Otázka

Vážený pán doktor!

Môže dospelý človek užívať Parasic, aj keď nemá žiadne príznaky nákazy parazitmi? Aký vplyv má takéto užívanie na tráviaci trakt?

Zuzana

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 24. januára
(gastroenterológ)

Milá Zuzana!

Parasic obsahuje ingrediencie, ktoré chránia sliznicu tráviacej sústavy a podporujú jej činnosť. Okrem toho vyháňa parazity z tráviacej sústavy. 3 mesačná kúra je odporúčaná aj v rámci ochrany pred parazitmi.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený Pán Doktor! Moja otázka je nasledovná: moje 11 ročné dieťa má parazitárnu infekciu, Giardia, Ascaris. Pani doktorka nám predpísala liek Decaris 5o mg, ktorý by sme mali užívať. Ja by som radšej zvolila niečo na prírodné, napr. Parasic Junior. Aký je Váš názor? Liekov sa bojím, pretože máme aj iné problémy, alergiu na mliečne bielkoviny (kazeín), precitlivenosť na vaječný bielok a lepok.Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď

Dr. Baláž Dezsényi

2023. 08. septembra
(infektológ, špecialista na tropické choroby)

Dobrý deň prajem!

Doporučujem liečbu predp. liekom Decaris 5o mg. Parasic Junior by som v tomto prípade aplikoval ako doplnkovú liečbu po dobu 2-3 mesiacov spolu s užívaním probiotík pre deti.

S pozdravom
MUDr. Dezsényi

Otázka

Vážený pán doktor!

Minulú jar, v marci, som objavila maličkého bieleho tenkého parazita, dlhého asi 1 cm. Prihlásil sa v noci, pred spaním. Potom som sa ho pokúsila zbaviť pomocou tinktúry z čierneho orecha. Potom kúra Vermox. Pár týždňov som bola v poriadku, no znova sa objavili. Vtedy som si urobila komplexný kurz prečistenia hrubého čreva Clean Inside všetko s príslušným antiparazitárnym prípravkom. Žiaľ, ani toto neviedlo k úspechu. Užívam práve 3. krabicu antiparazitárneho prostriedku. A moji spolubývajúci? No, tí ďakujú pekne za opýtanie, majú sa dobre, sú v poriadku,  svrbenie okolo konečníka je niekedy silnejšie, niekedy slabšie.
Bývam v paneláku. Nemám žiadne zvieratá. Tie máme doma u mojej mamy, a u nej sa deti vždy motajú, ale oni nepociťujú príznaky.
Uteráky mením každé 2-3 dni a periem na 60 stupňov. Posteľné prádlo mením každých 10 dní. Bravčové mäso jem v čo najspracovanejšej podobe,/klobása, slanina, občas bravčové, ale veľmi zriedka. Používam antiseptické umývanie rúk po použití toalety alebo po umytí citlivej oblasti.
Čo ešte môžem urobiť, aby som sa zbavila parazitov? Som veľmi unavená. Niekoľkokrát mi tiež rušia spánok.
Vopred ďakujem za nápady.

Kristína

Odpoveď

Dr. Baláž Dezsényi

2023. 12. augusta
(infektológ, špecialista na tropické choroby)

Milá Kristína!
Vaše informácie poukazujú na pretrvávajúcu alebo opakujúcu sa infekciu mrľou ľudskou-  Enterobius vermicularis. Pretrvávajúca alebo opakujúca sa infekcia nie je nezvyčajná.  Liečivé prípravky, medzi ktoré patrí aj Parasic, sú na odčervenie účinné, ale nemusia byť v každom prípade postačujúce. Oplatí sa dať si vykonať diagnostické vyšetrenie a absolvovať vhodnú antihelmintickú liečbu pre Vás aj pre Vašich členov rodiny.

S pozdravom
MUDr. B. Dezsényi

Otázka
Chcel by som sa spýtať na názor pani doktorky Sáry Rebeky Tóthovej.
Môžem brať tabletky Parasic? 
Do srdca mám vložené dva stenty. Mám alergickú bronchiálnu astmu. Mám aj alergiu na salicyl. Anestetikum môže byť len ultrakanín.
Pravidelne beriem lieky : Adexor, Medrol, Theospirex, Nevovolol .
Môžem užívať kapsulu Parasic?

Ďakujem veľmi pekne.

Ivan
Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2022. 29. septembra
(interná lekárka)

Milý Ivan,

 

pokiaľ nie je známa alergia na zložky Parasicu, môžete kapsulu užívať tak, ako je popísané v návode na použitie.

