Otázka

Vážený pán doktor!

 

Už veľmi dlho asi 3 mesiace nemám riadnu stolicu. Kolíše to niekde medzi veľmi mäkkou a hnačkou. Stáva sa to 4 krát denne. Sú dni, keď nemám ani nutkanie na stolicu. Keď som celý deň niekde vonku, prechádzam sa alebo nakupujem. Stravujem sa zdravo, jem veľa zeleniny a ovocia, ryby a mäso. Sacharidom sa vyhýbam, beriem ich len vo forme müsli, s chia semienkami, ľanovými semienkami atď. Úplne sa vyhýbam cukru a rafinovaným potravinám. Nepijem mlieko ani nealko nápoje. Pijem 2-3 litre vody denne. Ako maturantku ma čakajú ťažké skúšky, takže som vo veľkom strese. Odkedy si pamätám, bojujem s nadúvaním a zápchou (bolesti sa vyskytujú len ojedinele, väčšinou spôsobené nafukovaním). Bola som vegetariánkou 8 rokov, jedla  som ryby, vajcia a mliečne výrobky, ale moje brušné ťažkosti zostali rovnaké. Od januára  jem opäť aj mäso a od mája mám riedku stolicu a hnačku. Časté je aj nafukovanie a okrem toho mám od mája periorálnu dermatitídu a De Quervainovu tendinitídu. Ďalej po defekácii cítim, že som sa úplne nevyprázdnila a cítim ťažký pocit v bruchu (bez bolesti, len pri veľkom nafukovaní, zachytené črevné plyny spôsobujú bolesť). Pred povedzme 5 mesiacmi, keď som mala ešte normálnu stolicu, sa mi tiež viackrát stalo, že v nej bola bledá krv (trochu to zafarbilo vodu), ale na toaletnom papieri  krv nebola. Prežívam veľmi stresujúce obdobie a môj zdravotný stav to len zvyšuje. Mám podozrenie, že mám syndróm dráždivého čreva (v najlepšom prípade), ale veľmi sa bojím, že mám Crohnovu chorobu. Je to pravdepodobné pri týchto príznakoch? K lekárovi môžem ísť až o pár týždňov, preto Vás prosím o radu. V rodinnej anamnéze nie je žiadny dôkaz ochorenia tráviaceho systému.

Za odpoveď ďakujem

Monika

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 04. januára
(gastroenterológ)

Milá Monika,

Aj podľa mňa ide o IBS. Skúste brať Swiss Probiotix Max 2x denne. Ráno asi hodinu po jedle a večer pred spaním, keď už nejete, nepijete.
Ak po absolvovaní kúry nepocítite zlepšenie, určite by sa odporúčalo dať si spraviť rektálne vyšetrenie.

S pozdravom

MUDr Csaba Podlupszki

Otázka

Dobrý deň! Mám diagnostikovanú Crohnovu chorobu a pred pár mesiacmi som mal aj fistulu, ktorú chirurgicky riešili. O dva týždne by som mal odletieť na dovolenku a obávam sa či tlak v lietadle nemôže nejako vplývať na prasknutie fistuly či abscesu? Ďakujem Vám za odpoveď!

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 08. júla
(gastroenterológ)

Dobrý deň!

Bez problémov môžete cestovať letecky, nemali by ste mať žiadne problémy.
S pozdravom
MUDr. Podlupszki
Otázka

Dobrý deň pán Doktor!

Žijem vo Viedni. Mám ulceróznu kolitídu,  histologicky nepotvrdenú, už od roku 2012. Teraz moja diagnóza znie takto: Hyperämie v Colonmucosa / čiže asi črevnej sliznice. Neviem sa o tom nikde dočítať o čo ide. Len čo je Hyperämie, ale nie priamo v črevnej sliznici. Je to niečo vážne?  Konzultáciu s lekárom mám kvôli výsledku až o 2 týždne, preto som sa rozhodla opýtať sa Vás. Som vnútorne nervózna a bojím sa. Ešte je tam napísané, že aktívny zápal nevidieť.

Ďakujem Vám pekne za odpoveď!

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 20. apríla
(gastroenterológ)

Dobrý deň,

Hyperemia znamená, že to je trošku viac prekrvené.
Môžete sa upokojiť, nejde o nič zlé.
S pozdravom
MUDr.Podlupszki
Otázka

Vážený pán doktor,

som 30-ročná žena a mám brušné ťažkosti, ktoré začali pred 2 a pol rokom, v lete. V tom čase som chytila hnačkový vírus, z ktorého sa mi nepodarilo celkom zotaviť. Pretrváva nafukovanie, hnačky a bolesti brucha vľavo. U gastroenterológa mi robili vodíkovú dychovú skúšku, kde mi zistili intoleranciu laktózy, ostatné položky boli negatívne.  6 dní som užívala Normix v dávke 2×1 denne.  Vďaka liečbe a bezlaktózovej diéte mám trávenie viac-menej v norme. Občas ma bolelo brucho, ale rok a pol som bola v pohode. Žiaľ, moje sťažnosti sa opäť zopakovali: neustály pocit nepohodlia v bruchu, nadúvanie, hlienovité hnačky, bolesti brucha, najmä na oboch stranách brucha (z čoho mám pocit, že mi ide stŕpnuť, brnenie), únava, dokonca aj malá fyzická námaha mi robí zle . (Môj krvný obraz je dobrý.) Za posledných 9 mesiacov som už absolvovala 3 liečby Normixom, ale moje príznaky sa zlepšili len dočasne. Beriem probiotikum Duspatalin a v poslednej dobe som si všimla, že trochu pomáha aj Mezym forte. Momentálne mi prestali hnačky, ale stolicu mám svetlú, hlinenú (ale normálnej konzistencie, raz denne). Žijem s takmer neustálymi bolesťami brucha, hneď po každom jedle mi začne nahlas škvŕkať v bruchu a črevách. Čo by ste mi poradili, aby som konečne mohla opäť normálne žiť?

Ďakujem

Žaneta

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2022. 13. júla
(gastroenterológ)

Milá Žaneta,

z popísaného usudzujem, že máte pravdepodobne  IBS -syndróm dráždivého čreva, ktorý je v súčasnosti síce nevyliečiteľný, ale zato celkom dobre zvládnuteľný.  Zdá sa však, že symptomatická liečba vo Vašom prípade nezabrala. Odporúčam obmedziť živočíšne bielkoviny v strave na minimum, a čo najviac sa vyhýbať stresovému životnému štýlu. Robte relaxačné a meditačné cvičenia. Všetky tieto odporúčania Vám pomôžu žiť kvalitnejší život i napriek tejto chorobe.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.