Otázka

Vážený pán doktor,

som 22-ročná žena a nedávno som podstúpila antibiotickú liečbu  ochorenia dýchacích ciest. Užívala som antibiotikum Cefzil. V súvislosti s užívaním lieku prišla hnačka (hlienovitá, niekedy krvavá, ale krv je jasnočervená).

Brala som aj Normaflor, držím diétu (sucháre, jablká, banány, jogurty), takže jem len potraviny, ktoré majú zadržať stolicu. Neschudla som, len kvôli tejto diéte. Na záchod chodím 3-4 krát denne, ale textúra stolice a krv v stolici ma desí.

Pred pár rokmi som mala niečo podobné, ale potom to do dvoch týždňov prešlo.

Je oprávnené podozrenie na zápalové ochorenie? Určite navštívim obvodného lekára, ak sa situácia nezlepší, len sa bojím, že ma pošle na kolonoskopiu. Mám tiež vážny nedostatok železa a anémiu. Nemôže byť toto príčinou anémie?

Čo by podľa Vás mohlo byť príčinou?

Vopred ďakujem za odpoveď a pomoc!

S pozdravom

Brigitta

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 30. januára
(gastroenterológ)

Milá Brigi!

Podľa môjho názoru sú ťažkosti spôsobené antibiotikami, ktoré ničia probiotické kmene v črevnej flóre. Odporúčam užívať probiotiká. Ak sa situácia nezlepší, je potrebné predložiť vzorku stolice na vyšetrenie  Clostrícia.

S pozdravom
MUDr. Podlupszki

Otázka

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či ako tehuľka môžem užívať Swiss Probiotix Max?

Za odpoveď Vám vopred ďakujem

Eva

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2024. 04. januára
(interná lekárka)

Milá Eva!

Gratulujem k tehotenstvu!
Ak ste zdravá a tehotenstvo je bezproblémové, probiotiká môžete užívať. V prípade akýchkoľvek zmien vo Vašom zdravotnom stave alebo v priebehu tehotenstva sa poraďte so svojím pôrodníkom-gynekológom.

S pozdravom,

MUDr. Sára Rebeka Tóthová

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.