Otázka

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu ohľadom mojich zdravotných ťažkostí. Veľmi ma páli žalúdok, vzniká veľa hlienov, čo spôsobuje nevoľnosť. Po zvracaní sa mi uľaví. Už som dostala tablety RADITIDINE  – 150 mg od obvodného.  Liek pomáha na chvíľu, ale ťažkosti sú stále. Ráno pijem citrónovú vodu, ale sotva mi to pomáha.

Rada si nechám od Vás poradiť.

Ďakujem

Barbora

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 10. septembra
(gastroenterológ)

Milá Barbora,

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o nadmernú tvorbu žalúdočných kyselín. Ak tento liek nepomohol, treba skúsiť nejaký inhibítor protónovej pumpy. Je možné, že ani týmto nedosiahnete výsledky, vtedy sa odporúča gastroenterologické vyšetrenie.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

mam 65 rokov. Od roku 2018 mám chronickú kolitídu. Odvtedy pravidelne navštevujem gastroenterológa. Gastroskopia a kolonoskopia boli v priebehu rokov už niekoľkokrát vykonané. Naposledy v júli  2022.

Nález: Reflux-ezofagitída st. I. Gastritída chr. Ulcerózna proktitída v remisii. Lieky: Quamatel 20 mg, Meteospasmyl, Salofalk 250 mg. Užívam lieky, ale cítim sa horšie a horšie. Neustále ma bolí podbruško medzi pupkom a lonovou kosťou, páli a bolí brucho, frekvencia stolice je rôzna, niekedy mávam zápchu, ale niekedy mám stolicu aj 6-7x denne, ktorej konzistencia nie je vyslovene riedka, nejde o typický hnačkovitý charakter. Za posledný rok a pol som schudla 5 kg, momentálne vážim 50 kg. Absolvovala som ultrazvuk brucha, CT, urolog, aj gynekologicke vysetrenie, vsetko negativne. Napriek tomu všetkému sa cítim horšie a horšie, bolesť neustupuje. Myslím, že sa objavili aj nežiaduce účinky liekov, mám podozrenie najmä na Salofalk, ktorý má ako vedľajší účinok hnačku. Nepomáha ani blokátor žalúdočnej kyseliny, vôbec, mám prekyslenie, alebo práve naopak, málo kyselín? Roky sa stravujem a držím diétu bez laktózy a lepku. Napriek tomu všetkému cítim, že moja bolesť sa zhoršuje. Pravidelne sa zobúdzam okolo 3:00, a to kvôli bolesti ťažko aj zaspávam. Pokúšala som sa vysadiť lieky, potom sa to trochu zlepšilo, nemusela som chodiť tak často na wc, ale bolesti neprestávajú. Algopyrin tiež nepomáha. Bola som u prírodného liečiteľa, ktorý bioenergetickým testom zistil, že moje telo je plné patogénov: candida, salmonela, helicobacter pylori, reovírus atď.

Spomenula som to môjmu lekárovi, ktorý na to len mávol rukou. Ja sa však domnievam, že ak mám telo plné patogénov, lieky mi zaberať aj tak nebudú. Lekár mi neodporúča žiadne iné vyšetrenia, iba znova a znova predpisuje tie isté lieky. Neviem, ako ďalej.  Napadlo ma aj, že by som možno mala zmeniť lekára…ale možno aj u iného to bude rovnako.

S úctivým očakávaním Vašej odpovede

Beata

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 27. februára
(gastroenterológ)
Milá Beata!
Na základe napísaného nevylučujem, ale ani nepotvrdzujem, že by sa vo Vašom tele mohol nachádzať nejaký patogén, ale treba to zistiť. Požiadajte o odporúčanie na infekčné oddelenie prípadne by sa mal vykonať test aj na Helicobacter pylori.
Ak Váš lekár nie je ochotný spolupracovať, odporúčam vám  nájsť si iného odborníka, veď zdravie máte iba  jedno!

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.