Otázka

Vážený pán doktor!

Asi týždeň cítim bodavú bolesť v línii pupka a v pravom podbrušku! Spočiatku to bolo menej časté, ale teraz je bolesť konštantná a zvyšuje sa pri pohybe, ak si ľahnem na bok a vytiahnem nohu, trochu sa zmierni! Stolicu som doteraz mala normalnu, ale dnes rano je velmi minimalna. Často mi je na zvracanie.

Čo mi poradíte? Mám so svojím problémom navštíviť lekára? Alebo to nemôže byť vážny problém? Vopred ďakujem za odpoveď!

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 29. januára
(gastroenterológ)

Vážená záujemkyňa!

Zistenie presnej základnej príčiny je často možné len na základe niekoľkých testov (fyzikálne vyšetrenie a anamnéza, laboratórne testy, niekedy doplnené o zobrazovacie postupy, napr. ultrazvuk).  Popísané sťažnosti  vykazujú aj symptómy typické pre prvý trimester tehotenstva. Preto by som Vám odporučil čo najskôr navštíviť Vášho lekára, aby odhalil príčinu Vašich ťažkostí.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Dobrý deň,

som 31 ročný muž a už 4 roky mám bolesti brucha a nutkanie na stolicu. Bolí ma okolo pupka, robili mi testy: gastroskopiu, kolonoskopiu, nič nezistili, čo mám robiť?

S poďakovaním za odpoveď

Peter

 

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 10. januára
(gastroenterológ)

Milý Peter!

Vaše sťažnosti môžu byť spôsobené citlivosťou na lepok, autoimunitným ochorením. Citlivosť na lepok sa dá zistiť krvným testom, potom odporúčam sérologické vyšetrenie (špecifické protilátky) a nakoniec biopsiu tenkého čreva.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

včera ráno som sa zobudila s ostrými bolesťami v podbrušku a tlak mi klesol na 65. Zatočila sa mi hlava, no potom to po chvíli išlo vyššie. Odvtedy to bolo medzi 100-110. Bolesť v podbrušku sa zmenšila, pociťujem to najmä pri státí alebo pohybe. Najprv som si myslela, že ide o gynekologický problém, tak som sa poradila s gynekológom, no ukázalo sa, že to nie je zdrojom problému. Lekár ma upozornil aj na možnosť zápalu čriev. Pred pol rokom som mala tie isté bolesti v podbrušku, ale bez poklesu tlaku, vtedy mi domáci lekár predpísal protizápalové lieky,  lebo mal podozrenie na zápal vaječníkov. Čo by podľa vás mohlo spôsobovať problém? Pomohol by to zistiť krvný test? Odporučili by ste skôr dietológa alebo vyšetrenie na gastroenterológii?

Vopred ďakujem za odpoveď

S pozdravom

Ditta

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 04. januára
(gastroenterológ)

Milá Ditta!

Odporúčam navštíviť gastroenterológa. Vyžaduje sa vyšetrenie krvi a moču. Čo sa týka Vášho nízkeho krvného tlaku, odporúča sa zaznamenávať si hodnoty denne aspoň 1 mesiac, ale pomôže Vám s tým aj Váš rodinný lekár. Zatiaľ by som odporučil užívať probiotikum, aby bol zápal čím skôr preč.

S pozdravom

MUDr. Csaba Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor!

V júni som ráno zjedla ovsenú kašu a kávu s ovseným mliekom a prišlo mi strašne zle. Mala som pocit, ako keby sa mi jedlo prilepilo okolo ústia žalúdka, následkom čoho som sa skoro  týždeň dusila. Navyše ma pálila záha. Začala som čítať k téme, kde bolo napísané, že v mnohých prípadoch má niekto málo žalúdočnej kyseliny. Po  týždni som z tohto dôvodu vyskúšala citrónovú vodu, ktorá tento pocit zahlienenia v okolí ústia žalúdka okamžite odstránila. Týždeň som bola v pohode, potom začalo všetko odznova… teraz už 5 mesiacov tento opuch brucha pod ľavým rebrom, pocit nepohodlia okolo ústia žalúdka, ako keby sa vzduch zasekol na lavej strane, veľa grgám atď.

