 31,5. Podľa môjho dietológa nie je jasná citlivosť na lepok a určite odporučil požiadať o ďalšie vyšetrenia, vrátane genetiky. Aká je podľa vás diagnóza na základe laboratória a biopsie? Svojho doktora sa nepýtam, lebo ma nechal ísť s tým, že je to lepok. Teraz je mojim priateľom google, tu si hľadám informácie…
Ďakujem.
Nikoletta

 

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 30. januára
(gastroenterológ)

Milá Nikoletta!

 

Nemyslím si, že trpíte celiakiou. Skôr by som sa sústredil na liečbu SIBO a potom by sa uvidelo, ako ďalej. 

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

Po konzumácii mliečnych výrobkov ma už roky trápia kŕče v bruchu a hnačky. Myslel som si, že mám intoleranciu na laktózu, tak som začal konzumovať bezlaktózové produkty. Väčšina príznakov zmizla. Dodnes sa držím týchto produktov, no za posledný mesiac som si povedal, že musím mať aj papier o tom, že mám intoleranciu laktózy, preto som išiel k lekárovi.  Po vykonaní dychovej skúšky H2 bol výsledok negatívny. Po konzumácii 25 mg laktózy neboli žiadne žalúdočné problémy.

Tak teraz nechápem, pretože stále nemôžem jesť potraviny s vyšším obsahom laktózy, pretože problémy so žalúdkom ďalej existujú a pritom mám na papieri potvrdené, že netrpím intoleranciou laktózy.  Pred 1 rokom som bol na alergologickom teste na mlieko, ktorý bol tiež negatívny. Dochádzajú mi nápady. Bolo by fajn vedieť, na čom som, aj kvôli zachovaniu vhodnej diéty.

Zvedavo očakávam Vašu odpoveď.

Samo

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 24. januára
(gastroenterológ)

Milý Samo,

odporúčam Vám, aby ste navštívili diétneho lekára alebo výživového poradcu, ktorý svojimi odbornými znalosťami vie posúdiť a riešiť Vaše ťažkosti.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán Doktor,

som mladý muž, mám 30 rokov. Už pár mesiacov musím ísť niekoľkokrát denne na záchod na veľkú potrebu.  Väčšinou to býva krátko po jedle (5-10 minút), a konzistencia stolice zodpovedá na 70 % hnačke. Už nejaký čas beriem Normaflore, takže mám lepšie a horšie dni. V posledných dňoch mi však v žalúdku veľmi škvŕka a škŕka a občas trpím aj nadúvaním.

Z čoho to môže byť?

Ako mám riešiť danú situáciu?

Ďakujem za odpoveď.

S pozdravom

Dalibor

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 30. septembra
(gastroenterológ)

Milý Dalibor!

Na základe toho, čo píšete, existuje oprávnené podozrenie, že máte IBS. Odporučil by som Vám navštíviť gastroenterológa, kde sa porobia príslušné vyšetrenia, stanoví sa príčina Vašich ťažkostí a zaháji sa adekvátna liečba.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážená pani doktorka!

Po konzumácii mliečnych jedál, najmä prívarkov mávam hnačku. Napr. jeden deň si dám napoludnie šošovicovú polievku, Hnačka vzniká po konzumácii mliečnych výrobkov, najmä zeleniny, napr. Šošovicovú polievku jem na poludnie, a večer alebo na druhý deň ráno mám hnačku. Čo to môže spôsobovať? Čítala som o citlivosti na laktózu a aj to, že hnačku môže spôsobiť aj stres. Niekedy mám tendenciu k tomu, aby som sa stresovala, ale nevšimla som si, že by práve to malo vplyv na stolicu.  Vopred ďakujem za odpoveď a pomoc!

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2022. 17. februára
(interná lekárka)

Dobrý deň prajem

Príznaky typickej intolerancie laktózy sa zvyknú objaviť už v skoršom veku, ale môžu sa vyskytnúť aj individuálne odlišné reakcie. Ak Vaše sťažnosti poukazujú na jasnú súvislosť s konzumáciou mliečnych jedál, môžete mať podozrenie aj na intoleranciu laktózy alebo alergiu na mlieko.
Odporúčam vám urobiť si „samotest“: týždeň sa vedome vyhýbať konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov a laktózy a sledovať svoje príznaky. Ak sa ťažkosti neprejavia, tak za tým môže byť aj intolerancia laktózy alebo alergia na mlieko.
Alergický test, známy ako nutričný panel, je možné vykonať na zistenie potravinových alergénov, ako aj vodíkový exhalačný test, ktorý môže pomôcť pri stanovení diagnózy.
Odporúčam nahlásiť problém svojmu rodinnému lekárovi, ktorý v prípade potreby objedná ďalšie vyšetrenia resp Vás môže odporučiť na gastroenterologické vyšetrenie.

Prajem veľa zdravia!

