Otázka

Dobrý deň! Cítim pocit cudzieho telesa v konečníku, nahmatala som si hrčku cca. 5 cm od konečníka. Ako môžem kontaktovať lekára? Veľmi sa hanbím Čo to môže byť? Iné príznaky nemám, ani krvavú ani hlienovitú stolicu. Je pri vyšetrení potrebná rektálna endoskopia?

Dorina

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 10. januára
(gastroenterológ)

Milá Dorina!

Miesto s nepríjemnými príznakmi treba čo najskôr ukázať chirurgovi alebo proktológovi, pretože podobné ťažkosti môžu spôsobiť aj iné ochorenia, vrátane benígnych a malígnych nádorov konečníka, ktoré sa však pri včasnej diagnostike dajú vyliečiť. Odporúčal by som dostatočný príjem tekutín a stravu bohatú na vlákninu.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Dobrý deň!

Moja otázka je, že som bola na rektálnom vyšetrení v apríli tohto roku, dôvod je, že vo vchode konečníka boli dva malé polypy. Tie boli krúžkom uškrtené, a na kontrole bolo všetko v poriadku.  Teraz v júni som si však pri umývaní všimla znovu malú ružovú vydutinu pri konečníku. Na radu lekárničky som brala Reparon, tak to do rána ustúpilo, ale po pár dňoch to zase vyšlo. Bola som u lekára, po vyšetrení mi povedali, že to je len  sliznica vo veľkosti polovičky kávového zrna, ktorá ustupuje, ale pri vyšetreni lekárka povedala, ze vo vnutri rektálneho otvoru je mám tzv. “trombózu zlatej žily”, ktorá je v záverečnej fáze. Moja otázka znie, nie je taká trombóza hemoroidov nebezpečná a nemalo by sa s tým niečo robiť? Alebo sa to zahojí spontánne? Ďakujem za Vašu odpoveď!

Alžbeta

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 14. júla
(gastroenterológ)

Milá Alžbeta,

Ak sú podľa vyšetrení vnútorné hemoroidy v počiatočnom štádiu (I-II), konzervatívnou liečbou sa dajú eliminovať príznaky a proces sa dá spomaliť. V takýchto prípadoch sa odporúča použiť  protizápalové čapíky, masti a tablety na zlepšenie obehu. V prípade potreby je možné v ambulantných podmienkach vykonať kompresiu hemoroidov krúžkom v lokálnej anestézii. Pre účinnú liečbu je vo všetkých prípadoch nevyhnutná aj zmena životného štýlu. Opakovaným výskytom sa dá predísť pravidelným sedacím kúpeľom v harmančeku, uvoľnením stolice dostatočným množstvom tekutín, stravou bohatou na vlákninu, pravidelným cvičením a intímnou gymnastikou. Bolestivé, trombózne postihnuté vonkajšie hemoroidy je možné liečiť aj ambulantne malým rezom v lokálnej anestézii.

Ak sa vnútorný hemoroid nedá premiestniť, je upchatý a vytvorila sa z neho krvná zrazenina, alebo je spojený s komplikáciami, určite by som odporučil chirurgické riešenie.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

Včera som mal krvavú stolicu (červená krv)  a cítil som mierny tlak v konečníku. Už sa stalo, že do záchodovej misy spadla kvapka krvi. Naozaj sa bojím, myslím na najhoršie. Krv v stolici som dnes nevidel, ale cítim mierny tlak pod ľavým rebrom. Mohol by som to nazvať nepríjemným pocitom v bruchu, ako to bývalo, ale na radu lekára som si vzal DUSPATALIN. Rád by som sa spýtal; Môžu to byť hemoroidy, syndróm dráždivého čreva, či aj niečo vážnejšie? Mám 32 rokov, mám sedavé zamestnanie, pracujem 10-12 hodín denne a mám aj nadváhu.

Erik

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2022. 16. apríla
(gastroenterológ)

Milý Erik,

Odporúčal by som Vám rektoromanoskopické vyšetrenie, ide o endoskopické vyšetrenie čreva, ktoré môže odhaliť zápal, krvácanie, vredy alebo polypy sliz je možné odhaliť zápal, krvácanie, vredy alebo polypy v sliznici konečníka. Polypy v čreve spočiatku nespôsobujú sťažnosti a v závislosti od ich veľkosti môžu byť odstránené počas vyšetrenia. Poradil by som Vám aj, aby ste čo najskôr zmenili Vaše stravovacie návyky, cvičte, prechádzajte sa, a pite dostatok tekutín.

S pozdravom

MUDr.Podlupszki

Otázka

Prajem pekný večer! Môj problém je, že po posledných troch stoliciach som mal na toaletnom papieri zrazenú aj čerstvú červenú krv. Asi pred dvoma mesiacmi som mal vonkajší hemoroid, ktorý som si liečil krémom Reparon a po týždni mi to zmizlo. Môže to byť znova z hemoroidov? Čítal som informácie o krvi v stolici a dosť ma to vyplašilo.  Za vašu odpoveď vopred ďakujem!

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2019. 16. septembra
(gastroenterológ)

Vážený záujemca!

Krvácanie z hemoroidov má zvyčajne jasne červenú farbu. Namáhanie spojené so zápchou môže spôsobiť roztrhnutie tkanív konečníka, čo je tiež spojené s krvácaním. Odporúčam Vám navštíviť Vášho rodinného lekára, ktorý Vám výberom najvhodnejšej liečebnej metódy pomôže čo najskôr sa zotaviť.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

mám 26 rokov a asi pred 3 týždňami sa mi v dôsledku silnej hnačky prvýkrát v živote objavil vonkajší hemoroid veľkosti fazule. 5-6 dní ma to veľmi bolelo,  na bolesť som sa budila aj v noci  4-5 krátBolo pre mňa ťažké vrátiť sa spať kvôli tomu. Okamžite som začal používať masť HEMORID, používam ju niekoľkokrát denne. 6-7 dní po objavení sa bolesti úplne zmizli a hemoroidveľkosti fazule ustúpili na veľkosť väčšieho semienka hrášku. Odvtedy prešlo 10 dní, ale hemoroid je stále a nie je vôbec citlivý, vôbec nebolí. Moja otázka znie, či by stálo za to vyskúšať iný produkt, krém, čapík…? Chcel by som, aby  zmizol úplne.  Obávam sa, že tá malá “hľuza” tam ostane navždy.

Vopred ďakujem za odpoveď!

Arnold

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2019. 22. apríla
(gastroenterológ)

Dobrý deň,

Hemoroidný uzol sám od seba úplne nezmizne, ale ak nie je zapálený, jeho veľkosť je malá alebo sotva hmatateľná, nie je potrebné ho riešiť. Ak  nebolí, no trápi vás, kŕčové žily vytvorené v stene konečníka sa dajú chirurgicky odstrániť. Venujte pozornosť svojej strave, vyhýbajte sa jedlám, ktoré spôsobujú napätie, pretože môžu zhoršiť hemoroidy alebo podporiť ich opätovný výskyt. Ak je hrčka zapálená alebo krváca, určite navštívte proktológa, ktorý v závislosti od veľkosti a umiestnenia hrčky určí spôsob ďalšej liečby.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.