Zloženie Parasicu: extrakt z cesnaku, extrakt z tekvicových semien, extrakt zo santalového dreva, orech balzamový, amla, tulsi, extrakt zo šťaveľu, extrakt z klinčeka, extrakt z feniklu, extrakt z listov yzopu, extrakt z listov tymianu, extrakt z arménskeho koreňa, extrakt zo šalvie, hydroxypropylmetylcelulóza (obal kapsuly) , mikrokryštalická celulóza, stearan horečnatý.

Ak sa počas užívania lieku vyskytnú príznaky naznačujúce alergickú reakciu,  prestaňte Parasic užívať a v prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc. 

Prajem veľa zdravia!

S Pozdravom,

MUDr.  Sára Rebeka Tóthová

Otázka

Vážený pán doktor,

Chcela by som sa opýtať, ako časté sú problémy s očami a slepota spôsobená parazitom Toxoplasma gondii u malých detí? Je naozaj možné účinne liečiť očné problémy spôsobené parazitmi liekmi? Mám 1,5 ročné dieťa a mám obavy, aby sa s týmto parazitom nestretlo. Niekde som sa dočítala, že je dobré, ak deti dostanú infekciu čo najskôr; niekde inde, aby sme sme držali malé deti radšej preč od mačiek aj pieskovísk.  Ako to teda je?

S pozdravom

Edina

Odpoveď

Dr. Baláž Dezsényi

2022. 01. marca
(infektológ, špecialista na tropické choroby)

Milá Edina!

O frekvencii nákazy nie je veľa štatistík. Nie som očný lekár, aby som sa k tomu vyjadroval. Možno by stálo za to opýtať sa detského očného lekára. Bohužiaľ, v momente objavu ani antiparazitiká nedokážu zvrátiť alebo vyliečiť zápal nervovej membrány. Infekcia utrpená v ranom detstve (a neprenesená z matky na plod v maternici!) je zároveň zvyčajne benígna, resp. spôsobuje vážne očné problémy  len u imunodeficientných detí. Keďže vyšetrenie očného pozadia u 1,5-ročného dieťaťa nie je jednoduché, možno by stálo za to urobiť vám aj vášmu dieťaťu sérologický skríningový krvný  test. Deti je potrebné držať ďalej od pieskovísk, kde sa túlavé mačky chodia vyprázdňovať, nie primárne kvôli Toxoplasma gondii, ale aj kvôli infekcii červom Toxocara cati. Larvy migrujúce do oka môžu spôsobiť aj chorioretinitídu a slepotu, ktoré sa však často diagnostikujú už neskoro.

Rád Vás uvidím v mojej ordinácii.

S pozdravom,
MUDr. B. Dezsenyi

Otázka

Vážený pán doktor,

v stolici mám malé čierne bodky a šnúrky, tvrdšiu hlienovitú stolicu s mastnými detailmi. Lieky neberiem, brala som vitamínový ​​prípravok s obsahom železa, lebo chceme bábätko, no v poslednych dnoch som prestala užívať, no stolica sa nezmenila. Nejedla som ani mak, ani kiwi, určite nie semienka. Vopred ďakujem za odpoveď.

Anna

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2020. 07. decembra
(gastroenterológ)

Milá Anna!

Na základe toho, čo bolo opísané, s výkalmi z Vás vychádzajú vajíčka parazitov. Odporúčal by som si spraviť 2-3 mesačnú kúru na očistu hrubého čreva a nasadiť probiotiká.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

 

Otázka

Vážený pán doktor,

moje 11-ročné dieťa má parazitickú giardiózu ako aj askariózu.  Lekárka nám predpísala liek (Decaris 50 mg), teraz by mala užiť druhú krabicu.  Popravde sa toho bojím, radšej by som volila niečo na prírodnej báze, ako napr. Parasic Junior. Možno to takto nahradiť? Lieku sa bojím aj preto, že máme aj iné problémy, alergiu na mliečnu bielkovinu (kazeín), vaječný bielok a citlivosť na lepok (a to je len to, o  čom vieme).

S pozdravom a očakávaním Vašej skorej odpovede

Mária

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2018. 24. júla
(gastroenterológ)

Milá Mária!

Liečbu prípravkom Parasic Junior odporúčam iba ako doplnkovú k lekárom predpísanému lieku, ktorý ďalej podávajte svojmu dieťaťu.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.