Otázka

Dobrý deň,

som 43 ročná žena. Môj problém je, že už skoro pol roka mi 3x do mesiaca opúchajú pery. Stále sa mi objavuje žihľavka okolo očí a zvyčajne okolo lakťov. Už som brala antihistaminikum, takže je to v pohode, ale akonáhle prestanem, prídu príznaky. Beriem lieky na zníženie krvného tlaku: Vidotinkomb, Rilmenidin a Nebibet. Bola som u kožného lekára, ktorý povedal, že to môže spôsobovať  Vidotin, obvodný lekár teda miesto toho predpísal Tanydon a k tomu Cetirizine. Dva týždne som bola bez príznakov, potom sa žihľavka s opuchom objavili znova, ale opuch úst bol menší. Čo mám robiť? Mám pocit, že obvodný lekár mi oporou nie je. Ďakujem za prečítanie listu.

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2023. 02. marca
(interná lekárka)
Vážená pani!
Na základe toho, čo bolo povedané, Vaše sťažnosti môžu byť skutočne príznakmi alergie. Najdôležitejšie by bolo objasniť hlavnú príčinu. Keď sa začali príznaky alergie, dostali ste nejaké nové lieky? Začali ste používať nejakú novú kozmetiku alebo pracie prostriedky? Nastala nejaká zmena vo vašom jedálničku? Stálo by za to navštíviť alergológa a nechať si urobiť test na alergiu, aby sa zistilo, čo je príčinou Vašich ťažkostí. V mnohých podobných prípadoch je ťažké identifikovať „zodpovednú“ zložku lieku alebo potraviny. Odporúčam, aby ste si viedli denník o tom, kedy sú vaše sťažnosti horšie, čo ste robili, čo ste jedli, a zistite, či si všimnete nejaké súvislosti. Vždy majte doma liek na alergiu. Ak sa alergická reakcia zhorší, ak pociťujete ťažkosti s dýchaním, ťažkosti s prehĺtaním alebo hrču v hrdle, ihneď vyhľadajte lekára! Prajem veľa zdravia!
S pozdravom

MUDr. Sára Rebeka Tóthová

 

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.