Otázka

Dobrý deň pani doktorka,

moja otázka znie: môj syn má už dlhšiu dobu problémy s trávením. Chodili sme od lekára k lekárovi, no doteraz sa jeho problém nevyriešil. Hlavnými príznakmi sú studené ruky a nohy, neustála únava, cez deň aj po vstávaní, niekedy suché fľaky okolo obočia, akné na pokožke hlavy., myslela som si, či nejde o nedostatok enzýmu, ktorý by pomohol jeho tráveniu. výsledky sú dobré, okrem alkalickej fosfatázy, ktorá je vždy zvýšená. To ma tiež prinútilo premýšľať o nedostatku enzýmov. Veľmi by som ocenila, keby ste mi pomohli nájsť odborníka, ktorý by ho vyšetril a vyriešil existujúci problém.

S pozdravom

Csilla

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2024. 11. januára
(interná lekárka)

Milá Csilla!

Keďže ste nenapísali podrobnosti o tom, aké testy potravinovej intolerancie alebo potravinovej alergie boli vykonané, je trochu ťažšie napísať podrobnosti. Taktiež by pomohol aj synov vek, keďže u pacienta v 20-ke a u pacienta v 50-ke myslíme na rôzne ochorenia.
Tiež neviem, na aké parametre sa v laboratórii zameralo:  – napr. nedostatok železa a anémia môžu tiež spôsobiť podobné príznaky.
Nemyslím si, že únava, studené končatiny, suchá koža úzko súvisí s prípadným nedostatkom tráviacich enzýmov.
Po dôkladnom laboratórnom vyšetrení, podľa výsledkov, by mohli byť konzultovaní: internista, imunológ, dermatológ, gastroenterológ. Ak syn fajčí, syndróm studených končatín môže byť spôsobený zúženými cievami a do úvahy prichádza aj návšteva angiológa.
Okrem toho je dôležité jesť vyváženú, zdravú stravu, piť dostatočné množstvo tekutín, spať a vyhýbať sa škodlivým návykom (napr. alkohol, fajčenie).

Prajem celej rodine veľa zdravia!

S pozdravom

MUDr. Sara Rebeka Tóthová

Otázka

Vážený pán doktor,

bývam veľmi unavená a zle spávam.  Často mám kŕče a niekoľko rokov trpím refluxom. Mám aj artrózu,  ale to je už len čerešnička na torte. Nechcem ísť na operáciu.  Myslíte si, že by pomohla očista hrubého čreva?

S pozdravom

Júlia

 

 

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 10. januára
(gastroenterológ)

Milá Júlia!

Čistenie hrubého čreva určite pomáha pri ťažkostiach, ktoré popisujete! Odstraňuje únavu, zmierňuje príznaky refluxu a užívanie čaju prispieva k tomu, aby sa  človek ráno budil oddýchnutý. Vďaka očiste čreva sa z organizmu odstráni aj nahromadené usadeniny a možné parazity. Uistite sa, že počas kúry užívate dostatok tekutín, aby ste sa vyhli nepríjemným pocitom spôsobenými zápchou alebo nadúvaním.

So želaním dobrého zdravia

MUDr. Podlupszki

 

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.