S pozdravom,
MUDr. Sára Rebeka Tóthová

 

Otázka

Vážený pán doktor,

Už dva týždne mávam každé ráno a 2-3 hodiny po jedle vodnatú, hlienovitú hnačku.Medzitým sa objavili aj hemoroidy, tak neviem, čo je príčinou krvácania. Kŕče v bruchu sa mi dostavia len pred stolicou, horúčku nemám. Prebiehajú testy stolice, netrúfam si jesť, lebo všetko ide zo mňa aj tak von. Beriem probiotika, schudla som 6 kil. Mám objednaný termín na kontrolu, ale mám veľké obavy. Čo mi môže byť? Mám len 40 rokov a dve deti, ktoré ma potrebujú…..

Vopred ďakujem za odpoveď

B.

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2021. 15. marca
(gastroenterológ)

Milá B.,

Je možné, že za vašimi sťažnosťami stojí ulcerózna kolitída. S istotou sa to dozviete po kolonoskopii.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

od nedele bojujem so silnými bolesťami brucha a neustále sa mi hýbe žalúdok. V pondelok večer som mala aj horúčku (38,2). Odvtedy som len na varených zemiakoch a domácich keksoch a dala som si živočíšne uhlie,  2 druhy probiotík a  Panadol na horúčku. Bolesť brucha je taká intenzívna, najmä v okolí a pod pupkom, že dokonca aj ležanie a spánok mi spôsobujú problémy. Sedenie a predklon sú najmenej bolestivé. Hnačka nezmizla, len musím chodiť menej často.

Hneď ako budem môcť, pôjdem osobne k lekárovi, ale čo mám robiť zatiaľ, aby mi nepríjemné príznaky ustúpili? Najprv som si myslela, že ide o otravu jedlom. S priateľom sme v sobotu večer jedli to isté a tiež ho  bolelo brucho, ale potom ho to prešlo.

Vopred ďakujem za odpoveď.

Viera

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2020. 26. júla
(gastroenterológ)

Milá Viera!

Odporúčam Vám čo najskôr navštíviť Vášho obvodného lekára, ktorý Vám poradí najvhodnejší metódu liečenia po vykonaní riadneho testu vzorky stolice. Medzitým je dôležité prijímať správne množstvo tekutín a užívať probiotiká a prebiotiká.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Zdravím,

Obraciam sa na vás s veľmi dôležitou a veľmi znepokojujúcou otázkou! V decembri som mala cisársky rez a odvtedy mám neustále vodnaté hnačky. Už som brala antilaxatíva aj antibiotiká, vyzeralo to tak, že trochu pomohli, ale potom to bolo znova ako predtým. Beriem aj probiotiká. Neviem, čo to je, ale je to veľmi znepokojujúce. Môže to byť z antibiotík alebo injekcie proti trombóze podanej po cisárskom reze? Alebo sa mohlo  stať niečo počas operácie? Čo mi poradíte?  Možno by som mala ísť na sono brucha? Vďaka!

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2020. 22. apríla
(gastroenterológ)

Dobrý deň,

mali by ste brať adekvátne probiotiká a dať si čo najskôr vyšetriť vzorku stolice.

S úctou

MUDr. Podlupszki

 

Otázka

Zdravím,

Už viac ako 1 mesiac trpím hnačkami. Všetko to začalo rannou nevoľnosťou, ktorá zahŕňala masívne kŕče, veľké množstvo stolice, pocit na omdlenie a nadmerné potenie.  Dvakrát bola u mňa záchranka, ale iba tlmili bolesť. Na druhý deň som zavolal môjmu obvodnému lekárovi. Cez telefón mal podozrenie na IBS. Keďže moje symptómy sa stali každodennými, nadúvanie, bolesť žalúdka a úst, ranná hnačka, boli chvíle, keď bolo v stolici nestrávené jedlo. Niekedy bola moja stolica žltá alebo zelenkastá alebo slizká. Medzi 5. a 8. hodinou popoludní (po čase trávenia) sa zvyčajne objavuje nafukovanie, v zriedkavejších prípadoch hnačka alebo zápcha. Bojoval som za úplné vyšetrovanie. Výsledok odberu stolice bol negatívny, krvný obraz ukázal celkový bilirubín číslo 19 a CRP číslo 9, tieto dve čísla sú vyššie. Ultrazvuk brucha odhalil 9 mm a niekoľko menších žlčových kameňov. 23. septembra idem na kolonoskopiu. Momentálne beriem voľnopredajné produkty. Práve som začal s liekom Duspatalin. Moja stolica sa mierne zmenila, zhnedla, ale stale len jemne hnedastá. Nadúvanie a sprievodné bolesti zostali. Bol som vo veľkom strese, svoju úlohu zohráva aj obdobie smútku, mal som aj záchvaty paniky. Moja otázka znie, mám nejaký dôvod domnievať sa, že by to mohla byť rakovina, alebo skôr IBS, alebo možno žlčníkové kamene môžu spôsobovať moje každodenné príznaky?

Vopred ďakujem za odpoveď!

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2019. 10. septembra
(gastroenterológ)

Dobrý deň,

Počkajme si na výsledky vyšetrení do stanovenia diagnózy, zatiaľ by som odporučil začať čím skôr s užívaním probiotík a prebiotík, ktoré pomôžu obnoviť poškodenú črevnú flóru.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.