Bola som na odbere krvi, len TSH bol vysoký (okolo 7) a kortizol (888). Na hypofunkciu štítnej žľazy som brala Letrox 8 rokov. Bola som na ultrazvuku, nič nebolo vidno, len veľa plynov v črevách. Bola som aj na teste potravinovej intolerancie, vyšiel mi lepok, mlieko, vajcia, ovos, semienka atď. citlivosť. Tieto som nekonzumovala už skoro mesiac, ale nie je to lepšie. 2 mesiace som brala probiotiká, nepomohlo, momentálne beriem antibiotiká Normix – len 2 dni, zatiaľ tiež nezaberajú.

Predpísali mi inhibítor protónovej pumpy, ale ten si netrúfam.

V čom by podľa vás mohol byť problém?

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 04. januára
(gastroenterológ)

Myslím, že máte hiátovú herniu (prietrž bránice).  Treba vykonať gastroskopické vyšetrenie  a do vyšetrenia odporúčam užívať inhibítor protónovej pumpy.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki Cs.

Otázka

Dobrý deň, už nejaký čas ma trápia bolesti brucha. Niekedy sú to len slabé bolesti a mám hnačku, inokedy silnejšie. Najčastejšie to pociťujem ráno po raňajkách. Všimol som si to hlavne pri jedení vajíčok, mlieka a slaniny. Vedeli by ste mi prosím pomôcť čo mi je? Ďakujem za odpoveď!

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 04. augusta
(gastroenterológ)

Dobrý deň!

V prvom rade by ste mali navštíviť praktického lekára a absolvovať SONO brucha a základné krvné vyšetrenia.

Dovtedy by som odporučil užívať probiotikum večer pred spaním, prípadne enzymatický príravok pred konzumáciou ťažších jedál.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor!

Už mesiace pociťujem bodavú, niekedy tupú bolesť v ľavom podbrušku. Niekedy pociťujem nielen bolesti v podbrušku na ľavej strane, ale bolesti celej ľavej nohy, príp v tomto prípade ma bolí chrbát aj na ľavej strane. Stáva sa, že to celé dni necítim, ale potom sa to vráti a niekedy ma to bolí aj dni alebo kratšie.

Minulý rok v auguste som bola na gynekológii a lekár gynekologickú príčinu vylúčil. Urografia bola vykonaná vo februári tohto roku, obličky boli v poriadku. Pred dvoma týždňami som bola na ultrazvuku brucha, ale aj to bolo v poriadku. Lekár povedal, že si myslí, že tieto sťažnosti poukazujú na divertikulózu.

Chcela by som sa vás opýtať, či divertikulóza môže spôsobiť takéto ťažkosti?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Sylvia

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 24. mája
(gastroenterológ)

Milá Sylvia,

uvedené ťažkosti podľa môjho názoru nepoukazujú na divertikulózu. Vaše ťažkosti spôsobuje chrbtica. Hernia disku alebo ostofyt. Na túto oblasť sa treba zamerať a objasniť príčinu.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

som 30-ročná žena a mám brušné ťažkosti, ktoré začali pred 2 a pol rokom, v lete. V tom čase som chytila hnačkový vírus, z ktorého sa mi nepodarilo celkom zotaviť. Pretrváva nafukovanie, hnačky a bolesti brucha vľavo. U gastroenterológa mi robili vodíkovú dychovú skúšku, kde mi zistili intoleranciu laktózy, ostatné položky boli negatívne.  6 dní som užívala Normix v dávke 2×1 denne.  Vďaka liečbe a bezlaktózovej diéte mám trávenie viac-menej v norme. Občas ma bolelo brucho, ale rok a pol som bola v pohode. Žiaľ, moje sťažnosti sa opäť zopakovali: neustály pocit nepohodlia v bruchu, nadúvanie, hlienovité hnačky, bolesti brucha, najmä na oboch stranách brucha (z čoho mám pocit, že mi ide stŕpnuť, brnenie), únava, dokonca aj malá fyzická námaha mi robí zle . (Môj krvný obraz je dobrý.) Za posledných 9 mesiacov som už absolvovala 3 liečby Normixom, ale moje príznaky sa zlepšili len dočasne. Beriem probiotikum Duspatalin a v poslednej dobe som si všimla, že trochu pomáha aj Mezym forte. Momentálne mi prestali hnačky, ale stolicu mám svetlú, hlinenú (ale normálnej konzistencie, raz denne). Žijem s takmer neustálymi bolesťami brucha, hneď po každom jedle mi začne nahlas škvŕkať v bruchu a črevách. Čo by ste mi poradili, aby som konečne mohla opäť normálne žiť?

