Otázka

Zdravím,

Už niekoľko rokov trpím refluxom.  Výrazne som schudol, zo 75 na 55 kg za 5 rokov. Pred mesiacom som mal trombózu v ohybe kolena a pri vyšetreniach vtedy CT ukázalo zhrubnutie steny žalúdka, najviac 20 mm. Gastritída bola zistená pri gastroskopii a zároveň bola odobratá vzorka. Podľa výsledkov patologického vyšetrenia z dvoch 3 mm vzoriek sú hlboké žľazy intaktné, v lamina propria možno pozorovať miernu fokálnu infiltráciu lymfoplazmových buniek. Teraz neustále chudnem, rednú mi vlasy a vážim už len 43 kg. Lekári odpovedajú rôzne, nikto nenavrhol vyliečenie, histologický výsledok je dobrý. Je možné, že takto zhrubnutá stena žalúdka predsa len neznamená nádor?

Ďakujem za  odpoveď.

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2019. 13. februára
(gastroenterológ)

Vážený čitateľ!

Viacerí pacienti mi osobne podali výsledky  CT nálezu so zhrubnutou stenou žalúdka, ale bez známok rakoviny. Pre istotu by sa oplatilo urobiť endoskopické ultrazvukové vyšetrenie, ktoré ukáže jednotlivé vrstvy v stene žalúdka a dokáže rakovinu. Ďalšou výhodou je, že pri vyšetrení je možné odobrať aj vzorku tkaniva.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.