Ďakujem

Žaneta

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2022. 13. júla
(gastroenterológ)

Milá Žaneta,

z popísaného usudzujem, že máte pravdepodobne  IBS -syndróm dráždivého čreva, ktorý je v súčasnosti síce nevyliečiteľný, ale zato celkom dobre zvládnuteľný.  Zdá sa však, že symptomatická liečba vo Vašom prípade nezabrala. Odporúčam obmedziť živočíšne bielkoviny v strave na minimum, a čo najviac sa vyhýbať stresovému životnému štýlu. Robte relaxačné a meditačné cvičenia. Všetky tieto odporúčania Vám pomôžu žiť kvalitnejší život i napriek tejto chorobe.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Pán doktor, som 25 ročný mladý muž. Už vo všeobecnosti asi 2 mesiace som po vyprázdnení sa veľmi nafúknutý a mám bolesti v oblasti pupka. Bolesť je silnejšia pri behu alebo námahe. Štruktúra mojej stolice je niekedy dosť voľná, ale niekedy to nie je celé dni. Kolonoskopia ukázala mierny zápal. Histológia je negatívna. Lekár mi nič nepredpísal. To je v poriadku? Odvtedy moje sťažnosti neprestali.

Za vašu odpoveď vopred ďakujem!

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2021. 16. júla
(gastroenterológ)

Zdravím,

Odporúčam absolvovať kúru Normix a používať tráviace enzýmy, aby ste sa zbavili nadúvania.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor!

Pred tromi dňami som bola na kolonoskopii kvôli opakujúcej sa bolesti brucha na pravej strane a problémom s vyprázdňovaním. Ako kardiologická pacientka prebehlo vyšetrenie bez sedatív a analgetík. Časť mojich čriev bola veľmi kľukatá a kvôli tomu som mal v tej  časti hrozné bolesti. Test mi robili pred 3 dňami, ale stále mám bolesti žalúdka v tej oblasti. Bolesť je nepretržitá, niekedy pulzujúca a bodavá. Od testu som nezaznamenala žiadne krvácanie, nemám ani zvýšenú teplotu a mala som viac stolíc.

Moja otazka znie, je normálne, ze mám také bolesti brucha aj 3 dni po vyšetrení? Čo to môže byť a čo sa s tým dá robiť? Veľmi sa obávam, že došlo k nejakým trvalým poraneniam. Keby tam bola perforácia, už by to vyšlo najavo, nie?!

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď!

Katarína

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2021. 14. júna
(gastroenterológ)

Milá Katarína,

Vaše bolesti sú opodstatnené, ale s každým ďalším dňom budú ustupovať.

Nemyslím si, že by to mohla byť perforácia. Do troch dní by to bolo jasné.

Ak vaše bolesti naopak pretrvávajú a neklesajú na intenzite, navštívte chirurga.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

od nedele bojujem so silnými bolesťami brucha a neustále sa mi hýbe žalúdok. V pondelok večer som mala aj horúčku (38,2). Odvtedy som len na varených zemiakoch a domácich keksoch a dala som si živočíšne uhlie,  2 druhy probiotík a  Panadol na horúčku. Bolesť brucha je taká intenzívna, najmä v okolí a pod pupkom, že dokonca aj ležanie a spánok mi spôsobujú problémy. Sedenie a predklon sú najmenej bolestivé. Hnačka nezmizla, len musím chodiť menej často.

Hneď ako budem môcť, pôjdem osobne k lekárovi, ale čo mám robiť zatiaľ, aby mi nepríjemné príznaky ustúpili? Najprv som si myslela, že ide o otravu jedlom. S priateľom sme v sobotu večer jedli to isté a tiež ho  bolelo brucho, ale potom ho to prešlo.

Vopred ďakujem za odpoveď.

Viera

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2020. 26. júla
(gastroenterológ)

Milá Viera!

Odporúčam Vám čo najskôr navštíviť Vášho obvodného lekára, ktorý Vám poradí najvhodnejší metódu liečenia po vykonaní riadneho testu vzorky stolice. Medzitým je dôležité prijímať správne množstvo tekutín a užívať probiotiká a prebiotiká.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.